• doktorlarin* aralarinda $akala$mak icin kullandiklari sifat.

-naaper lem saglik topu!
    +iyilik lem steteskop hipnasi!
  • ilk görüldüğünde illaki bi tekme atılır bu topa, ayak acır, bilek burkulur nitekim balkabağı gibi yamuk yuvarlanınca şaşırılır. sonra beden derslerinde iki kişi karşılılı geçip birbirine fırlatır bu topu ama fırlatmaların %95 i arkadaşın eline değil de önüne düştüğü için topu yerden alırken bel sakatlamaya birebirdir. bu yüzden sağlık topu adı verilmiştir. halen sağlıklı bi işe yaradığı görülmemiş bu topa ismini koyan bir ukte, bir serzeniş olsun diye sağlık topu demiştir bu topa.
  • adına tezat nesne. kasıtlı olarak kafama atıldı. su an, top kafama degdikten sonra ne oldugunu hatırlamıyorum. yeterli mi?
    ulan onca sene beden dersi aldık sanki bi güzel egzersizinizi mi gördük ki topunuz güzel olsun..
  • ingilizcesi medicine ball, exercise ball, med ball veya fitness ball olarak adlandırılıyor. daha çok rehabilitasyon ve güç antremanlarında kullanılmakta bu toplar.

bu toplarla ilgili beni en çok şaşırtan olay yüzme havuzunda da özellikle su topu antremanlarında kullanıldığını görmek oldu. aslında daha sonra su topçuların manyak kondisyonları ve güçlerini düşününce şaşırmayı bıraktım.
  • van damme'ın kabakları adında neşeli bi oyuna vesile olan top çeşidi... sırt üstü yere yatılır ve ayaktaki diğer kişi kendi baş seviyesinden yerdekinin kasılı durumdaki karnına topu bırakır... olaylar gelişir...
  • ibne bedenci fitbol topunu vermediğinde devreye giren, ikinci şutla ayağı kırılan arkadaşın çığlıklarıyla tekrar oyun dışı kalan topdemeyebinşahitister çeşidi.
  • siyah meşinden yapılıp, birlikte yuvarlanması çok hoş olup, yakan top için pek de uygun değildir.
  • siyah, kocaman, eşek ölüsü gibi ağır (bu deyimi de anlamıyorum aslında bütün canlılar ölünce daha ağırlaşırken ve eşek de hayvanlar aleminin en iri cüsseli hayvanı değilken neden onu seçmişler merak etmişimdir hep.) buna rağmen yumuşak deri bir dış yüzeye sahip top. bir zamanlar beden eğitimi derslerinde kullanılıyordu. bütün sınıf kocaman bir çember oluşturuyor ve sırayla herkes yanındakine atıyordu bu topu. benim yanımdaki arkadaş da karın boşluğuma bir güzel şutlayıvermişti . sonrasında da ben kollarımın arasındaki topla, nefessiz kalmıştım. çıkmayan sesimle “ nefes alamıyorum ” demeye çalışırken öğretmenin gözündeki korkuyu unutmuyorum hiç. bu olay sonrasında da haklı olarak ismiyle musamma, sağlıktan en uzak top olmuştur benim için.
  • hiç kullanılmadığı halde eksik olmayan hedeler grubuna girer bu top.
    spor salonlarının lüzumsuz demirbaşı.
    zaten beden eğitimi dersinde liselinin başına ne gelirse, ya meraktan ya sağlık topundan!
    buna harcanan parayla daha fazla basketbol topu veya kıçı başı düzgün minderler alınamaz mı mesela?
hesabın var mı? giriş yap