• sanki nissan'ın konya özel modeli, ve %80'ni bu ilde bulabilirsiniz. konya ili dışından bu araca sahip olanalara kesinlikle konya oto pazarlarında satmalarını advise ederim, etliekmeğe benzediğinden dolayı mı bilmem 3-4 saat içinde satılıyor.
  • ikinci el ilan sitelerinden anlaşıldığına göre şu anda 2000-2001 modellerinin %80'i konya'dadır.
  • nissan'ın 1990 yılında japonya ve avrupa pazarına yönelik o zaman ki toyota corona ve honda accord modellerine rakip bir orta sınıf model olarak çıkardığı ve ingiltere sunderland fabrikasında(bkz: nissan motor manufacturing uk) 3 ayrı nesil olarak üretildikten sonra 2008 yılında üretimine son verilen modeli.(zamanında nissan micra ve nissan almera gibi modellerin de üretildiği bu fabrikada bugün nissan juke, nissan qashqai ve nissan note modelleri üretiliyor ve ingiltere'nin tek çatı altında en fazla işçi çalışan sanayi tesisi olma ünvanını koruyor.)

gelelim benim şu anda bu entry'yi giriyor olma sebebime..

şöyle ki nissan'ın 1991-1999 döneminde başta japonya pazarı olmak üzere tüm dünya pazarlarında toyota ve honda ile yaşanan çılgın bir rekabet sonucu dünya çapında 8 yıl üst üste muazzam zararlar açıklayarak batma noktasına gelmesi. 1999 yılında ise fransız üretici renault un nissan ın %37sini satın alması(2004 yılında %55'e, 2009 yılında ise %71'e çıktı bu oran) ve başına otomotiv endüstrisinin dahi çocuğu carlos ghosn'u getirmesi ile nissan markası rekabetin en çetin olduğu ama enteresan bir şekilde yeniliğe en açık pazar olan avrupa otomobil pazarında birazda çaresizlikten compact sınıfta almera orta sınıfta ise primera modellerinin üretimine son vererek. o zamanlar daha yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan ve rekabetin neredeyse sıfıra yakın olduğu qashqai ve note sonrasında juke gibi crossover modellere yönelerek muazzam bir geri dönüş ortaya koymayı da başarmış idi.

ve takvimler 2014 yılını gösterirken 10 yıl öncesine göre mali yönden çok daha güçlü ve marka prestiji çok daha yüksek olarak nissan pulsar modeli ile dünyada rekabetin en yüksek olduğu compact sınıfa geri dönüyor nissan. ve bence 2016 yılında(altyapısı renault laguna olsa da) yepyeni teknolojiler ve şahane bir tasarımla çok çok klas bir nissan primera da yüzünü gösterecek bizlere.

|._||_q
  • ilkokul talebesiyken aşık olmuştum bu arabaya. her sabah okula giderken mis gibi taze ekmek kokan fırının önünde park etmiş bulurdum. yanından geçerken süzmeye başlar yol ayrımına kadar bakmaya devam ederdim. her geçişimde de bir gün seni alacağım az sabret derdim. sonucu merak ediyorsanız almadım şimdi düşünüyorum da ben bu arabanın nesini beğendiğim anlam veremiyorum.
  • 2004 model, geri görüş kameralı, o dönemde bulunabilecek tüm donanımlara sahip ve triptronic şanzımanlı bir versiyonuna sahip olduğum araç. aracın iç dizaynı da gerçekten güzeldir. ancak nedendir bilmem, üretimde olduğu senelerde de şu anda da ikinci el piyasası çok zayıf. 11 senedir kullanırız, ne bir kere yolda bıraktı, ne bir hata verdi. hatta arkadan şiddetli darbe aldığımız bir kazaya da karışmasına rağmen kazadan sonra bile çekici istemeden yoluna devam etmiştir. 2.0 litre otomatik benzinli olduğundan dolayı yakıt tüketimi fazladır ancak deri koltuk sunroof xenon far vsvsvs donanımlı lüks sayılabilecek bir araç için normal olduğunu düşünüyorum. tabi şu anda üretimde olmadığı için sıfırını almak mümkün değil de, bizim aldığımız zamanlarda uzun yıllar binmek için değil de biraz biner satarım diyenlere iyi kapak yapmıştır.
  • yaklaşık 2 haftadır inceleme fırsatını bulduğum araba. kısaca bahsetmek gerekirse;
    iç hacmi gayet geniş, arka koltuğuna 4 kişi rahatlıkla oturabilir. ön konsolu çok iyi tasarlanmış, uzay gemisi hissi veriyor insana.
    ön konsoldaki, park kamerası güzel düşünülmüş bir özellik. böyle kalıplı arabalarda, çok işe yarıyor.
    arabanın kullanımı çok rahat. insanı yormuyor. özellikle ön görüş açısı çok iyi ayarlanmış. bu sayede yola tamamen hakim olunuyor.
    arabanın tek kötü yanı, ağır olması. 1220 kilo, 1600 motor bir arabadan, 0-100 km' ye, 10 saniye de çıkmasını beklememek lazım tabi.
    diğer bir eksik nokta da, 2. el piyasasının fazla olmaması.
    genel olarak fiyat / performans olarak bakıldığında, tereddüt etmeden alınabilecek bir araba.
  • fiyatı uygun diye 1 yıl evvel satın aldığım arabadır, hem de ilk arabam olarak. primera son derece konforluydu, yol tutuşu mükemmel denecek kadar iyiydi. 180'i gördüm ama ne bir titreme, ne bir savurma hissetmedim.

hantal bir araba olduğu söyleniyor bana kalırsa kullanım olarak sakin bir sürücü iseniz sorun yok. zaten 2.0 motor seçeneğinde primera son derece atik, seri bir arabadır. sonuçta 1370 kg bir araçtır. motor için bakımları yapıldığı taktirde 500.000 km ömür biçen usta gördüm.

2000 model arabam cvt (bkz: tiptronik) şanzıman, 6 ileri vites, ön koltuklar ısıtmalı, sanrooflu, zenon farlı, yan aynaları elektrikli idi. vites geçişlerini hissettirmezdi. d segmentte dış görünüşü gayet güzel bir arabaydı. kendisiyle 9 aylık keyifli bir beraberliğimiz olmuştu. sonra bindiği jipe güvenen manyağın biri, ben otoyolda 100 km hızla giderken beni sağlamaya çalıştı vee sağ ön çamurluğuma çarparak kaza yapmama sebep oldu.

işte arabanın sağlamlığını, güvenilirliğini o anda anlıyorsunuz.

bizim cengaver primera önce boydan boya bariyere, ardından ön kısmıyla tekrar beriyere vurdu ve duble yolun ortasında 360 derece dönerek gidiş yönünde durdu. baktım bizde hiç bir şey yok, takla atmamışız, hava yastıkları patlamış. arabadan indim ön taraftan şase demiri gözüküyordu şasede en ufak bir eğilme yoktu.

sonuçta arabam pert oldu, sigorta parayı ödedi ve ben yine 2.0 2000 model bir primera satın aldım. velhasılı güzel, sağlam ve son derece güvenli bir arabadır.

bu arabayla bir uzun yola çıkın da keyfini görün derim.
  • japon otomobillerine karşı varolan kötü önyargılarımı** yerle bir eden, bence tipiyle hafiften bmwyi andıran* harika otomobil. o ne yol tutuştur bre öyle...
  • bir donem orta olcekli sirketlerin makam arabasi olarak kullandiklari orta sinif otomobil. herhalde yeni kasasi daha cok genel mudur veya genel mudur yardimcilari icin kullanilacak.
  • adamlar ne şekil reklam yapmışlar öyle. suları sıcratıyor falan o sırada o sulardan yunuslar falan cıkıp eşlik ediyor aracımıza. alasım geldi hemen arabayı be.
hesabın var mı? giriş yap