• arapça yemek adlarınının sonuna muhammarada da olduğu gibi "a-e" dişilik eki getirilmesi geleneğinden yola çıkarsak kelimenin aslı "muhammar" dır. diyelim..
    yani h.m.r. kökünden türemiştir. bu durumda da ya "ahmer"kelimesine kardeştir; "kırmızılaştırılmış", yada "hamur" kelimesine kardeştir;"hamurlaştırılmış"..
    her durumda, "kırmızı biberler hamurlaştırılıp" dişilik eki almış desek mesela diyorum.. bir dilbilimci cin çarpmadan.
  • malzemeler
    1 su bardağı çekilmiş ceviz
    2 diş sarmısak
    1 çorba kaşığı biber salçası
    1 çorba kaşığı domates salçası
    1 tatlı kaşığı kekik
    1 tatlı kaşığı kimyon
    1 çay kaşığı karabiber
    1 dilim ekmek içi
    1 çorba kaşığı zeytin yağı
    biber salçası tuzlu olacağından isteğe bağlı tuz

hazirlanişi
    ekmek içini ıslatıp sıkıp ufalayın. diğer tüm malzemeyi ekleyip iyice karıştırın.
  • muhammara, ceviz, ekmek içi, acı kırmızı biber (salçası da olur), sarımsaktan yapılır yağ konmayabilir (cevizin yağı yeterli olur). antep hatay yöresinde muhammara denir. çerkes versiyonu ise acuka/acıka veya çerkes biberi adıyla anılır. gavurdağı, cevizli ezme salatadır (antep olayı). ortak özellikleri, pek muhterem yiyecekler olmalarıdır.
  • ceviz ezmesi, salca, baharat, zeytinyagi karisimi birsey olup genelde ekmek ustune surulup yenir, bazı yerlerde acuka da denir...
  • çayda, kahvaltıda yenir. rakıya meze de olur. tadına doyulmazsa cırcır yapar pek fena hem yağlı hem acı olduğu için.
  • anne usulü tarifi aşağıdaki gibidir.

-yarım çay bardağı zeytinyağına 2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber konur ve gece beklemeye bırakılır.
    -1 su bardağı ceviz rondoda çekilir, çok ince olmayacak, hafif ağza gelecek kıvamda.
    -1 dilim ekmek içi rondoda çekilir.
    -1 yemek kaşığı biber salçası, yarım yemek kaşığı domates salçası, 2 yemek kaşığı nar ekşisi, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kimyon, 1 yemek kaşığı susam, ince rendelenmiş 1 küçük soğan, 1 yemek kaşığı yoğurt, 2 diş dövülmüş sarımsak ve yukarıdaki tüm malzemeler karıştırılır. eğer kuru olursa biraz zeytinyağı ilave edilir.

salçanın tuz miktarına göre tuz eklenir.

hepsi bu.. afiyet olsun.

edit : zeytinyağı hatırlatması için badim kafam kadar gulsah'a teşekkürler
  • ismi bi garip böyle özünde savaşçı bir ortadoğulu havası var. hem bruschetta neymiş lan. yerim ben bunu*
    (bkz: olsa da yesek)
  • ekmege surulen bir seye ekmek ici koymanin nasil bir mantigi oldugunu fazla dusunmeden gercek muhammaranin nelerden olustugunu gorelim: salca, dovuk ceviz, bol sarmisak, nane, kirmizi ve kara biberler, zeytinyagi, bol kimyon, tuz. bu lezzet bulamaci girdigi tum ortamlarda herkesin kanina da girer; sevmeyeni duymadim, gormedim. not: ceviz koymadan bile yenir, iyi yapabilmek icin bir kere bile olsa iyisini yemek sarttir.
  • bağımlılık yaratan lezzet. ayrıca yapılışı çok kolay.

lezzetinden şüphemin olmadığı tarifimi veriyorum :)

2-3 dilim ekmek içi (daha çok yapmak isterseniz arttırın)
    1 çay bardağı zeytin yağı
    1 çay bardağı su
    1 tatlı kaşığı kimyon
    1 tatlı kaşığı pul biber (acı seviyosanız arttırın)
    biraz tuz
    biraz nane
    1 yemek kaşığı salça
    2 diş dövülmüş sarımsak
    yarım limon suyu
    1 kaşık yoğurt
    100 gr ceviz (evde ceviz kalmadıysa fındıkta olur )
    hepsini karıştırıyoruz sonradaaa afiyetle yiyoruz.
  • ekmeğin bayat olması gerekir.
    bayat ekmek içi çok daha kolay ufalanır ve bu tür mezeler bayat ekmek sever.
hesabın var mı? giriş yap