• denir ki stallone'nin penaltı kurtarma sahnesi 20 kez falan çekilmiştir. adam becerememiş bi türlü tutmayı topu.
  • john huston'un yaşına veriyorum ama hakkaten saçma sapan bir sonu vardır bu filmin. stadın hep bir ağızdan la marseillaise söylemesi kaçınılmaz bir klişedir. ama esas bomba, ilk yarıyı 4-1 yenik kapatan müttefiklerin kaçma şansını elde etmişken "maçı kazanabiliriz!!!" gazıyla sahaya dönmesidir. maç 4-4 bitince seyircinin sevinçten çıldırıp sahaya dalması falan oldukça fantastik hadiselerdir.

filmin en azından bu senaryosundan daha sağlam olan orjinal senaryosuna göre, müttefikler eğer maçı kaybederlerse, isviçre'ye yollanarak özgürlükleri verilecektir. maçı kazanırlarsa ise kurşuna dizileceklerdir. maçı kazanırlar ve kurşuna dizilirler.

gerçekte de futboldan anladığı şey amerikan futbolu olan sylvester stallone, filmin yıldızı olduğu gerekçesiyle, kaleci olduğu halde maçı kazandıran golü kendisinin atması gerektiği üzerine ısrar etmiş (bkz: touchdown), amerikalı olmayan diğer oyuncuların, kalecinin gol atmasının ne kadar saçma olduğuna kendisini ikna etmeleri oldukça zor olmuş.

sly, kendisine kalecilik çalıştırması için tutulan, 66 dünya kupasını kazanmış ingiliz kaleci gordon banks'i, kaleciliğin öğrenilecek bir tarafı olmayan kolay bir iş olduğu gerekçesiyle iki günde kovmuş, sonuçta çekimlerde abartılı plonjonlar denerken omzu çıkmış, iki kaburgası kırılmış, ezik ve çürüklerle bezenmiştir. böylece banks'e yaptığı haksızlığı kabul edip, kalecilik yapmanın rocky filmlerinde oynamaktan daha zor olduğunu itiraf emiştir.
  • filmin bir sahnesinde tutsaklar maç için taktik tahtası önünde konuşurken pele tebeşiri eline alır ve "bırakın taktik işini falan topu kaleci bana versin ben tüm takımı çalımlar gol atarım" diye hem çizer hem anlatır. bu sahneyi izlerken yüzümüzde bir gülümseme belirir. meğer bu sahne bir yere göndermeymiş.

pele, bir fluminense maçında topu kendi ceza sahasından alıp kaleci dahil dokuz kişiyi çalımlayarak ( türkçe kaynaklarda tüm takım deniyor ama görgü şahitleri dokuz diyor ) gol atıyor. fluminense takımı ve taraftarları, santos'un efsane futbolcusu pele'nin bu golüne ithafen stadın girişine gole ve pele'ye dair bir yazı yazarak saygılarını gösteriyorlar.

pele, o çizdiği golü gerçekten atmış.
  • bu filmden sonra stadyumlardaki trbünlerde tel örgü uygulamasına geçilmiştir.
  • megadeth'in youthanasia albümündeki son şarkı. sözler megadeth parça isimleriyle kurulmuş cümlelerdir. eğlenceli bir şarkıdır, soloda şahane döktürmektedir marty bey.

now, one day i started telling everyone that killing is my business
    and i was hung like a martyr
    for looking down the cross my skull beneath the skin
    prophesized last rites, loved to death my friends
    then i started seeing bad omens in my head
    good morning black friday will i wake up dead?
    if i aint superstitious then this won't mean a thing
    but some crazy shit has happened since the conjuring

had fingers in my eyes, had needles in my veins
    a knife right through my heart, i am a victory

came anarchy to set the world afire
    pain of hook in mouth, in my darkest hour
    corruption of the world peace sells...but nobody's buying
    ignorant religion holy wars and the dying, yeah
    tornado nearly got me by the skin of my teeth
    this was my life, foreclosure of my dreams
    may the past rust in peace in hangar 18
    and countdown to extinction just be a bad dream
    lucretia said...

(bkz: kastim)
  • 2. dünya savaşı ve spor üzerine yapılmış müthiş bir film. pele, ardiles, michael caine, sly gibi ünlü isimleri bir araya getirmiştir. filmi izlediğinizde boğazınızda bir yumru olmaması imkansızdır. izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • two steps from hell'in battlecry albümünde yer alan enstrümantal şarkı, motivasyon kaynağı.
  • --- spoiler ---

film olanında sly, michael caine'in peşinde:
    -ben
    -ben
    -e ben
    -takıma girmiyor muyum? diye dolanırken "sen gelme ulan ayı" tadı yakalatıyor, bu ayrıntıyı da yeni fark ettim. başım göğe erdi.

--- spoiler ---
  • filmdeki takımda kaleci pozisyonunda oynayan sylvester stallone finalde gol atmak istemiş fakat bunun çok saçma olacağı düşünülerek vazgeçilmiş. günümüz futbolundaki gol atan kalecileri görseler bunun o kadar absürt bir fikir değil, hatta iyi bile olacağını düşünürlermiş.
  • karton karton aldığım, doyasıya içilen bir bulgar sigarası.

3 lira lan. bir gün marlboro ve bunu üstüste içip kıyas yapmaya kalktım, psikolojik midir nedir bilmiyorum, ama victory daha çok hoşuma gitti resmen.ü

uzun zaman sonra gelen edit: camel'a geçtim herkes gibi. *
hesabın var mı? giriş yap