• prostatına iyi bakmak isteyen erkeklerin bolca alması gereken madde. bir pencere markası değildir, karıştırmamak lazım.

evimin penceresii likopen dikonik.
  • domates, karpuz, greyfurt, kusburnu, guavada bolca bulunan, antioksidan karotenoiddir.
    kadinlarda kalp hastaliklarini, erkeklerde prostat kanserini engelleyici etkileri oldugu bilinir.
  • likopen (lycopen); sebze ve meyvelerde dogal olarak bulunan karoten (carotenoid) ailesine ait bir pigmenttir
    (hayvan ve bitki dokularina renk veren madde). insan vucudu likopen uretemez.
    likopen karpuz ve kirmizi greyfurtta da bulunur.
    ancak likopen' in %85’ i domates ve domates urunlerinde bulunmaktadir.
    domatese ek olarak domates urunleri de likopen acisindan zengindir.
  • likopen cilt yaşlanmasına karşı sağlam bir antioksidan destektir. hatta bilmemne gölü kıyısındaki domates yetiştiricisi macar kadınlar bu domatesleri ellerine yüzlerine sürerek ve kremler yaparak ileriki yaşlarda bile genç görünmeyi başararak bulundukları köyde sansasyon yaratmışlardır:)
    yöntem hemen tavsiye edildiği gibi biraz pişmiş domatesle tarafımdan denenmiş ve sonuç olarak ciltte kırmızımsı bir bronzlaşmadan başka gözle görülür bir etkisi olmamıştır.
  • sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. likopen güçlü bir antioksidandır ve vücudumuz tarafından üretilmeyip çeşitli besinlerle vücuda alınır. başlıca likopen kaynağı domatestir.

likopen; sıcak veya soğuk ortamlarda saklanabilmektedir. sıcak ortamda kimyasal yapısında herhangi bir bozulma gözlenmemiştir. ayrıca domates piştikçe likopen oranı artmaktadır ve zeytinyağı ile birlikte yenildiğinde vücut tarafından daha iyi sindirilmektedir.
    ...
  • markette iken farkına vardığım maddedir, en sevdiğim salça olan tat salça alacakken likopen içerir yazısını görünce acaba diyerek almaktan vazgeçmiştim, tabi sonradan yararlı bir (anti)oksidan olduğunu öğrendik ama iş işten geçmiş tamek salçaya doğru yönlenmiştik...
  • domateste bulunan, et yemeği yanında özellikle domatesin çiğ yenmesi halinde ette bulunan zararlı omega 6'ları yararlı hale getiren bir oksidan....
  • sürekli alındığında prostat kanserini önleyebileceği öne sürülen madde. cerrahpaşa tıp fakültesinden tuncay altuğ tavşanlarla prostat kanseri üzerine deneyler yapmış. hoca, bir grup tavşanı domatesle beslemiş. diğerlerini de normal. ardından tüm tavşanlara prostat kanseri mikrobu aşılamış. 6 ay sonra bakmış ki, normal beslenenlerin hepsi kanser olmuş.
    domates yiyenlerin yüzde 40'ı kansere yakalanmamış. doktorlar günde 2 domatesin prostat kanserini engelleyebileceğini söylüyor.
  • a vitamini turevi antioksidan madde.

var olan ne kadar faydasi varsa genelde bu maddeyi besin yoluyla alanlarda gorulur, cok afedersiniz bok varmis gibi bu maddenin izole halini hap hap yutanlarda degil.

http://www.mayoclinic.com/…pene/ns_patient-lycopene
    http://www.cancer.org/…ontent/eto_5_3x_lycopene.asp

domateste bulundugu dogrudur. lakin karpuzda domatese oranla iki kat fazla bulundugu pek bilinmez nedense.
  • tanım: likopen domates kabuğunda bulunan ve özel pişirme yöntemleriyle açığa çıkan bir antioksidandır. eğer glukosinolat ile eşzamanlı tüketilirse kanser hücrelerinin büyüme hızını bile yavaşlattığı kanıtlanmış. ayrıca oksidatif strese bağlı erkek infertilitesinde likopenden zengin beslenmenin erkek infertilite tedavisinde etkileri gözlenmiş.

annemin bana hamileyken aşerdiği tek şey domatesmiş. ekşi domates. *

bununla ilgili mi bilmiyorum ama cocukken bir tabak tuzlu göğ domates yemeyi her zaman cipse tercih ettim. domates benim için en güzel abur cuburdu. hele de sert ekşiyse. bundan birkaç yıl evvel domatese alerjim olustu. hayatımın en zor dönemiydi. neyseki gectı o gunler. her sabah yiyorum <3

likopene gelecek olursak, bu domates alışkanlığım bana her kahvaltıda soslu domates olarak dönüyor.

antioksidan deposu olduğu için biraz sumak, biraz da fesleğen katıyorum. zeytinyağını sek içmediğim günler domatesle birlikte götürüyorum. bunu da bir endokrinologtan öğrenip alışkanlık haline getirdim, içinde fesleğen olan her şeye zaten zaafım var.

anlayacağınız domatesin likopeni salabilmesi için biraz zeytinyağına ihtiyacımız var. zeytinyağını hafif ısıtırsak şükela, ancak zeytinyağının yanma derecesi çok düşük olduğundan gerek duymuyorum. soğuk sıkım olması benim için gayet yeterli.

zeytinyağı içemiyorum ben diyenler, lütfen deneyin bunu. çeri domatesleri ikiye bölüp üzerine biraz sumak+ fesleğen+ zeytinyağı.

al sana likopen al sana antioksidan.

edit: kelime düzeltildi.
hesabın var mı? giriş yap