• trakya'ya genelde iş (tayin vs) sebepleriyle dışarıdan gelen insanların -muhtemelen komplekslerinden olacak- haklarında atıp tuttuğu, bok atmada birbirleriyle yarıştıkları toplum.
    örnekler:
    -bu trakyalılar da çok tembel! -> onun için ormanlık bölge vs gibi koruma alanları dışında tarım yapılmayan toprak parçasına, çiçeksiz, sebzeliksiz, meyve ağaçsız bir bahçeye rastlayamazsınız.

-buraların iti, kopuğu, uğursuzu çok olur! -> hiçte bile olmaz, hatta 5-10 yıl önceye dek sağdan soldan insanlar doluşmadan önce hiç mi hiç olmazdı. halen edirne ve tekirdağ'ın evlere giren hırsızları istanbul'dan ithaldirler ve günübirlik gidip gelenleri vardır aralarında.

-trakyalılar erkek çocuğa çok önem veriyorlar! ->evet, erkek çocukları önemserler, ama aynı derecede ve çoklukta kız çocuklarını da önemserler. kısacası çocuklar önemsenir, kimse 10 çocuk yapıp, yarısını dilenci diğer yarısını da tinerci olarak salmaz sokağa trak diyarı'nda.

-hahahaha, ne komik konuşuyorlar, bunlar daha konuşmayı bilmiyorlar -> diyebilecek tek bir sözüm bile yok, türkiye'de bilmem kaç tane ağız olduğunu ve trakya şivesinin resmi türkçe'ye (istanbul ağzı) en yakın şivelerden biri olduğunu, ayrıca da trakya şivesinde hiç bir kulak siken gırtlaksı sesin bulunmadığını bilmeyen bu cahillere...

(bkz: böyle gider bu)
  • kendileriyle dalga geçebilenler zeki ve olgun insanlardır. güzel ülkemin avrupalıları olan trakyalılar da engin hoşgörü sahibi ve kalender insanlardandır. şu fıkra ne kadar hazırcevap olduklarını da gösteriyor ;

yaslı bir amca, eşeğinin
    üzerinde karayolunda seyretmektedir.

bunu gören trafik polisleri, amcaya takılmak isterler ve durdururlar.

polis: be amca, neçin dakman golanı?
    (golan: emniyet kemeri.)

amca: dakmam be iste!

polis: e bak gördün mu, simdi ceza keseceyik.

amca: kes bakalım ne keseceysan da gidecem, acele işim var.

polis: peki amca, cezayı sana mı yazalım yoğsam eşeğe mi?

amca: ???

polis: yani cezayı sana yazarsak beş milyon ödeycen, eşeğe üç milyon ödeycen.

amca: bana kes o zaman.

polis: neden sana keseyon amca?

amca: onun sicili temiz olsun, polis yapcez onu !!!!
  • kırklareli'nde büyüyen ve edirne'de üniversiteyi bitiren,trakya'nın tüm şehirlerini gezmiş biri olarak şunları söyleyebilirim;trakya'nın samimiyetini ve hoş sohbetini ne yurt içinde ne de yurt dışında hiçbir yerde bulamadım.okuma yazma oranının en yüksek olduğu iller trakya'dadır,kimse kimseye karışmaz isteyen bir tarafta içkisini yudumlar,isteyen camiye gider.birinden yardım istediğinizde size kibarca yardımcı olurlar.insanıyla,doğasıyla,kültürüyle bambaşkadır trakyalılar...
  • yıllardır aldığı göçler yüzünden çöp insanlarla dolan güzelim bölge. lüleburgaza gittiğimde minibüse binen insanlardan bile anlayabiliyorum bunu. gel kardeşim 3 kişi sığarız buraya diyen memleketlilerimden bacaklarını öküz gibi açan anadolu çomarlarına geçiş var güzelim trakyamda.

edirne merkez biraz tutucudur ama onun dışında koskoca trakyada bir kişi size kısa giyiyorsun, alkol alıyorsun, sevgilinle geziyorsun vs. sebeplerle karışmazdı. gelişimi yavaştı belki ama gelişirken bozulmazdı. bundan 5 sene sonra durum daha da kötü olacak güzel trakyamda
  • komiğizdir.
    normalinde başka bir yerde kavga çıkarıcak laflar bizde gülünür geçilir. bu yaz şöyle komik bi olay yaşadık:
    ailecek yazlığa giderken memleketimiz tekirdağa uğradık. rakıcı bir aile olduğumuzdan mezeler kriptonitimiz. kavun da yeni çıkmış. görünce atladık alalım hemen diye babam, heyecandan olsa gerek son derece saçma bir soruyla adama yaklaştı,
    -usta kolay gelsin. kavunlar taze mi?
    -iiççindemiyim ne bileyim bea...
    hiç umrunda değil onun o an alıcı oluşun. afyonu patlamamış ki amcanın...
  • kan grubu promil bazında ölçülen yurdum insanları...
  • kari-koca iliskileri moderndir gayet. ozellikle iyi anlasan mutlu ciftlerin birbirine kizdiginda karsilikli atismalari ve laf sokmalari gorulmeye degerdir. gulmekten yerlere yatirirlar sizi. yaptiklari kavga falan degildir oynasirlar didisirler birbirleriyle.
  • icinde buyumekten cok memnun oldugum super topluluk. koylu olup yobazliktan bu kadar uzak durabilmeleri ve gayet bilincli olmalari ise en sevdigim ozellikleridir. trakya sivesi ise kendilerini muthis eglenceli kilar. renktir trakyalilar yurdum icin.
  • bir güneydoğu anadolu ve doğu karadeniz kırması ve türkiyenin farklı bölgelerinde yaşamış biri olarak, kendimi aralarında en rahat hissettiğim insanlar topluluğu. *
  • dinciler disinda genelde herkesin sempati duydugu ve en iyi arkadasimin da dahil oldugu kafa insanlar güruhu.
hesabın var mı? giriş yap