• benim de vikings sayesinde keşfettiğim süper ötesi grup. lakin fazla yayılmasını istemiyorum zira 2015 seçimlerinde şarkılarından birini tayyip'in çalıp, seçim şarkısı yapmasından korkmaktayım. (bkz: dombra)
  • 20/21. yy'da yapılan pagan müziğinin nadide örneklerinden.
  • vikings dizisi sayesinde tanıştığım gruptur. dizide kullanılan fehu şarkısı efsanedir.
  • dünkü konserinden sonra entari dikmenin farz olduğu nordic folk/pagan grubu.

yıllardır boş zamanının büyük kısmını müzik keşiflerine, sınıflandırmalarına ayıran, müziklerini az/çok beğendiğim yüzden fazla grubun belki de % 70'ini canlı olarak seyreden biri olarak söylemem lazım. ışık oyunları olmadan, daracık bir sahnede arka plan 'attraksiyonları' olmadan, pagan ritüellerine uygun 'action' bekleyen kitleye karşın yerlerinden hiç kımıldamadan bu kadar etkileyici 'sadece' müzik yapan, inanılmaz bir atmosfer oluşturan bir grup dinlemedim, izlemedim.

sanırım 1995'ti, theo angelopoulos'un ulis'in bakışı'nı sinemada izlediğim zaman şöyle düşünmüştüm, "şimdiye kadar izlediğim sinemaysa bu ne?"

aynı şey dün çıkışta aklıma geldi, şimdiye kadar dinlediğim müzikse bu ne?
  • fehu adlı parçaları pis bağımlılık yaptı. her savaştan, pardon sınavdan önce son ses dinliyorum. sınava egeli bir viking ne kadar hırçın olabilirse öyle giriyorum.
  • albümlerini daha yeni dinledim ve kesinlikle söylemem gerekir ki, bugüne kadar yaşadığım en ilginç deneyim oldu.
  • einar selvik'in aka (kvitrafn) ve tabi ki gaahl'ın bu zamana kadar yapmış olduğu en güzel şey, tamamen yepyeni, inanılmaz bir atmosfere sahip bir neofolk deneyi. iskandinavya'da neofolk'un başka bir eksene kaymasına bile sebep olabilecek harikulade bir grup wardruna. çok çok büyük bir emek var. kullandıkları enstrümanların birçoğunu kendileri yapıyorlar, eski ve kaliteli kayıt teknikleri kullanıyorlar. ayrıca, nordik değerleri de norveç black metali'nden çok daha güzel bir şekilde yüceltiyorlar. içi tıka basa dolu parçalar yaratmalarına rağmen ve bu da haliyle parçanın yaratmak istediği atmosferi yaratamamasına sebep olabilecek olmasına rağmen neredeyse hiç başarısız olmuyorlar. her seferinde, her dinleyişte, kuzeyin sisli çayırlarına götürebiliyorlar sizi. her dinleyişte kendimi bergen'de buluyorum.

şöyle de bi web siteleri var: http://www.wardruna.com/

2009'da başladıkları runaljod adlı proje, nordik rune alfebesinin harflerini temsil eden şarkılardan oluşan 3 albümden oluşacak. 2009 da çıkardıkları gap var ginnunga'dan sonra, ikinci albüm yggdrasil'in haberini de verdiler, çok sevindik. dinleyin, dinletin. bilin, bildirin efendim.

http://www.wardruna.com/news/

bödüt: yggdrasil çıkalı çok oldu, ne dinledik, ne arşınladık. çokca çalındı, dinlendi. vikings kullandı hunharca. bir anda yayıldı, şimdilerde daha çok kişi haberdar wardruna'dan. işte görmek istediğimiz manzaralar.
  • kuzey rüzgarını ezgiye aktarandır.

ar var alda sarkısı vikings dizisinde var. link

tümünü dinlemenizi tavsiye ederim.
  • en buyuk hayallerimden birisi konserlerine gitmek. nedense her dinledigimde muzik budur daha otesi yoktur hissi veriyor. gercekten harika bir grup.
    helvegen, gra, raido, lyfjaberg, kvitravn, fehu, dagr gibi mukemmel sarkilari vardir. ozellikle kisin yagmurda, karda yuruyerek dinlemek muthis bir zevk.
hesabın var mı? giriş yap