• url'sinin içinde 'sex' kelimesi geçtiği için internet sitesine türkiye'den girilemeyen okul.
  • tüm kızların deliler gibi güzel olduğunun hurafe olduğunu gördüğüm kurum, öte yandan kızlar güzel değil de denemez. bir sürü yabancı öğrenci olmasına rağmen ingiltere'ye gelen herkesin bir şekilde değindiği aşırı uzak doğulu popülasyonuna da rastlamış değilim; ama her tarafta bir iki tanesi görülüyor tabi. milliyete dair ilginç birkaç nokta da akın akın gelmiş olan yunan ve türkler. kampüste birinci haftamı noktalarken gerek kampüs içerisinde gerekse colchester'dan londra'ya kadar uzanan bir yelpazede ingilizce konuştuğum kadar türkçe de konuştum sanırsam.

lakin okulun bu tür sınıflandırma kulvarında en çok dikkat çeken noktası, hanımkızların genel giyim tarzı. ingiliz kızlarının genel rahatlığına ilaveten, essex girl tabir ettiğimiz bir format bu ilim irfan yuvasını kasıp kavurmakta, her cuma düzenlenen "skool disco" gibi konseptler içeren "flirt! night" adlı ivente bağlı olarak giyilen lise üniforması (etekler ortalama üç parmak uzunluğundadır), kimi lise fetişisti platformlarda akademik başarıyı baltalamaktadır.

bunun haricinde okulda sakinlik arayışı da fevkalade yanıtlar bulmaktadır. gerek yemyeşil kampüs ve gölet, gerek gölet üzerindeki ördekler, gerekse de ortalıkta şuursuzca zıplayan sincap ve tavşanlar insanı pastoral bir huzura sevkedip, akabinde kırmızı şarapla dolduran kimi nitelikleri işbu kampüsün.
  • an itibariyle öğrenim görmekte bulunduğum eğitim kurumu.

londra'nın doğusunda, trenle yaklaşık bir saatlik mesafedeki, colchester adlı kasabadadır.
    insan hakları, hukuk ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda ingilterede oldukça tanınmış bir müessesedir.
    öğrencilerinin yaklaşık %40ı yabancıdır.
    kampüsü bir parkın içerisinde, tavşan ve sincaplar tarafından kuşatılmış haldedir.
    kampüs içerisinde bardan restorana, gece kulübünden oyun salonuna her türlü mekan mevcuttur.
    sub-zero (eski adıyla underground) adlı mekanda sıklıkla konserler verilir. duyduğuma göre vakt-i zamanında `ac-dc` de gelmiş.

kızlarının güzel olduğu da hurafedir, inanmayınız.

not: ilk entry'mi de buraya girdim ya, sonum hayrola.
  • colchester sehir merkezinden yuruyerek 45 dk. otobusle 15 dk. olan ingiltere’nin taninmis universitelerindendir. insan haklari konusunda avrupa'da bir numaradir. ders veren hocalarin bir cogu dunya capinda taninmis insanlardir. insan haklari yuksek lisans programi llm ve ma olarak ikiye ayrilir. ayrica, ekonomi ve bilgisayar muhendisligi bolumlerinin de cok iyi oldugu soylenir.

ogrencilerin cogu okul yurtlarinda kalmaktadir (university quays, south courts, south towers, north towers ya da houses). university quays iki yil once yurtlarin yetersiz kalmasi nedeniyle 15 dk. kampusten uzaga insa edilmistir. eskiden master ogrencileri en guzel ve yakin yurt olan south courtlarda kalirken artik cogunlugu quayslerde kalmaktadir.

okulun sagladigi her turlu olanak cok basarilidir. spor salonunda yoga, aerobik, ve bilimum acaip ders verilmektedir, yapay tirmanma duvari, squash, tennis, badmington kortlari ve futbol, basketbol sahalari vardir.

okuldaki en buyuk acaiplik labirent seklindeki binalardir. 1 yil kalirsiniz, sene sonunda hala basladiginiz yerde oldugunuzu gorursunuz. bir rivayete gore (gercek de olabilir), butun binalarin birbirine gecisli olmasinin nedeni yagmurlu gunlerde (yani hemen hemen her gun) ogrencilerin ve hocalarin islanmadan derslerine gitmelerini saglamak icindir. kampusun icinde bes meydan vardir: square 1, square 2, square 3, square 4, square 5. barlar, cafeler, alisveris edilecek yerler ve bankalar (sigorta sirketi ve kullanilmis kitap satan magaza da olmak uzere) square 3 ve 4’de bulunmaktadir.
  • ayrıca buraya ait üniversite kimliğim ile istanbul'da koç üniversitesi'ne girmeye çalıştığım zaman es"sex"i gören kapıdaki güvenlik elemanından "hö?! sen nerede okuyon bakem???!!" tepkisini almama neden olan üniversite.
  • kızlarının güzel olduğu hurafesinin nerden çıktığını bilmediğim, öğrencilerinin genelde çinli, japon ve yunan olduğu *, sakin mi sakin, rahat mı rahat, hayatınızın çok güzel 1, 3, ya da 5 yılını geçireceğiniz, hep iyi yanlarını, günlerini hatırlayacağınız güzel okul.
  • gelecek yil politik ekonomi ustune yuksek lisansa baslayacagim okulum. kampusu cok guzel gozukuyor ve ogrenci memnuniyeti konusunda ust siralardaymis. gidip gorecegiz nasil bir yermis. bunu editlerim artik gidip gordukce.

edit 1: okul oncelikle cok ilgili. henuz gitmedim ancak attigim maillere hemen donuyorlar ve konuyla ilgileniyorlar. ozellikle yurt basvurusu ve depozito konusunda cok yardimci oldular. derslerimi de sectim ve su anda gitmeyi bekliyorum. gidecekseniz spor salonuna uyelik onceden indirimli ve havalanindan okula giden shuttle var(bu yil 2 ekimde) bunlari almanizi tavsiye ederim.

edit 2: okulda ikinci günümedeyim. ilk izlenimlerimi paylaşyorum. okulun içinde yaşıyorum, meadows denen yurtlarda. okula hemen 10 dakika. odam tek kişilk ve banyosu ve tuvaleti ile özel. banya falan çok küçük ancak yurt yaşamı için çok sorun çıkartmaz gibime geliyor. yurlardan bahsettikten sonra yurt sistemini anlatyım. meadowlar kendi içinde farklı isimlere bölnüyorlar ve bu yurt binalarının içinde her katta 4-5 flat var ve her flatin mutfağı ortak. flatlerde 6-7 oda bulunuyor ve dediğim gibi benim kaldığım binada hepsi özel. yakınlarımda quays denen bir yurt var ve tren yolu üstünden sarmalı bir köprü ile okula geçiyorsunuz. okula hemen 3-4 dakika mesafede towers denen yurtlar var. okul türkiyedeki üniversiyelere göre büyük. içinde square denen bölgelere ayrılmış durumda hespi bir arada. okulun içinde ucuza ürünler bulabileceğiniz öğrenci birliğinin marketi var ve içinde alkolde satılıyor. bazen kampayanlı yiyecekler de bulabilirsiniz. mesela 500ml kola/7up, küçük lays cips(walkers diye geçiyordu sanırım) ve mister no gibi bir sandvic 3.50 pound.

alşveriş yapabileceğiniz tesco da var ve yürüme ile 10-15 dakika falan sürer. otobüs geçiyor sanrım ancak henüz onu keşfedemedim. tesco hafta içleri 24 saat açık. cumartesi geceyarısına kadar ve pazar günleride saat sabah 10dan akşam 4e kadar açık. içinde her şeyi bulabilirsiniz. çok büyük bir yer ve gerçekten ucuza kendi ürünleri de var. bauhaus tarz bir yerde quayse hemen 2-3 dakika mesafede. okulda çok faza yabancı öğrenci var. ilk günümde 5-6 kişiyle tanışmıştım. insanlar gerçekten sıcak kanlı ve tanışmak için can atıyorlar adeta. okul ilk hafta sürekli oryantasyon olarak kaynaşma etkinlikleri düzenliyor. gelecekseniz katılın derim. ilerleyen vakitlerde eğitimi hakkında yazacağım.

edit 3: uzun süre sonra eğitim hakkında da yazabilirim. eğitimi gerçeten kaliteli. hocaları alanlarında çok iyi ve ilgili insanlar. her okulda olacağ gibi sevmeyeceğiniz hocalar da olacaktır ancak genel anlamda çok iyiler. eğitimi öyle aşırı zorlayacak bir düzeyde değil. eğer düzgün çalışma planınız yaparsanız iyi notlar alarak mezun olursunuz. okulun içinde binalarda kimse durmuyor zaten okul binalarının içinin amacı hocaların ofisleri, sınıflar ve bilgisayar labları. çalışmak için kütüphaneye veya öğrenci merkezine gitmeniz gerekiyor. kütüphanesi çok güzel. lisansüstü öğrenciler için ayrı bir çalışma bölümü var. kütüphanenin asansörleri biraz garip. durmadan hareket ediyor ve istediğiniz kata ulaşmak için içine atlamanız lazım. kütüphanede istediğiniz kitapları bulacağınızı düşünüyorum. okulun labları da yeterli düzeyde. labların doluluk oranı ortalama ve her zaman boş bir bilgisayar bulabiliyorsunuz.

okulun içinde en olumsuz konu ise yemek. meşhur tavukçu nandosun bir benzeri hariç güzel yemek yiyebileceğiniz çok fazla yer yok. 2-3 cafe ve 1-2 barda yapılan yemekler fena değil. cafe ve barlar ise gerçekten çok güzel. ayrıca hemen öğrenci birliği barının içinde starbucks var. otobüsler içi yıllık kart ise 145 pound. istediğiniz gibi binip kullanabilirsiniz. colchester ve wivenhoeya gidebiliyorsunuz. wivenhoe çok güzel bir nehir kasabası. içinde publar dolu. colchester ise yine küçük bir kasaba. nandos, zizzis gibi seveceğiniz yemek yerleri var. alışveriş için debenhams, hm, tkmaxx ve fenwick var. ihtiyacınızı karşılıyor diyebilirim. tesconun hemen dibinde tren istasyon var. tescodan biraz daha saşağıya yürüyüp sola dönünce karşınıza çıkacaktır. londraya böylece gidebilirsiniz.

okulun içinde neredeyse her konuda bir öğrenci kulübü var. ilginizi çeken kulüplere girin ve haftalık etkinliklerine katılın. dediğim gibi insanlar da eğlenmek isityorlar. tek sorun gece yurtta ders çalışırken yurt partisi yapanların sesi dışarıdan gelebiliyor. okulun internet sistemi çok iyi. ödevleri yükledğiniz, derslere baktığınız, okumaları indirdiğiniz yerler ayrı ama hepsi işlevini güzel karşılıyor. aynı zamanda bir çok yayına kayırlı ve istediğiniz makaleleri rahatça okuyabilirsiniz. güzel programları da ücretsiz olarak sunuyorlar. şu anlık aklıma bunlar geldi. ileride yeniden bir edit yaparım.
  • essex'te bulunan bir universite. kampus dahilinde gecirdigim birkac gunden aklimda kalanlar ortasindaki yapay gol, golun etrafindaki kazlar ve ordekler (hayir onlar yapay degil baya bir gercek), o ordeklerden birini yakalayip pisirdigi icin okulla basi belaya giren bir cinli ile ilgili efsaneler ve kutuphanesinde ust katlara ulasmak icin kullanilan pek ilginc asansorlerdir.
    ayrica (bkz: colchester)
  • insan haklari konusunda en iyi hocalari bunyesinde barindiran universite. insan haklari calismak isteyen cogu kisi kings college ve lse gibi prestiji daha yuksek okullar yerine essex'i tercih eder. aihm'ne en cok rapor ve bilimsel makale sunan okuldur da ayrica.
  • öğrencileriyle yakından ilgilenen küçük, şirin, arkadaş canlısı ve kaliteli bir üniversitedir. bir süreliğine de olsa meskenimdir.
hesabın var mı? giriş yap