• kendi dünyasıyla kendisine dikte edilip zorla hapsedilmeye çalışılan reel sandığımız bu aptal dünya arasında sıkışan... biri huzur ortamınıza son verse siz ne yaparsınız? başka dil ve başka insanlar var her yanda, gözlerimi kapamak ve bana açmak istiyorum, tek kişilik yerküreme:)
  • otistik bir yapıları olmasına karşın işlevsellikleri çok düşük değildir.(bkz: asperger sendromu)
  • okuyacak okul bulmakta büyük sıkıntı yaşayan çocukların dahil olduğu gruptur.
    son örneği, annesi irem afşin'in şu feryadı ile sesini duyurmaya çalışan nazım...

öyle ki, yaşanan sıkıntıyla birlikte durum şu boyuta varıyor:

--- spoiler ---
    oğlumu okullardaki yöneticilere, öğretmenlere anlatırken çok zorlanıyorum bazen, sanki çocuğumu “pazarlamaya” çalışıyormuş gibi hissediyorum, içim eziliyor…
    --- spoiler ---
  • orta 2'nci sınıfta iq'um 167 olarak ölçümlenmişken keşke bana evvelâ bundan bahsedilseydi.
    şimdi düşünüyorum da muhtemelen testi yapan hocalar da şaşırdı. ellerine milli eğitimden bir test gelmiş. bunu veletlerinize uygulayın zaten bir sikim çıkmaz denmiş, testi yapmışlar ve bir tane veledizyak bütün seri sorularını kafadan çözmüş.

kendileri de bilmiyor ki nasıl yaklaşacaklarını. bana ileri kimya mı ileri fizik mi yoksa matematik dersi mi verileceğine karar verdiler sadece. tabi o yaşta hiç bir bok anlamadım o kimyadan. lakin gerçekten iq'um yüksekmiş ve nasıl kullanacağımı biliyormuşum ki, o dersi asar okulun arkasındaki amatör abilerimin rock band'ini dinlemeye giderdim. bir aspergere mizah, müzik, spordan ne iyi gelebilir ki. sporu hayatıma sonradan dahil ettim. ama müziğe yoğun ilgim ta o zamanlar başlamıştı.

çevrenizde varsa benim gibi bir örnek. onunla övünmeyin. ileride onun yaptıkları ile övünürsünüz. bunun için de ona imkan ve bilgi sağlayın. kafasına takılan soruları cevaplamaya çalışın. fazla düşünme demeyin. boş yere endişelenme demeyin. evvelâ asperger olabileceğini söyleyin. bunun için üzülmesin. insan evriminin bir sonraki basamağı otizm'dir.

https://youtu.be/vdqdvlxlqim
  • ilber ortaylı olmak isteyen yaz okulu öğrencilerinin keşke para kazansam diyerek kurduğu punk müzik yapan çok tatlı grup.
  • yeni nesil türk punk rock'ının bayrak taşıyıcılarından. umarım hakettikleri değeri görürler çünkü bu tarz gruplara ülkece çok ihtiyacımız var.

(bkz: punk rock)
  • ilk albümleri geçen günlerde tüm dijital mecralara düşmüş genç, enerjik ve jiletçi punk grubu. birkaç sene içinde isimlerinin bolca duyulacağına inanıyorum. sevilesi çocuklar; dinleyin, dinletin.

(bkz: pestenkerani)
  • (bkz: mattias asper)
  • son sayısı çıkmış bulunmakta. busefer daha bi iyi olmus bu güzide mecnmua bide yazar kadrosu baya bi geniş ot bok var tabiri caizse. lagwagon rashit kurban gibi roportajlari okuyabilirsiniz.
  • greta thunberg'in de aralarında olduğu gruptur.
hesabın var mı? giriş yap