971 entry daha
  • disney+ için çekilen ve 2,5 ay önce izleyiciyle buluşan moon knight dizisinde "ermeni soykırımı" tabiri kullanıldı, üstelik hitler ve pol pot'la birlikte. dizinin ilk bölümünde yer alan replik tam olarak şöyle:

--- spoiler ---

"if ammit had been freed, she would have prevented hitler, the destruction of europe, the armenian genocide, pol pot"

"ammit serbest bırakılsaydı; hitler'i, avrupa'nın yıkılışını, ermeni soykırımını, pol pot'u önleyebilirdi"

https://www.youtube.com/watch?v=xqmj8sqlmo8

--- spoiler ---

disney gibi bir şirkette taslağından yayımlanana kadar sayısız elden geçen, her ayrıntısına incelikle eğilinen bir yapımda, diziyle doğrudan ilgisi olmayan böyle bir ifadenin sehven eklenmiş olacağına inanmıyorum. bu açıkça alınmış bir tavırdır, tarafım belli olsun tutumudur.

bununla ilgili bir sorunum yok; disney ifade özgürlüğü çerçevesinde istediği tavrı alabilir. zaten bu tavrının hiçbir değeri de yoktur. çünkü soykırım bir suçtur ve bu suçun varlığına dair karar verebilecek organlar ya o olayın yaşandığı ülkenin mahkemesi ya da yetkilendirilmiş bir uluslararası ceza mahkemesidir. bunlar dışında yapılacak bir açıklama hiçbir değer veya geçerlilik taşımaz.

ancak bunun şöyle bir önemi vardır: disney çok kısa bir süre önce türkiye'yi soykırım suçuyla açıkça itham etmiştir ama şu anda türkiye pazarına girmeye çalışmaktadır.

madem disney 1915 olayları için "soykırım" tabirini kullanarak bir tavır alıyor, ben de buna karşı tavır alıyorum: yayımlandığı tüm ülkelerde moon knight dizisinin ilgili kısmı diziden kalıcı olarak çıkartılmadıkça, atalarımı ve devletimi haksız yere soykırımla itham etmekte olan bir platforma ne üye olacağım, ne de üye olunmasını kimseye tavsiye edeceğim.

senelik 280 lira benim için çok bir şey değil, disney içinse hiçbir şey ifade etmiyordur. ama maksat tarafımız belli olsun.

ha bu arada bu platformun marka yüzü olan oyuncular da bence nasıl bir platformu temsil ettiklerini ve hangi tarafta olduklarını şöyle bir oturup sorgulamalı.
  • 1 yillik uyelik almistim gecen sene. turkiye'de iyi yapimlar gormek, yeni bir platformu desteklemek amacindaydim. ancak goruyorum ki hicbir art niyet beslemeden kisisel olarak yapilmis bu hareket, cok buyuk hataymis.

bunu soylemek durumundayim; ermeniyim, ancak bu topraklarin degerini, kiymetini cok iyi biliyorum. ataturk'un kiymeti ve degeri oyle yazarak anlatilmaz ancak manevi olarak bilinir, sahiplenilir ve 7 kusak anlatilir. ataturk isminden rahatsiz olan bir avuc diasporaci(bunu soylemek hic de garip gelmiyor) ve paragozlere de turkiye'de yasayan ve bu ulkenin kiymetini bilen bizim gibi insanlarin varligini hatirlatmak, bu baslik icin boynumun borcu oldu. oturdugum yerden ancak abonelik iptal edip, tweet atip, cevremdekilere durumdan bahsedebiliyorum. ancak bu hareketinizi ne unuturum, ne de unuttururum.

bu ulkenin en buyuk degerlerinden birine saygi gostermeyi bilmiyorsan, biz ogretecegiz disney+.

edit: birkac dm aldim, onur duydum. oncelikle onlar icin tesekkur ederim. bir diger konu ise: ermeni diasporasi ile ilgili degil mevzu diye dm'ler gelmis. evet, degil. bunu da dijital bir ekosistemde yer aldigim icin biliyorum. ancak mesele o degil. mesele ataturk'un itibarsizlastirmaya calisilmasi, diasporanin eline istemeden de olsa koz verilmesi. nereden tutarsaniz tutun ana sorumlusu yine disney+ tr, kusura bakmayacaklar.
  • “siz tweet atmaya, entry atmaya, üyeliğinizi iptal etmeye devam edin pasifistler” tarzı entry girenleri cidden anlamıyorum.

ne yapalım orospu çocuğu mickey mouse'ımı bıçaklayalım?
  • ya bu türkiye'deki ünlüler kadar ballı ünlü takımı yoktur dünyada. televizyonu yediler bitirdiler, sonra netflix'i iğrenç içeriklerle yaladı yuttular. şimdi sıra disney'de. bir kaç senede böyle giderler.
  • boykot gereksiz filan değildir. sizde omurga eksikliği var diye herkes öyle olmak zorunda değil. mesela ben 2017'de başladığım pınar süt ürünlerini boykot etmeye hala devam ediyorum. bu boykot o kadar içselleşti ki neden boykot ettiğimi bile unuttum.
  • üst edit 2: bu saatten sonra bu platformu kullanan kişiler kendini sorgulasın.

üyeliklerinizi iptal etmeye davet ediyorum.

(bkz: disney'in atatürk dizisini iptal etmesi)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

üzerime normal film fırlatın diyenler için paylaşıyorum bu entryi. tek tek inceleyip bilinen filmleri direkt link olarak attım. tıklayıp tek tek bakabilirsiniz. aşağıdaki liste ise arada kaynayan filmler. tek tek aramayın diye liste yapayım dedim.

öncelikle:

imdb puanı 8 ve üstü olan filmler için link

imdb puanı 7.5 ve üstü olan filmler için link

imdb puanı 7 ve üstü olan suç filmleri için link

imdb puanı 7 ve üstü olan bilim kurgu filmleri için link

imdb puanı 7 ve üstü olan dram filmleri için link

bu linkleri devam ettirebilirdim ama gerek yok girip filtre yapabilirsiniz. dram, suç vs. koydum örnek vermek amacıyla.

her neyse gelelim asıl önemli kısma:

imdb 7 ve altındaki izlemeye değer filmleri listeledim:

not: 7'nin üstündeki filmler kesinlikle izlenmesi gereken filmlerdir. dayanamayıp koydum.
    not2: 6 küsür olup yanlarına yıldız koyduğum filmler değeri bilinmeyen filmlerdir. kesinlikle zaman kaybı değildir.
    not3: listenin letterboxd versiyonunu isteyenler dm atabilir.

ready or not (imdb: 6.8) *
    never been kissed (imdb: 6.0)
    turner & hooch (imdb: 6.2)
    the drop (imdb: 7.0)
    deja vu (imdb: 7.1)
    wild (imdb: 7.1)
    127 hours (imdb: 7.6)
    face/off (imdb: 7.3)
    kingdom of heaven (imdb: 7.2)
    10 things i hate about you (imdb: 7.3)
    can you ever forgive me (imdb: 7.1)
    men of honor (imdb: 7.2)
    the descendants (imdb: 7.3)
    the secret life of walter mitty (imdb: 7.3)
    garden state (imdb: 7.4)
    pretty woman(imdb: 7.1)
    a hidden life (imdb: 7.3)
    the book thief (imdb: 7.5)
    high fidelity (imdb: 7.4)
    flightplan (imdb: 6.3) *
    tomorrowland (imdb: 6.4)
    the day after tomorrow (imdb: 6.4)
    the sessions(imdb: 7.2)
    the art of getting by (imdb: 6.5)
    the night house (imdb: 6.5)
    prince of persia the sands of time (imdb: 6.6)
    red sparrow (imdb: 6.6)
    the eyes of tammy faye (imdb: 6.6)
    what lies beneath (imdb: 6.6)
    battle of the sexes (imdb: 6.7)
    bruce almighty (imdb: 6.7) *
    there's something about mary(imdb: 7.1)
    signs (imdb: 6.8)
    swing kids (imdb: 6.7)
    mistress america (imdb: 6.7)
    tin men (imdb: 6.6)
    stoker (imdb: 6.8) *
    the east (imdb: 6.9)
    tron (imdb: 6.8)
    the devil wears prada (imdb: 6.9)
    a good year (imdb: 6.9)
    chronicle (imdb: 7.0) *
    enough said (imdb:7.0) *
    prometheus (imdb: 7.0)
    hidden figures (imdb: 7.8)
    me and earl and the dying girl (imdb: 7.7)
    the lone ranger (imdb: 6.4)
    ruby sparks (imdb: 7.2)
    spy (imdb: 7.0)

edit: film serileri, belgeseller, marvel ve star wars evrenini de dahil etmek istedim.

öncelikle disney plus'ta yer alan film serilerini yazayım:

planet of the apes serisi
    pirates of the caribbean serisi
    die hard serisi
    alien serisi
    predator serisi
    x-men serisi
    kingsman serisi

not: toy story, frozen, cars gibi serileri dahil etmedim. onlar zaten yer alıyor.

gelelim belgesellere...

belgeselleri sıralamak yerine direkt linklerini paylaşıyorum:

imdb puanı 6 ve üstü olan belgeseller (film) için link

imdb puanı 6 ve üstü olan belgeseller (dizi) için link

imdb sıralaması ile tüm belgeseller için link

marvel filmlerini hangi sırayla izleyeceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

linke tıklamak istemeyenler için:

1- captain america the first avenger
    2- captain marvel
    3- iron man
    4- iron man 2
    5- the ıncredible hulk
    6- thor
    7- the avengers
    8- thor the dark world
    9- guardians of the galaxy
    10- guardians of the galaxy vol. 2
    11- iron man 3
    12- captain america the winter soldier
    13- avengers age of ultron
    14- ant-man
    15- captain america civil war
    16- black widow
    17- black panther
    18- spider-man homecoming
    19- doctor strange
    20- thor ragnarok
    21- ant-man and the wasp
    22- avengers ınfinity war
    23- avengers endgame
    24- spider-man far from home
    25- spider-man no way home
    26- shang-chi and the legend of the ten rings
    27- eternals
    28- doctor strange in the multiverse of madness

star wars sıralaması hakkında net bir şey söyleyemem malum kişiden kişiye değişiyor fakat sizi aydınlatacak linkleri aşağıya bırakıyorum.

gamesradar: link

reddit: link

reddit 2: link

star wars serisini izleme sırası başlığına da bakabilirsiniz.

bu entry ara ara güncellenecektir. keyifli seyirler.
  • son finansal raporlarda ortaya çıktı ki yazarlık ve cgi kalitesiyle alay konusu olan she-hulk dizisine bölüm başına 25 milyon dolar harcamışlar. referans olması açısından ejderhalı mejderhalı game of thrones ve house of the dragon’un bölüm başına bütçesi daha düşük.

geçenlerde de en kötü mcu işi olarak anılan ve izleyici sayısında çakılan secret invasion'a 212 milyon dolar harcadıkları ortaya çıkmıştı. referans olması açısından bu senenin en çok box office yapan filmleri barbie ve oppenheimer'ın toplam bütçesi buna yakın.

ben amerikan başkanı ya da önemli mali işlerden sorumlu bir bürokratı olsam yazıhanelerine lanet olası federalleri gönderirim bunlar kara para mı aklıyor lan diye.

zaten disney plus'ın kısaltması ne? dp. kısaltması dp olan başka ne var yakın zamanda para aklamayla gündem olan? dilan polat. evet, düşünün bunları hep. oyun büyük.
  • gelirinin %60'ını çocuklar üzerinden kazanan ve dünyada ilk ve tek çocuk bayramını çıkartıp tüm dünya çocuklarına armağan eden uluönder'in dizisini, faşist bir düşünce yapısıyla kaldıran platform. ayrıca kriz yönetimini olabilecek en kötü senaryo ile yöneten insanlara da sahip.
  • disney'in sahip olduğu tüm markaların buluştuğu video akış hizmeti. bu hizmet ile birlikte disney’in eski markaları fox kids ve jetix'deki birçok içerik yeniden ekranlarda hayat bulmuş oldu.

ulaşabildiğimiz serilerin başında kingping, morbius, marry jane, venom, carnage ile tanıştığımız unutulmaz spider-man the animated series, alışılagelmişin dışındaki bir örümcek adam ile bizi karşılayan spider-man unlimited, wolverine, cyclops, storm vs mutantlar ve insanların kaos ile dolu dünyası x-men the animated series, yeşil dev the incredible hulk, iron man the animated series, fantastic four the animated series ve türkiye'de daha önce yayınlanmamış silver surfer the animated series ve the avengers united they stand gibi 90'ların marvel serilerinin yanı sıra bir çocuk ve beş robotik maymunun iskelet kral ile mücadelesini anlatan super robot monkey team hyper force go serisi geliyor.

şimdi gelelim eleştirilecek noktaya... amerikan telif hakkı ofisi kayıtlarına göre eek the cat, life with louie, the tick, why why family, walter melon, mad jack the pirate, the secret files of spy dogs, nascar racers, diabolik, witch, alpha teens on machines (a.t.o.m.), yin yang yo gibi birçok seri disney'e ait olmasına rağmen katalogda bulunmuyor. bunların içerisinden sadece the tick, disney’in abd'deki hizmeti hulu'da yer alıyor. bu seriler kütüphaneye eklendikten sonra kanalın ağır toplarından olan ve disney'in bir dönem dağıtımını üstlendiği the kids from room 402, what's with andy, wunschpunsch, tutenstein gibi serilerin de yayın haklarının alınarak disney+'a eklenmesi muhteşem olurdu. bu seriler için yapılabilecek tek şey disney plus'a talep etmek gibi görünüyor. bununla ilgili bir kampanya bile başlatılmış: https://www.change.org/…-disney-plus?redirect=false
  • gerizekalı turnusoluna dönüşen yayın platformu.

11.7 milyon kullanıcıyı atatürk dizisi iptali yüzünden kaybettiğini düşünen insanlar var...
    gerçekten varlar.

disney 11.7 milyon üyesini kaybetti diyerek tık, paylaşım, etkileşim almaya çalışan medyayı bir yana koyuyorum; haberin içeriğini bilmeden "işte biz adama böyle yaparız" vs diyen bir gurup ciddi anlamda beyninin yerine saman, toprak vs olan insanlar var bu ülkede.

adam türkiye'de 11.7 milyon disney kullanıcısı olabileceğini ve varsa dahi bunların hepsinin üyeliğini iptal ettiğini düşünüp gururlanıyor, kabarıyor.

gerçekten bu ülke insanı çok ama çok büyük alt seviye ne yazık ki.
214 entry daha
hesabın var mı? giriş yap