• geçen yıl yeni bir eve taşındım. ev sahibem bir kaç ay önce satın alıp taze gelin evi gibi kurduğu evi bana bırakıp başka bir ülkeye taşındı. şanslı bir kiracı olarak ev dahil bütün eşyaları sıfır olan bu evde her gün başka bir alet edevat keşfetmeye başladım. evde elektronik mikroskoptan tutun yüz masajı yapan kore mamülü elektrikli maskeye kadar ne ararsan var. içimdeki haylaz uyandı. komşunun evinde teyzeler gün yaparken diğer odalara gidip çekmece karıştıran çocuk gibi oldum.

yalnız o kadar aletin içerisinde inci gibi parlayan bir makine vardı mutfakta. bu ne ola ki diyerek şöyle bir inceledim. lan kettle desem değil, içinde bıçakları var. rondo desem böyle büyük rondo mu olur. öte yandan üstünde lcd ekran, kenarında çip var. bu uzay teknolojisinden ürkmüş olacağım ki internetten araştırmak dahi aklıma gelmedi. bir kaç gün elleşmedim. dedim bu teknoloji beni aşar.

sonra google'a bir baktım ki evde bir gordon ramsay varmış da haberim yokmuş. en azından kendi sitesinde aşağı yukarı böyle tarif ediliyordu. kimse malını boklayacak değil ya. o vakit vatandaşa başvurayım dedim. çeşitli sitelerde yapılan yorumlara göz attım. bot basmış gibi herkes övmüş durmuş. lan dedim kesin yalan, algı çalışması, dış güçlerin oyunları bunlar. sonra içime bir kurt düştü. ya doğruysa? ya özlemini çektiğim, hayatıma düzen nizam getirecek olan alman mürebbiye buysa?

en basitinden bir mercimek çorbası yaparak test etmeye karar verdim. daha doğrusu bu yapsın dedim. açtım tarif listesini, seçtim mercimek çorbasını. şunu koy diyor koyuyorum, buna bas diyor basıyorum. bir tek, hah şimdi bunu kaseye doldur iç demediği kaldı. ilk denememde üstündeki deliğe kapağını takmadığım için kemal sunal'ın davaro filmindeki mixerle tarhana yapma sahnesine benzer bir durum yaşandı fakat yılmadım. yarım saatten kısa sürede kaliteli esnaf lokantası mercimeğini serdi önüme. ertesine biraz daha zorladım. hazırlık dahil toplam 25 dakikada çorba, tavuk şiş ve buharda pişmiş sebze ile sofra kurmayı başarınca tamam dedim. ben senden razıyım. bundan böyle yeni bir richie rich ve irona hikayesi yazacağız.

fiyatını ve diğer özelliklerini sonra keşfettim. alet tabi ki sizi usta bir şefe çevirmiyor fakat alman standartlarında stabil lezzet sunuyor. yok elin lezzeti geçmiyor, yok çok yapay vs. bu goygoyları bıraksınlar. zaten bu elin lezzetinin yemeğe geçme olayını hala anlamış değilim. hesap makinesi kullanmak yerine kafadan işlem yapıp sonucu kağıda yazan adama beynin enerjisi zuhur etmiş işlem gibisi yok demek kadar saçma değil mi? yemek yapmak temelde ateş kontrolü ve biraz kimya bilmekten geçiyor. al bu alet senin yerine yapıyor onu. şahsen bu kadar stabil lezzet sunamayan yıldızlı restoranlar biliyorum.

bu aletin kendi adıma tek kötü tarafı bağımlılık yaratması oldu. sırf bu yüzden evden taşınamıyorum. ofisi taşıdığım bölgeye yakın bir konumda daire kiralamak istiyorum ama aleti çalıp götüremeyeceğime göre yenisi için 1200 dolar civarı bir meblağ bayılmam gerekiyor. ben o paraya üç ay kiramı öderim. ne bileyim paket tur satın alır güney asya'da iki hafta tatil yaparım diyorum. öte yandan bu aletle yıl boyunca tasarruf edeceğim zamanı ve sağlıklı gıdayı düşününce siktir et tatili ya da telefonu yenilemeyi diyorum.

ahanda böyle sözlük. yeni bir gün doğarken bu üstün alman teknolojisi beni büyük ikilemlere düşürdü. lanet olası kapitalist düzen! bunlar hep yumuşak götlü tüketim toplumunun dayatması diyorum. belki de haklıyım ama bende de bir y*rraklık var gibi.

--- edit ---

arkadaşlar y*rraklık sadece bende değilmiş. reklam için ne kadar ödediler diye soran bir sürü yazar oldu. lan ne parası dedim. hadi hadi yeme bizi keranacı şeklinde darladılar. lan böyle reklam mı olur? başka bir ülkede yaşıyorum ve şans eseri elime geçene kadar adını dahi duymuş değildim. elin alman firması beni nereden bulsun da reklam versin. sözlük açıldığından beri buralardayım. şu güne kadar reklam entrysi yazmak için aldığım tek teklif 20 liraydı. olm ben bu ürüne kadar mekkeli müşrikler gibi japon malı pilav pişiriciye çaput bağlayıp üstüne mum dikerek tapınan adamdım. pişirdiği pilavlardan put yapıp yiyordum. almanlar bana ulaşabilirlerse para değil ürünün son modelinden bir tane fişeklesinler. onunla pişirdiğim her yemekten sonra bir entry girmezsem şerefsizim :)

--- edit ---
  • ön edit: reklam değildir.

tanım: aşırı pahalı mutfak robotu.

yorum: 1 hafta önce aldık, kullanmaya da başladık epeyce. onaylanmış garantili tarif olayı güzel ama mesela kendi tarifini ekleyememe çok büyük eksi puan. ha keza mevcuttaki tariflerin porsiyonları fazla büyük, yarım porsiyon hazırla gibi bir fonksiyon yazılım güncellemesi ile bile yapılabilecekken yapılmamış, buradan da puan kırıyorum.

bu aletle, risotto yaptık epey iyiydi, mantarlı et yaptık epey iyiydi, salçalı bulgur pilavı yaptık ki normalinden farkı yoktu, sebze haşladık oldukça tatminkardı, fıstık ezmesi yaptık acayip iyi oldu, kurabiye ve çorba tarifleri zaten ultra iyi ve son olarak bugün de etsiz çiğ köfte denedim ve beklentimin çok üstünde bir sonuç çıktı.

ha bu alete şöyle bakmamak lazım, her şeyi veriyorsunuz o da yapıyor değil. ciddi anlamda zamanınızı alan süreçleri acayip kısaltıyor ve tarif veri tabanıyla hep standart aynı tadı alabiliyorsunuz.

yani 30 dakikada yoğuracağınız kurabiye hamurunu bu arkadaş 7 dakikada hallediyor ya da 1 saat harcayacağınız çiğ köfteyi 20 dakikada yoğuruyor ve gayet iyi yapıyor bunu.

ha bunsuz da yapılmaz mı aynı yemekler? kralı yapılır o ayrı... yoğun bir hayatınız varsa, yemeğe zaman ayıramıyor ve hep dışarıdan yiyorsanız o noktada faydalı gördüğüm bir alet oldu, en azından bizim formasyonda.

sonuç olarak değerlendirmem 10 üzerinden 7,5 oldu. son yarım puanı da tariflere ulaşmak için zorunlu tuttuğu yıllık abonelik bedelinden ötürü kırdım.

tavsiye eder miyim? ederim, ama parası pulu olup da bu masraf koymayacak olana ederim. şapkadan tavşan çıkarmıyor bu alet, ama epeyce fonksiyonlu olduğundan ciddi zamandan da tasarruf ettiriyor.

o hayalini kurduğumuz 500 gram kıyma, 3 patates, yağ, salça vereyim de akşam eve gelince yemeğim hazır olsun tarzı the jetsons robotlarına biraz daha zamanımız var. o zamana kadar da en oluru bu.

umarım almayı düşünenlere yardımcı olur bu yazdıklarım.
  • almayı düşündüğüm mutfak aleti. çok kullanışlı gözüküyor ama gözüktüğü kadar kullanışlı mı bilemedim.

edit: satın aldım. öncelikle artık kanyon’daki ıntema yaşam içerisinde satılmıyor. kargo ile uğraşmamak için gidip alayım dedim ve bunu gittiğimde öğrendim. bu arada keşke mağazadan satmaya devam etselermiş çünkü kargo olayını tahmin ettiğim gibi becerememişler. sipariş sonrasında hiçbir şekilde dağıtımla ilgili bildirim verilmiyor. 3 gündür ürünüm nerede acaba karşıya verildi mi ne zaman gelir diye kendim peşinde koşuyorum. böyle yüksek fiyatlı bir ürüne yakışmayacak hizmet kalitesi. sözün kısası alışveriş deneyimi kötü umarım ürün iyidir.

edit: ürün geldi. 2 haftadır kullanıyorum memnunum. çiğ köfte, irmik helvası, limonata, cacık, 3 farklı çorba, çerkes tavuğu, muhlama, pilav ve bir kaç çeşit hamur işi yaptım hepsi de güzel oldu. benim gibi elinizin ayarı gözünüzün kararı yoksa epey faydalı bir alet. fiyatı yüksek, imkanınız merakınız varsa alın. olmazsa olmaz değil ama hayatı biraz kolaylaştırır. bir de ben misketin etrafa bir şeyler sıçratmasına sinir oluyordum bu alette kapak olduğu için sorun kalmadı.

bu arada kahve öğütmeyi ve kuru mısırdan mısır unu yapmayı da denedim, onlarda da başarılı. pahalı bir oyuncak, dediğim gibi imkanınız varsa alın. ben böyle oyuncakları seviyorum o yüzden bunu da sevdim.
  • alman vorwerk grubunun geliştirmiş olduğu çok kullanışlı mutfak aleti.

iki litre kapasiteli son çıkan tm5 modeli önceki modellere göre tarif çipi fonksiyonu ve dokunmatik ekran özelliği ile bir adım önde. yine kuvvetli motoru ve keskin bıçağı ile önceki modellerdeki yüksek kalite devam ettirilmiş.

thermomix ile hem ürünleri tartabilir, doğrayabilir aynı anda pişirebilir, karıştırabilir, çırpabilir, parçalayabilirsiniz. ek buhar aparatı sayesinde yiyecekleri buharda pişirme özelliği de mevcut.

99 dakika zaman ayarı 120 c derece üstüne kadar ayarlanabilir ısıtma fonksiyonu ve 1-10 hız seçeneği ile kahveden baharata kadar bir çok şeyi öğütme imkanı sunuyor. ayrıca bir çok dil seçeneği ve tarif çipi özelliği ile belirli tarifleri tek dokunuşla otomatik olarak yapıyor .

onlarca sosu rahatlıkla ve tam kıvamında yapmanın yanında , sürekli sizi ocağa bağlayan ürünleri çok kolay şekilde thermomixde yapabiliyorsunuz. örneğin un helvası , 4 saat kendi kendine kavurur sadece en sonda şerbeti eklersiniz ve hazır. kimse de inanmaz yedikten sonra.

ispanyol taurus mycook 1.8 ve krups benzerlerini yapsa da bana göre thermomix tm5 kendi alanında en kaliteli ürün ve talep bir hayli fazla. almanya'da fiyatı 1200 eur ve 9-12 hafta gibi bir bekleme süresi var. eğer birinden satın almayacaksanız da randevu almadan ve müşteri temsilcisi ile toplantı yapmadan satın almanız mümkün değil.
  • en az tek taş kadar mutlu eder diye bir reklam sloganı olan markadır.

piyasadaki bir çok tek taş yüzükten daha pahalıdır. dolayısıyla mutlu etmesi gayet normal.
  • thermomix kullanıcısıyım. güzel alet. fakat pahalı.

pirinci pirinç unu yapıyor. pudra şekerimi kendim yapıyorum. karabiberimi kendim öğütüyorum. muhtemelen kahve de çekilir, denemedim (güzel öğütücü)

krema kıvamında ve pişmesi gereken yemekleri (muhallebi, püre, mercimek çorbası) genelde iyi yapıyor. elle dibini sıyıra sıyıra yapmadığı için bir miktar dibini tutabiliyor ama genelde iyi. patates püresi mükemmel, süzgeçten geçirmeye gerek yok, başında beklemeye gerek yok.

sous vide pişirmek için mantıklı olabilir. sıcaklık kontrolü olması güzel. bu iş için ayrı aletim var, bu amaçlı denemedim.

hazneyi belli sıcaklıkta tutmak için (atıyorum 55 derecede sabit turmak için) en alttaki bıçağın muhakkak çalışması gerekiyor. düşük devirde bile olsa iri taneli kalsın istediğiniz parçalar ufalanabiliyor. yoğurt yapmak veya hamur mayalamak için uygun değil, çünkü sürekli malzemeyi kımıldatıyor. aynı şekilde sous vide yapacaksanız, poşedi bu bıçak parçalayabilir, dikkatli olmak lazım.

bebek maması yapmak, biberon steril etmek için güzel.

buharda pişirme yapmak için güzel. bu amaçla kullanıyorum.

haznesi 4 kişilik bir yemek yaparken küçük kalabiliyor. türk porsiyonları ile 3 belki 4 porsiyonluk yemek hazırlayabiliyorum. amerikan porsiyonlarıyla 2 porsiyon anca.

parasına değer mi konusu apayrı bir konu. pahalı kesinlikle. ama çok kaliteli bir rondo. üsüne tartma, ısıtma gibi fonksiyonları da var. bu paraya bu ürün pahalı diyebilmem için bu fonksiyonları içerisinde bulunduran ürünlerle kıyaslamam lazım. bildiğim kadarıyla birebir muadili yok.

aldığım için memnunum.
  • italya'da (bkz: bimby) diye adlandirilan bir alman mutfak robotu.

fiyati yuksek oldugu icin alip almama konusunda cok kararsizim. kullanan arkadaslar anlat anlat bitiremiyolar efenim.

bu aleti aldiktan sonra tencere tava daha az kullaniyosunuz ve daha saglikli yemekler yapiyosunuz. buharda pisirme, hamur yapma ya da buz parcalama gibi cok farkli seyleri ayni aletle yapabiliyosunuz. tereyagi bile yapabiliyosunuz.

alirsam buralari editlerim.
  • benim gibi patates soymayı bilmeyen adama aynı gün icerisinde (aldıgımız ilk gün) tas kebap, mercimek corbası, pilav, gavurdag salatası, dondurma ve türk kahvesi yaptırmıstır.

bunların herbirinin kalitesi benim diyen ascının yapamayacagı seviyedeydi. yerken ben bile inanamadım.

sonraki günlerde: sandvic icerikleri, cerkez tavugu, curry'li yemekler ve dünya mutfagından cesitli yemekler yaptım. hepsinde de kalite cok yüksekti.
  • sağlıklı , basit ve hızlı yemekler hazırlamak için,sadece profesyonel degil,ayni zamanda bireysel kullanicilarinda cok rahatca calisabilecegi, cok yonlu bir cihaz.
    thermomix ile: kesme , karıştırma , yoğurma , kaynatma , buharla pisirme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirebilirsiniz.
    alman sirketi vorwerk tarafindan imal edilmektedir.

bu islevleri yerine etirmesi icin birtakim aksesuarlari vardir:

2 litre kapasiteli kase
    kapak
    spatula
    varoma denilen buharli pişirme kabı
    cirpma basligi
    filtre veya drenaj veya hassas malzemeyi pişirmek ya da karıştırmak olmamalıdır sepet
    kapagini tutmak ve sıçramasını önlemek için üst açılış kapanış kupasi
    gıda tartma için teraziler ; zamanlayıcı; termometre seti.
    bugüne kadar dört kuşak imal edilmistir:
    ilk modeli thermomix tm2200, 1960 da pazarlandı. daha sonra tm3300, 1995 yılında ise tm21 doğdu. nihayet 2007 yılında ve şimdi de kullanilan modeli th31, piyasaya sunuldu.

internette, tarifleri ve ipuçları paylaşan ve aktif olan , büyük bir topluluk vardır .

maalesef turkiyede gereken degeri henuz bulamamistir.
  • bünyesinde 2 seneyi askindir calistigim vorwerk sirketinin en önemli 2 ürününden biri, digeri icin (bkz: kobold). yaklasik 4 ay önce tm6 modeli avrupa'da piyasaya sürülmüstür. istanbul kanyon avm'de bulunan intema yasam'da 1 seneyi askin süredir satilmaktadir. 2018 nisan-eylül aylari arasinda tl'nin euro karsisinda deger kaybetmesi sebebiyle temmuzda ve ekim gibi olmak üzere 2 kere fiyat revizesi görmüstür. suan türkiye güncel fiyatini bilmemek ile beraber üstte bahsedilen 8 bin tl civarinda oldugunu tahmin ediyorum. ülkemiz icin büyük para tabi ki ama sadece su ürün sene de 1,08 milyar euro gibi bir ciro üretiyor ki bu tl olarak bütün arcelik a.s. nin cirosu gibi bir miktar, 2018 degerleri karsilastirildiginda. bunu da düsünmek lazim. en büyük satis pazari almanya ve fransa'dir.

link: https://www.intemayasam.com.tr/…erecleri/thermomix/ (fiyat bilgisi güncellenmemis gibi duruyor)
hesabın var mı? giriş yap