• 2004’te kate clow tarafından tasarlanıp açılan ve türkiye’nin ikinci uzun mesafe yürüyüş parkuru olan st paul yolu (500 km), antalya-isparta arasındaki önemli roma kentleri üzerinden geçiyor. gps’siz ve kitapsız tamamlanması mümkün olmayan st paul yolu, ms 44 yılında hıristiyanlığı yoğun bir şekilde yaygınlaştırma çalışmalarına başlayan ve hıristiyanlığın hz. isa’dan sonraki ikinci önemli şahsiyeti tarsus’lu aziz paulus’un anadolu misyonları üzerine önemli bir kültür yolu.

perge'den başlayıp manavgat, köprülü kanyon, eğirdir gölü üzerinden yalvaç'a uzanan st paul yolu sayesinde, gerekli kaynaklar sağlandığı takdirde türk turizminde likya yolu’ndan daha büyük bir patlama beklenmektedir.

(bkz: kate clow)
    (bkz: likya yolu)

http://www.trekkinginturkey.com/
  • geçen bayram sadece 3 günümüz varken ankara'ya yakınlığı nedeniyle bir arkadaşımla sütçüler-adada antik kenti-tota yaylası-kasımlar çevresi etaplarına gittiğimiz yol. sabah erken çıkıp yalvaç'a 3-bu etaplar için 4.5 saat yol gidip aynı gün yürüyüşe başlayabiliyorsunuz.

yıllardır aklımdaydı, ve türkiyenin birçok yerinde yürüdüm, ama buraya bir şekilde sıra gelmedi. düzensiz ama işe yarar gördüğüm birkaç notu bırakıyorum.

-3 günde, hem de bayram tatilinde sadece 2 diğer yürüyüşçüyle karşılaştık, onlar da yabancıydı.
    yolun manavgat'a yakın etapları daha popüler, halbuki bu kuzey kısımları da çok güzel ve dağ yollarına girdiği için yaza doğru yürünebilir sıcaklık sezonu daha uzun. arkadaşımı da daha önce dedegöl dağında yılkı atları arasında ne güzel kamp yaptığımızı, yörük teyzeleri anlatarak götürdüm. sürüyle yılkı gördük yine. ısparta'nın karlı dağ manzaraları, ormanları baya güzel.

-işaretlemeler popüler etaplarda (ie. adada roma yolu) yeterli, yer yer yok sayılacak kadar dağınık.
    adada'dan önce bir orman etabında ara ara bazı işaretler gördüğümüz için doğru yolda olduğumuzu anlıyorduk ancak wikiloc'tan indirdiğimiz kayıt olmasa takip edilmesi imkansızdı, üstelik çok kullanılmadığı için patikaya dair bir iz kalmamıştı, genel yön belirleyip ağaçların arasından gittik ööyle.
    kültür rotaları derneği rotalarından karia ve likya'da yürümüşler öyle bir beklentiyle gelmesin, kaçkarlar rotası gibi düşünülebilir.

-bu etapta yoğun hayvancılıktan dolayı yeterli miktarda çeşme ve yalak vardı. su taşımak şart ama gün içinde doldurma şansı oluyor.

-bir gece yeniköy'ün hemen dışında, bir gece kasımlar'a doğru ormanda bir su kaynağının yanında kamp yaptık. köyden kamp yapmamıza tepki olmadı, hatta ikram börek getirdiler. (2 kadındık ve gürültü vb yapmadık) popülerleşen yürüyüş yollarında kamp giderek sorun olurken not olarak kıymeti var.
    ormanla ilgili kiminle konuştuysak kurtlara karşı uyardı. genel olarak yaban hayatının kampçılara saldırması uç bir durum olduğu için /onların yuvalarında karşılaşma veya tehdit hissettirecek bir kurguya denk gelme söz konusu olmadıkça geçip gidecekleri için yine de kamp yaptık. ama su kaynaklarının yanında olmamakta fayda var (su içmeye gelmeleri muhtemel). kokacak herhangi bir şeyi çadır çevresine dökmedik, dışarıda yemek bırakmadık, hayattayız.

-konuştuğumuz her köyde evini pansiyon olarak açan birileri vardı. köyden köye gidecek şekilde kamp yüksüz planlanabilir.
    kate clowun kitabında bazı kişilerin bilgileri de var. kasımlar'da st paul pansiyon diye bir yer pansiyon+ sizi arabayla o gün gideceğiniz etabın başına bırakıp akşam belirlediğiniz yerden alma şeklinde bir hizmet de veriyor. iletişim bilgileri google mapste var, fiyatlandırma vb için kendileriyle konuşmalı.
    yolda bakkal vb bir şeyler tedarik edecek pek bir yer yoktu, ona göre hazırlanmak gerek.

-bu bahsettiğim bölümde bizce en cazip kısım sağrak köyünün altındaki düzlük ile yeniköy'den tota'ya doğru 1 2 km çıkış arası. uzun bir yürüyüş yapılmayacaksa da yeniköyde veya sağrak altında yolda kendinizi bıraktırıp iki yönden de bu kısmı günübirlik yürümek mümkün-yeniköyden çıkılırsa daha inişli oluyor.
    sağrak tarafından yukarı bir vadiyi dolaşan inanılmaz bir taş roma yolu çıkıyor. çok sağlam ve uzun bir taş döşeli etap. oradan yol agoradan başlayarak adada antik kentini dolaştırıp yılkı sürülerinin koştuğu platolar üzerinden yeniköy'e varıyor. köyün dışındaki hoş kaya formasyonları içindeki ardıç ormanına da bir yürüyüp dönmeye değer.
  • st paul yolunu yazmaya başladım. mayıs ayına kadar parkurların tamamını aktarmaya gayret edeceğim.

en büyük sıkıntı yolu oluşturan ingiliz hanımefendinin yol hakkındaki detayları "kitap" şeklinde, ücreti karşılığında paylaşıyor oluşu.

yol tam anlamıyla kaderine terk edilmiş durumda. işaretler silindiği, patikaları bitkiler kapladığı için bazı parkurlarda 1 saatlik yolu 4-5 saatte tamamlayabildim. bu hanımın elinde gps verileri de var. ancak ücret karşılığı satın almanız gerekiyor.
  • bazı etaplarını yürüdüğüm, botanik açıdan inanılmaz çeşitlilik sunan yol. hiç görmediğimiz bitkiler ağaçlar, sedirler, servi ormanları... öte yandan pisidia ve pamphylia dönemi tarihi eserler eşliğinde muhteşem bir parkur.
  • 50 civarinda likya kentinin, neredeyse 20'sinin guzergah uzerinde oldugu likya yolundan sonra, türkiye’nin en uzun ikinci uzun mesafe yürüyüş rotası olan yol.
  • işaretleri, bazı gerizekalı cahil yerliler ve çobanlar tarafından sürekli tahrip edilen ve silinen yol. işaretler "bura gavur yolu değil" diyerek siliniyor. gönüllü olarak parkur işaretlemesi yapanların emekleri yok ediliyor. doğal güzellikler anlamında belki de likya yolundan bile daha güzel olan st. paul yolu, bu aptal insanlar tarafından yürünmez hale getirilmeye çalışılıyor. parkurlarda ciddi işaret problemleri var. gps iniz yoksa allaha emanet yürürsünüz; bilginiz olsun. 2020 ilkbaharında tamamını yürüyeceğim. o zaman bu giriyi düzenleyerek, yol hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.
  • st. pauli yolu ile karıştırılmaması gereken yol.
    hamburg
    st. pauli, hamburg'ta seks fuarlarına da ev sahipliği yapabilen, futbol takımı ile bir efsane olmuş bir semttir.

bu arada st. ingilizcede saint, alman dillerinde sankt (kısaltma st.) karşılığı kullanılır. alaman dilinde sancte veya sant(e)'den türemiştir ("kutsal" anlamına gelen bir kısaltmadır).

ironik veya işin içinden çıkılamaz tarafı vs st. kısaltmasının ingilizcede cadde - yol için de kullanılıyor olması gibi geldi şu an. neyse.
  • st. paul'un ayak izleri olarak da bilinen yol. turizm'i de yapılmaktadır ama otobusle.
  • bugün likya yolunda yürüyen bir fransızdan öğrendiğime göre yoldaki işaretler ve su kaynakları, yolun hristiyan inancına yönelik kullanıldığı gerekçesi ile radikal islamcılarca kırılıp bozulmuş olan yürüyüş parkuru.
  • likya yolu'nu baştan sona yürümek en büyük hayalimdir ne yazık ki şu an bunun için vaktim yok. likya yolu'nu dair yorumları ararken st.paul yolunu keşfettim gerçi yıllar evvel ısparta'da iken tabelasını görmüştüm ama o zaman da araştırmaya vakit bulamamıştım. sanırım likya'dan evvel bu yolu yürümeyi hedeflerin arasına ekleyeceğim tabi fırsat ve vakit bulabilirsem.
hesabın var mı? giriş yap