• hem ielts hem de toefl ibt sınavına 20 gün arayla girmiş birisi olarak sınavların arasındaki farkı, avantajlarını ve dezavantajlarını paylaşmak istedim sizlerle. (eğer writing kısımlarında böyle bir cümle yazsaydım muhtemelen notum kırılırdı=) neyse, sınavlara hazırlık sürecine geçmeden önce ingilizce seviyemi belirteyim ki bu entryden yararlanacak arkadaşlar bir kıyaslama yapabilsinler. universite hariç olmak üzere tüm ilk ve orta öğretim eğitimimi özel okullarda aldım. bu sizi yanıltmasın, lisede ve öncesinde çok başarısız bir öğrenciydim. hatta liseden sondan ikinci mezun oldum. sonuçta, iyi yada kötü grammar altyapım düz liselerden mezun olanlardan daha iyi durumdaydı ama çok değil. daha sonra üniversitede hazırlık okudum. tabi yine beklenen olmadı ve hazırlığı çok verimli bir şekilde okuyamadım. uzun lafın kısası bu yazıyı okuyan bir çok kişinin ingilizce seviyesi benimkinden ya iyidir ya da en az benimki kadardır. bir uyarı yapmak isterim. sınava hazırlanmaya başlarken ki seviyemden bahsediyorum tabiki. on the other hand, önemli olduğunu biliyorum ama çok kafanıza takmamanız gereken bir şey daha var. sınava parisde hazırlandım. evet konuşmama biraz yardımcı oldu ama çok fazla da değil.

şimdi, after i came here, okullar benden ingilizcemi de ıspatlamamı istediler. o kadar sıkışıklığın içinde bir de ingilizce sınavlarına hazırlanmak zorunda kaldım. tabi öte yandan da gmat sınavına hazırlanıyorum matha faka. konu çok dağıldı biliyorum az sabret. arkadaşım yok anlatamıyorum bunları napim ala ala.. şimdi dört ay kadar süre ile gmat ve toefla beraber hazırlandım. ancak dürüst olmak gerekirse bu dört ayın son iki haftası hariç toefl için 1 saat bile çalışmadım. gmat' in quantitative kısmı benim için çok kolaydı ama verbal kısmında kan kusuyordum. okuduğumu anlıyordum ama soruları çözemiyordum. çok zordu amnskm. neyse bunu neden söylüyorum. it is because very önemli. gmat hazırlığı toefl için dolaylıda olsa büyük bir katkı sağladı. sonuç olarak toefla 2 hafta çalışdım. hatta speakinge son gece bakmışdım. gelen sonuç biraz yıkıcı oldu haliyle. r: 20 l: 21 s:18 w:21 overall: 80 burada okullar en az 94 istiyor. kabul almama imkan yoktu anlayacağınız.(bu arada ingilizcemin o dönemde hangi seviyede olduğunu anlamanız için güzel bir örnek. sonuçta score 80 ken çalışmaya başladım ieltse) bende kalktım ielts sınavına yer ayırttım. toplamda 20 günüm vardı iki sınav arasında.

ielts sınavı için gidip kitapçıdan sınavla ilgili herhangi bir kaynak almadım. hepsini internetten indirdim. birazdan detaylı olarak kitaplardan bahsedicem. az sabredin. ielts sınavının en büyük dezavantajlarından biri internette ve kitapçılarda toeflda olduğu kadar kaynak bulunmaması. ama bir yandan da bu iyi bir şey. çünkü toefl için piyasada o kadar çok kaynak var ki hangisine çalışacağınıza karar veremiyorsunuz. ielts için bu söz konusu değil. cambridge bu konuda monopol aga. bunun dışında vereceğim bir kaç internet sitesi ve kitap tavsiyesi size yeterli olacaktır.

öncelikle sınavın içeriğine ve formatına alışabilmek için thomson ielts practice tests adlı bir kitaba çalışdım. sınav formatını öğrenmek ve teker teker tipsler yardımıyla ilerlemek çok faydalı oluyor. eğer kasarsanız 1 ya da en fazla 2 günde bu kitabı bitirirsiniz. daha sonra cambridgelere geçebilirsiniz. şimdi burada da önemli bir husus var. cambridgeleri internetteki malum sitelerden indirirken dikkat edin, çünkü hepsinin ses kalitesi iyi değil. 2,4,5,6, ve 7 nolu kitapların dışındakilerin ses kalitesi iyi olanını bulamayacaksınız. 1 ve 3 nolu kitapların listening kısımlarını çözmesenizde olur. zaten 1 nolu kitap bugün uygulanan ielts formatına uygun değil. o yüzden fazla üstünde durmanıza gerek yok. kitapları kendi rakam sıralarıyla çözün. ieltsin soru kalıplarını kafanıza kazımanızda çok yardımı olacaktır. ilk günlerde her gün dört farklı sectiondan da çözmeye çalışmayın. sonuçta readinge alışana kadar devam edin örneğin birinci kitapta. (dikkat edin general training kısmındaki testleri çözmeyin) her kitapta 4 tam test var. toplamda 28 tam testiniz var. 5 nolu kitabı köşeye ayırın. onu sınava 1 hafta kala çözeceksiniz. bu çok önemli. 5. kitap çok iyi ve sınavı çok iyi yansıtıyor. yukarıda dediğim gibi ilk 5-9 gün sectionlara teker teker çalışın. (bana güvenin bir bildiğimiz var.) şimdi burada size ekstra sectionlar lazım olacak. bunun için de “improve your ielts” isimli bir set var. her section için ayrı ayrı kitapları var. her birini bir günde bitirebilirsiniz. malum sitelerde bu kitaplar var merak etmeyin. yukarıda bahsettiğim 5-9 günlük period bunun için yeterli. unutmayın bir yandan da en az cambridgeların 4. kitabına kadar gelmiş olun. hatta 4üde bitirin. buradan sonra artık formatı öğrenmiş olmanız ve sınava alışmış olmanız gerekiyor. hala kendinizi ısınmamış hissediyorsanız full testlere başlamamanızı öneririm. onun yerine başka bir yerden sadece kendinizi eksik hissettiğiniz sectionlara çalışın. (oxford kitaplarından uzak durun sınavla uzaktan yakından alakaları yok. mesela instant oxford) (piyasadaki tüm kitapları inceledim neredeyse, rahat olun bu konuda) (ekstra ısınma çalışmaları için tavsiye ettiğim kaynak: focus on ielts) artık sınava 10-12 gününüz kaldı. artık full testlere başlayabilirsiniz. ( daha sonra her section için tavsiyeleri olacak merak etmeyin) 6. kitap ve 7. kitabı dört gün içinde her gün ikişer tane full sınav çözerek bitirin. tüm sınav koşullarını evde yaratın. sakın taviz vermeyin. bu çok önemli. speaking için sesinizi kaydedin. sonra kendiniz not verin. (notun nasıl verildiğini görmek için official ielts örnek sınav kitabı bakın, buradaki sınavı sakın çözmeyin bu sınavı en son yapıcaz) şimdi 8 full test çözmüş birisiniz ve artık olaya tamamen hakimsiniz. geriye kalan 6-8 günher gün 1er full olmak üzere 5. kitabı ve son olarak ieltsin official kitabındaki 4 sınavı çözün. sınavda muncuğuna koyacağınıza eminim. şimdi her sectioniçin ayrı tavsiyelerde bulunucam. buraya kadar izlemeniz gereken çalışma sitilini yazmaya çalışdım. uygularsanız nasıl gelişdiğine siz de inanamayacaksınız.

reading: her gün the economist de çıkan her makaleyi okudum hazırlık süresince. bunun dışında çok fazla zorlandığım bir bölüm olmadı hazırlanırken. çünkü gmat sınavındaki parağraflardan sonra çocuk oyuncağı gibi geliyordu. bu arada okuma ve anlama gücümü arttırmak için wordtest.com u kullandım. ancak bu siteyi 4 aydan fazla kullandım. kısa süre içerisinde hazırlananlar için anlamsız olur ancak çalışmak için uzun zamanı olan arkadaşlar bu siteyi mutlaka kullanmalı. her gün 1 saatte 5000 kelimeyi dört ayda halledebilirsiniz.şahsen ben yaptım oldu. =) all in all, reading kısmı için fazla yardımcı olamıyorum. önerilen kitaplar ve siteler: “cambridge 1,2,3,4, “improve yout ielts reading skills” ve http://www.ielts-exam.net/)

listening: toefl sınavında bu kısımda çok fazla zorlanmamışdım. ama ielts için en çok hazırlandığım kısım listeningdi. önüme gelen her örneği çözdüm diyebilirim. bu section için piyasada kitap bırakmadım desem yeridir. önerilen kitaplar: cambridge 2,4, “improve your ielts listening skills”“ieltsin ana sitesindeki örnekler, ielts-exam.net, ielts-blog.com, ve binlercesi) (cambridge in diğer kitapları son günlerdeki full sınavlar için o yüzdenonları yazmadım hem readingde hem de burada.)

speaking: dediğim gibi parisde yaşıyorum, bu yüzden speaking için tek bir çalışma dahi yapmadım. aşağıda bir siteden bahsedicem. speaking için daha iyi bir kaynak bulamazsınız, lütfen okumaya devam edin.

writing: dananın kuyruğu burada kopuyor millet. writingin 1. kısmı hakaten zor arkadaş. bu sectionada çok fazla zaman ayırdım. şimdi size vereceğim site hayatınızı kurtaracak. o sitede ne deniyorsa yapın. baş-ka kay-na-ğa ihticanız yok. ben birkaç tane olayı kavramanız için vericem ama referans kaynağımız bu site olacak. aman yarebbim ielts sınavında ben bu siteye borçluyum o kadar diyorum. ilk olarak “improve your ielts reading and writing skills" kitabından hafif bir bilgi sahibi olun. daha sonra, visuals writing about graphs, tables and diagrams by gabi duigu isimli kitaba 1.task için iyi çalışın derim. şimdi intenet sitemize geçebiliriz.

ielts-simon.com bu siteye ilk önce tapın sonra ne derse onu yapın. writing ve speaking için ne derse onu takip edin. adam siteyi blog şeklinde yapmış. o yüzden her section için bloğun en eski yazısına gidin ve bugüne doğru gelin. şablonları ezberleyin. örnekleri çözün. maddi gücünüz varsa bu adamın kitabını satın alın. ben ihtiyaç duymadım.

to sum up, toeflda reading kısmı ieltsden zor. listening de ise ielts daha zor. ieltsin speaking kısmına tapacaksınız. toefl boy bile ölüçemez bu konuda ieltsle. iki sınavında writing task 1 leri zor ve iki sınavında task 2 kısımları birbirinin neredeyse aynısı. ielts de biraz daha emeğe ihtiyacınız var bu yüzden genel olarak ieltsin writing kısmı daha zor.

gelelim sınava. uzun olduğunu biliyorum ama tam bir guide olmasını istiyorum.

ben sınava dusseldorf’ da girdim. paris’ de yer kalmadığı için alamanyalara gitmek zorunda kaldım. sınav günü heyecandan altıma sıçtım. koktu. neyse, listening de ilk bölümde baya bir yer kaçırdım. nasıl olduğunu bile anlamadan bitti. 2.bölümde ise nispeten durumu biraz topladım ve çoğuna yetişdim. listening bölümü bittiğinde en fazla 6 gelir diye düşünüyordum. ama bu bölümden 7,5 almışım. yukarıda saydığım kaynakları meyvesini yedim diyebiliriz.

reading: bu bölüm daha önce dediğim gibi bana çok kolay geliyordu. 1. ve 2. parağraf şaka gibi sanki, 30 dakikada bitti. son ve en zor olan parağraf için 30 dakikam vardı. bu bölümden en az 7.5 alacağımdan emindim ve öyle de oldu. açıkçası yedi buçuk olmamasına şaşırdım.

writing: hahaha. ben buna gülüyorum işte. taktik icabı ilk olarak ikinci kısımdan başladım. açıkçası çok şık bir essay döşedim. sagacious, propensity to, compensate gibi upper advance kelimeleri ipe dizer gibi dizdim. bu bölümde noktayı koyduğum anda aga bağırdı “twenty minutes”. ben bu bölüme çalışırken de çok zorlanıyordum. ve nitekim öyle de oldu. tam 20 dakikam olmasına rağmen bu kısmı tamamlayamadan sınav bitti. sadece 1-2 cümle kalmışdı ama sonuçda bitiremedim. writingden 6,5 aldım. sanırım ilk kısma 4 ikiye 7 yada 7,5 gibi bişe verdiler. official sonucu daha görmedim oyüzden bilemiyorum.

speaking: tamamen bir sohbet havasında geçti. sınavda olduğumu bile hatırlamıyorum. ben konuşurken adam sözümü kesip sınav bitti dedi. o derece kendimi kahvede hissedermiş gibi geçti bu kısım. ben 7 ve üzeri bekliyordum ama sanırım biraz puronansiyeyşından kaybettim.bu bölümden de 7 almışım. official score gelince hatalarımı görürüm artık.

toefl: r: 20 l: 21 s:18 w:21 overall: 80/120
    ielts: r:7.5 l:7.5 s:7.0 w:6.5 overall: 7.5/9.0
    12 yil sonra gelen edit: r:9.0 l:8.0 s:7.0 w:7.0 overall: 8.0/9.0

bir insanın 20 günde ingilizcesi bu kadar artmaz. bu yüzden ieltsin tamamen bir taktik ve konsatrasyon sınavı olduğunu anlamalısınız arkadaşlar. yukarıda yazdığım standartları takip ederseniz bunu gerçekleştirmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz
  • sınava girecek heyecanli dostlara bilgi vermek gerekirse, (edit: güncelliğini kaybetmiş bilgiler olabilir.)

-http://www.englishtips.org/ ->çok sayıda kitap ve örnek sınav bulabilirsiniz. actionplan for ielts isimli kitabı tavsiye edebilirim.
    -öncelikle izmir'deki sınavın izmir ekonomi üniversitesi'nde, balçova'da olduğunu belirteyim. saat 8'de okulda oluyorsunuz, saat 9 gibi sınav başlıyor.

-başvuruyu internetten yapmış olsanız bile yanınızda 8 sayfalık ielts başvuru formunun doldurulmuş şekilde bulunması gerekiyor. ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf ve dekont da sınava giderken yanınızda bulunmalı.

-sınav listening kısmıyla başlıyor. sınıfta yaklaşık 25 kişisiniz ve ön tarafta bir cd çalardan dinleyerek kitapçığı dolduruyorsunuz. cd yalnızca bir kez dinletiliyor. sınav sonunda cevaplarınızı forma geçirmeniz için 10 dakika süre veriliyor.

-reading kısmı 1 saat sürüyor. son 5 dakikada tuvalete gidemiyorsunuz. 3 farklı reading kısmı var. akademik modüle giren biri olarak sınav öncesi denemelerde epey zorlanmama rağmen sınavın bu kısmını kolay bulduğumu söylemeliyim. sonuç olarak 8.5 ile en yüksek puanı bu kısımdan aldım.

-akademik modülde writing kısmı iki görevden oluşuyor. ilkinde verilen grafikleri inceleyerek 150 kelimelik bir rapor hazırlamanız isteniyor. considerably, reasonably, slightly, proportion gibi oran ve büyüklük farkını anlatmaya yarayan bir vocabulary çalışması gerekiyor.

-academic writing 2. kısımda ise verilen bir konuda (aşk mı para mı, para mı sağlık mı, çocuk mu kariyer mi tadında konular) tartışmanız ve bu konuda kendi tarafınızı açıkça belirtmeniz isteniyor. kendi görüşünüzü destekleyen paragraflarla 250 kelimeyi dolduruyorsunuz. however, unfortunately, because, on the other side, in contrary, nevertheless gibi kelimelerle cümleleri birbirine bağlamayı öğrenmek gerekiyor.

-speaking kısmında 3 farklı bölüm var. ilkinde kendinizi tanıtıyor, kısa soruları cevaplıyorsunuz. cevapları tam cümle olarak vermekte yarar var. okul/iş/yaşadığınız yer hakkında genel sorular soruluyor

-speaking 2. kısımda gezmek istediğiniz bir şehir, aldığınız bir tavsiye, gelecekteki bir planınız hakkında 1-2 dakikalık bir konuşma yapmanız isteniyor. konunuz verildikten sonra bir dakika süreniz var. bu sürede notlar alıp konuşmanızı planlıyorsunuz.

-konuşmanızı yaparken süre dolunca görevli size durmanızı söylüyor ve 2. kısımda verdiği konuyla ilgili genel, uzun cevaplı sorular soruyor. bu da 3. kısmı oluşturuyor. speaking kısmı da 10-15 dakikada tamamlanıyor ve sınav sona eriyor.

-sonuç olarak ielts, soru tipleri belirli olan ve bunlara çalışıldığında çok zorluk yaşatmayan bir sınavdır.
  • 9 ocak 2010'da girmiş olduğum sınav. şimdi kısaca sınavdan önce yapılması gerekenler ve sınavın kendisi hakkında biraz bilgi vereyim sınava girecek arkadaşlara.

öncelikle naçizane tavsiyem, eğer başvurmak istediğiniz okul, iş vs. "ille de toefl" demiyorsa, toefl veya ielts diyorsa ielts'i tercih edin derim (bkz: toefl/@liveinflames). orada yazdıklarım başınıza gelebileceklerden bir kuple. ayrıca bu toefl'a oranla çok daha insancıl bir sınav, en azından speaking kısmında gerizekalı gibi bilgisayara konuşmuyorsunuz. toefl'dan daha kolay geldi bana sanki, gerçi sonuçlar gelince göreceğiz tabi nasıl olduğunu ama neyse.

öncelikle british council'in sitesinden kendinize uygun tarihi seçip, o sınav için son kayıt tarihinden önce bankaya gidip 120 pound yatırıyorsunuz. daha sonra internetten bir başvuru formu dolduruyoruz. sınava bir hafta kala sınav detayları, speaking kısmının ne zaman nerede yapılacağı falan ilan ediliyor internet sitesinde. benim speaking sınavı normal sınavdan bir gün önce oldu mesela. sınava giderken de 8 sayfalık başvuru formu, iki tane resimli kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet veya fotoğraflı ikametgah kağıdı) ve bir adet de fotoğraf götürüyorsunuz.

geldik sınava... sınav çok elit mekanlarda yapılıyor gerçekten onu söylemek gerek asdsdf. benimki elite world hotel diye bir yerdeydi mesela. burda yazılanlardan salonun çok küçük olacağını, az kişi olacağını falan sanıyordum ama hiç öyle değildi, rahat bi 100 kişi falan vardı salonda. ayrıca sondan bir gün önce kayıt olmama rağmen listening kısmında hiç problem yaşamadım, arka taraflarda sayılmazdım gerçi ortalardaydım ama kimse sesten şikayet etmedi, yeterince açıyorlar.

listening: burada önemli olan dikkatlice dinlemek ve konsantrasyonu kaybetmemek. pek bir zorluğu yok gibi, ilk üç dinleme parçasında bir iki ara verirken, son parçada hiç ara vermeden 10 soruyu birden cevaplamanız lazım, o yüzden özellikle son parçada dikkatiniz dağılmamalı.

reading: üç tane öküzümsü büyüklükte okuma parçasıyla ilgili soruları cevaplandırmanız lazım. önce soruları okuyup ona göre parçaları okumak daha mantıklı. "true, false, not given" sorularında iyi düşünmek gerek, yanıltıcı olabiliyor.

writing: daha önceden de zaten yazıldığı gibi, ilk yazıda tamamen objektif olarak grafikte gördüklerinizi kağıda aktarmanız lazım. bütün bilgileri yazmayın tabi, en önemli olanlarını yazın. ikinci kısımda ise konu dışına çıkmamaya özen gösterin. her iki kısımda da belirtilen kelime sayısına ulaşmaya çalışın yoksa puan kırıyorlarmış direk (150 ve 250 kelime).

speaking: burada da bir odada ingiliz bir abi/ablayla muhabbet ediyorsunuz. 10-15 dakika arası sürüyor. ben önceden birkaç örneğe bakmıştım, hepsinde "do you work or are you a student?" tarzında başlıyordu ama bana geldi direk "let's talk about your house" dedi. "oh beybi yu ar tuu fest" dedim. sonra bir baktım atılmışım sınavdan. şaka lan şaka. sınavdan önce örneklere falan bakın ama sakın cevap ezberlemeyin. hem "what's your house like?" sorusuna "i'm a student" demezsiniz, hem de ezberlenmiş cevapları anlayıp direk soruyu değiştiriyorlarmış bu gözetmenler öyle duydum.

şimdi sonuçları bekliyoruz bakalım, eğer onlar da zamanında gelirse "ielts ftw, toefl sucks" kampanyamı sonuna kadar sürdüreceğim*. yalnız british council'in ofisinde falan ingiliz aksanına doyduktan sonra sınav sırasındaki gözetmenlerden kütük gibi türk aksanlı ingilizce duymak pek kötü oldu.

- piliz sit davn! piliz! dont tolk tu içadır. dont tolk yaa.

son olarak da bir iki faideli link vermek istiyorum. hadi iyisiniz keratalar.

http://ieltspass.blogspot.com/
    http://ielts.cambridgeebook.com/

p.s: yanımda oturan ugg çizmeli uyuz kız, listening'den en az iki yanlışın var. ehiehi.

edit: evet dedikleri gibi dün sonuçlar internette açıklandı. bugün de mesaj geldi ve sonuçlar kargoya verilmiş, yarın gelir herhalde. pek güzel.

bir başka edit: "her şeyi yazmışın bir sonucu yazmamışın, asıl onu merak ediyoruz" temalı mesajlardan yola çıkarak sonucumu ekleyeyim dedim. ben insanların "bize ne lan senin sonucundan dürrük" diyeceklerini düşünüp koyma gereği duymamıştım.

writing: 7,5
    reading: 9
    listening: 9
    speaking: 9
    overall: 8,5
  • aşağıda uzun uzun tavsiyelerimi vereceğim sınav. öncelikle şunu söyleyeyim ; 3 ay önce pre-intermediate civarında ingilizcesi olan, duyduğu çoğu şeyi anlamakta zorlanan, hayatında bir tane essay yazmamış olan, sınava öyle aşırı saatler harcamadan yaklaşık 2 ay çalışan ben aşağıdaki notları aldım. benim gibi vasat seviye ingilizcesi olan ve ielts'e girmek isteyen arkadaşlara umut olsun.

2 nisan 2016 tarihinde girdiğim ac modülünde ;

speaking : 6.5
    listening : 6.5
    reading : 6.5
    writing : 5.5

overall : 6.5

aldığım sınav.

- soru 1 : sınava nerede girdim ?

* idp'den kayıt oldum sınava. the marmara hotel'de girdim. kesinlikle öneriyorum arkadaşlar. sınav boyunca ne duyma konusunda, ne de başka bir konuda bir aksaklık yaşamadım. çıt çıkmadan sınavı bitiriyorsunuz.

soru 2 : ielts çalışmaya başlamadan önce ne yaptım?

* öncelikle grammar eksiğim çok fazlaydı ve gerek temel tense yapıları olsun, gerek diğer grammar kuralları olsun biraz bilip bir temel inşa etmeye, diğer katları bunun üzerine çıkmaya karar verdim. yaklaşık olarak 20 gün boyunca grammar çalıştım. grammar notlarımı yazdığım bir defter tuttum ve notlarımı bu deftere aldım. tüm grammar kurallarını çalışmadım tabi ki, aklımda kalma ihtimali olmayan zor şeylere odaklanmadım çok(ettirgen yapı gibi mesela). bu süreçte en fazla kullandığım site şu site oldu ;
    http://www.dersimizingilizce.com/…lizce-gramer.html

* ayrıca bu süreçte vocabulary çalışmaları yaptım, özellikle akademik olarak wordlist çalıştım. bu çok önemli bence. çünkü özellikle ielts'in reading kısmında bu akademik ağırlıklı kelimelere öylesine rastlıyorsunuz ki, çalışmalarınızın emeğini alacağınıza emin olabilirsiniz. academic vocabulary sürecinde şu siteyi kullandım çünkü kelimeleri çalıştıktan sonra test çözerek kelimeleri pekiştirme şansınız da oluyor, kesinlikle tavsiye ederim ;
    http://www.examenglish.com/…/academic_wordlist.html

* bu aşama ortalama 20 günümü aldı. günde 2 saat bakmış olsam, hmm, 40 saat yapar. evet o civarda çalıştım sanırım. bu kadar sürede hallediliyor korkmayın sakın.

soru 3 : ielts çalışma aşamasında nelere dikkat ettim?

* öncelikle 1-2 tavsiye vermek istiyorum işinizi kolaylaştırabilecek olan. first of all, cambridge ielts serisi bu süreçte kutsal kitabınız olacak arkadaşlar. gerçekten sınavla birebir levelda bu kitap serisi. ikincil olarak ielts çalışma sürecinde önceden defterinize yazdığınız grammar ve academic vocabulary notlarınızı arada sırada okuyun, unutulmasın onlar. sadece sınav değil, grammar tüm ingilizce hayatınız için önemli bir nokta. bu arada unutmadan cambridge ielts serisini bu linkten indirdim ;
    https://yadi.sk/d/xco41wdddmgio

* bir diğer söyleyeceğim şey şu, kesinlikle sınava çalışıyormuş da mecburen kitap açıyormuş gibi düşünmeyin. artık ingilizcenin hayatın her alanında şart olduğunun hepimiz farkındayız, bu nedenle çalışmalarınızın her aşamasında "kendime birşeyler katıyorum" mottosunu düşünün. zaten sürecin sonlarına doğru ne kadar geliştiğinizi göreceksiniz. özellikle vasat ingilizcesi olan arkadaşlar bu gelişmeyi çok daha net görecek. çünkü ielts'te 3.5 dan 6.5'a çıkmak, 6.5'dan 7.5'a çıkmaya göre çok daha kolay emin olun ki.

* sınav ağırlıklı olarak ortalama 3 ay çalıştım ama günde kaç saat çalıştığımı söylemem gerekirse öyle çok önemli zamanlar harcamadım. 3 ay boyunca günde 2 - 2.5 saat çalışmış olabilirim illa bir ortalama vereceksem.

- soru 4 : listening kısmında nasıl çalıştım ?

* tamamen cambridge ielts serisinden çalıştım desem yalan olmaz. 10 kitabın hemen hemen tüm listening testlerini çözdüm. ilk okuduğunuzda korkutucu olabilir ama zaten 40 tane filan test var ben 30 tanesini filan çözmüşümdür. bu da 3 günde bir bi tane listening çözmüşüm demektir. bu da oldukça az bi sayı, korkmayın.

* burada altın kural bence şu, listening yaptığınızda cevaplara bakıp bir köşeye atmayın testi. kitapların arkalarında tapescriptler var. kafanıza yatmayan, "ya ben şu kısmı duyamadım, tam anlamadım" dediğiniz tüm kısımların tapescriptini okuyun, sonra tekrar dinleyin. yani bi bakıma altyazılı dinliyormuşsunuz gibi yapın. bu şekilde biraz emek harcayıp listening yaparsanız, emin olun ki aşama kaydediyorsunuz.

* bunun dışında listening'i kötü olan arkadaşlar bence ted konuşmalarını altyazılı olarak dinleyebilirler. ted konuşmalarının şöyle çok güzel bir yararı var ; sitedeki bazı konuşmaların türkçe yazı halleri de var. yani site üzerinden konuşmanın hem ingilizce hem türkçe text halini alıp karşılaştırıp dinleyebilirsiniz. last but not least, altyazılı şarkı dinleyebilirsiniz arkadaşlar. önce türkçe çevirisine de bakın. sonra lyricleri ile beraber şarkıyı dinleyin. çok güzel bir çalışma.

- soru 5 : reading kısmına nasıl çalıştım ?

* yine cambridge ielts serisi temel dayanağınız olsun. testler ielts ile çok benzer seviyede. ama burada da test bittikten sonra cevaplara bakıp atmamaya dikkat edin. yanlış cevaplarınıza dönün bakın, ingilizcesi iyi olan arkadaşınıza gidin sorun, üzerine giderek yenin reading olayını.

* hızlı olmanız lazım. 1 saat içinde 3 tane yazı okuyup cevaplayıp forma işaretleyeceksiniz. bu yüzden evde reading yaparken tıpkı sınavdaymış gibi süre tutup yapın. nasıl hızlandığınızı görüp şaşıracaksınız.

* kendi seviyenize göre altta verdiğim siteden haber okuyabilirsiniz, ilerletecektir okuma düzeyinizi.
    http://www.newsinlevels.com/#

- soru 6 : writing kısmına nasıl çalıştım ?

* writing zurnanın zırt dediği yerlerden bir tanesi. mesela speaking kısmında önem verdikleri şey fluency. yani ingilizcenin tense ve diğer grammar ağırlıklı konularına çok da fazla değinmiyorlar. ama bunun acısını writing aşamasında çıkarttıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

* aslında bana çok fazla söz düşmez. çünkü öyle bir adam var ki writing aşaması hakkında ipuçları verip ielts examinerlerinin istediği gibi essay yazmayı öğreten, sonradan çok duacı olacaksınız.bu mucize adamın adı simon. aşağıda linki vereceğim. bu linkte açın writing 1 ve writing 2 bölümlerini. sondan başlayarak başa kadar inceleyin. okuyun. zaten aşama kaydedeceksiniz direkt. bu arada link;
    http://ielts-simon.com/

* ilk zamanlarda yazamayabilirsiniz bu çok normal birşey. özellikle ingilizce yazı yazmaya alışkın olmayan bir bünye 1 saat içerisinde nasıl hemen 2 essay yazsın bir tanesi 150 bir tanesi 250 kelimeden oluşacak şekilde? yani ilk başlarda kasılacaksınız bu problem değil. gerekirse örnek writing sorularının cevaplarını deftere ekrandan baka baka yazın. bu bile önemli. burada kilit faktör yazma alışkanlığı edinmek. yazın arkadaşlar. yazdıkça alışacaksınız emin olun ki.

* zaten simon baba writing konusunda çok güzel bilgiler veriyor ama benden ufak bi trick gelsin writing 2'ye dair. bizzat examinerlerden bir tanesinden duyduğum kadarıyla ; bağlaç ve bu tip kelimelere çok önem veriyorlar. yani ; moreover,nevertheless,however,meanwhile,firstly,secondly,finally,last but not least,for a variety reasons,etc. bunları kullanmaya gayret gösterin çünkü seviyor adamlar.

- soru 7 : speaking kısmına nasıl çalıştım ?

* biliyorum ki özellikle speaking pratiği olmayan arkadaşlar için zor bir kısım. benim için de kolay değildi. burada ise kilit nokta ielts ağırlıklı çalışmak. özellikle topic 2 denilen ve 2 dakika monolog yaptığınız kısım için bir taktik vereyim. ben bu sayede yardırdım o aşamayı. aşağıda vereceğim linkte sıklıkla sorulabilen cue cardlar var topic 2 ile alakalı. bu cue cardlardan yaklaşık 20 tanesi hakkında sınav öncesinde çalışmanız olsun. ciddiye alın, bilgisayara konuşmanızı yazın ve tekrar edin bunları sürekli. daha sonrasında olay çok basit. size sorulan soruyu bu 20 tane çalıştığınız konu başlıklarına çevirmek. mesela bana gelen soru şuydu ; "yakın tarihte birisinden hediye olarak almış olduğunuz bir giyim eşyası?" normalde bu tip bir soruyla hiç karşılaşmamıştım ama çalıştığım topicler içerisinde birçoğunda sevgilimle uydurma bir tanışma hikayesi eklemiştim. bu ortak cevaplar sayesinde işiniz de kolaylaşıyor. ve bir başka çalıştığım konu da "what's your favourite clothes?" gibi bişeydi, ve buna da jean demiştim. başka bir çalıştığım konu ise "what is your favourite colour?" idi, buna cevabım da maviydi, "uğurlu rengim, favori rengim, çok severim" vs diye uzun uzun bir sample cevabım da vardı. sınav anında da "sevgilimle 2011 de tanıştık, 2012 de doğum günümde bana jean aldı, jean şöyleydi böyleydi, maviydi, mavi benim favori rengim ve şans getirir bana" filan diye uzun uzun anlattım ve 2 dakikayı doldurdum. sözün özü ; 20'ye yakın topic hakkında cevaplar hazırlayın ve ortak cevaplar olsun mümkün oldukça. gerisi gelecektir.bu arada cue card linki ;
    http://www.ielts-exam.net/…ts_speaking_samples/386/

* bunun dışında benim çok nadir yaptığım ama yapılması çok önemli olan birşey ; skype'dan speaking arkadaşı bulmak. bunun için güzel bir link;
    http://www.speaking24.com/

* son olarak writing çalışmanız speaking kısmını çok olumlu etkiliyor. orada kullandığınız bazı kalıplar speaking'de aklınıza geliyor ve çok yararlı oluyor. kendi sınavımdan örnek vereyim ; writing çalışırken "xxx has some advantages for variety sides, however, it has some drawbacks also" gibi şeyler yazardım. speaking hocası "okullarda tek tip giyinmenin bi avantajı nedir sence" gibi birşey sormuştu ve ben yukarıdaki kalıbı speaking de dayamıştım. bence 6.5 yolunda önemli bir adım olabilir bu güzel cümle tercihleri.

eyyorlamam şimdilik bu kadar. sorularınız için çekinmeden yeşillendirin efenm. başarılar herkese.
  • türkiye'de girebileceğiniz en lüks sınavlardandır. öss'de bile kırık sıralarda sınava giren bireyler için lüks otellerin devasa salonlarında ve tek başınıza oturduğunuz yemek masası büyüklüğünde bir masada sınav geçirmek alışıldık bir durum değildir. speaking kısmının da otel odasında yapılacağının öğrenilmesi gereksiz fantezilere yol açar.
  • iki ay boyunca burada yazilan siteler uzerinden calisip 7-7.5 civari notlar almak oldukca olasi. en alta da bir kaç tüyo ekledim, aklıma gelen gözüme çarpan oldukça devamı gelir.

https://www.youtube.com/…demicenglishhelp/playlists
    bu hesapta genellikle speaking kismina yonelik medyaya odaklanin, hedeflediginiz band skoru ve yarim puan uzerine calisin.

http://www.goodluckielts.com/
    bu sitede writing uzerine ise yarayacak bilgiler var.

http://www.ielts-blog.com/
    deneme testleri ve sinavin kendisine dair bilgi bulabilirsiniz.

http://www.ieltsbuddy.com/
    gramer bilgisi ve kelime haznesini gelistirmek icin basarili.

http://ieltsspeakingquestions.blogspot.ae/
    bu sayfa da speaking uzerine yogunlasmis bir goz atmakta yarar var.

http://www.ielts-mentor.com/
    herseyden biraz bilgi ihtiva eden bir site, gramer bilgisi ve deneme testlerine goz atmakta fayda var.

http://ielts-simon.com/
    bu sahis gercekten cok iyi yonlendirmeler yapiyor, writing ve reading ten yüksek not almak istiyorsaniz bastan sona okuyun, hazmedin.

http://subscriptions.viddler.com/simoncorcoran
    burda ustteki simon adli kisinin videolari var, faydali bilgiler barindiriyorlar, izlemek faydali olacaktir.

http://ieltsliz.com/
    ben burdan calismadim ama basarili oldugu yonunde yorumlar cok.

http://www.examenglish.com/…elts/ielts_general.html
    buradan sinav sekli hakkinda bilgi edinebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/xco41wdddmgio
    burasi maden, saniyorum ekside bulmustum zaten, somurun burayi.

http://www.speaking24.com/
    yabancilarla konusmak ve speaking gelistirmek icin faydali bir site.

gelelim, general test için işin püf noktasına;

writing; öncelikli amacınız "advanced" değil "less common" bir kelime haznesi kullanmak olsun, çünkü aradıkları şey bu. yüksek not almanın yolu, deyim ve kalıp kullanmak, uzun cümleleri bağlaçlar vasıtasıyla birleştirmek, tekrardan kaçınmak, üç dört farklı zamana sıkışıp kalmamak gibi detaylardan geçiyor.

listening; section 1 en kolay 4 en zor, bu yüzden 1 i tam puan alarak geçmek gerekiyor. puan kaybetme hakkınızı sonlara saklayın. cevaplar sıralı şekilde olacak, bir cevabı tam anlamaz vs iseniz atlayın çünkü siz hala bir önceki soruya odaklıyken bir başka cevap geliyor olacak. iyi, kötü, okunur, okunmaz, doğru veya yanlış yazıp yazmadığınıza takılmayın, aralarda hepsini gözden geçirecek zamanınız olacak. kurnazlıklara karşı uyanık olun, cevabı verip iki üç cümle sonra değiştirip sizi hataya sürükleyen sorular olacak.

speaking; önceliğiniz konuşmak olsun, hata yapmaktan çekinmeden diyaloğu doldurmanız gerekiyor. olayı ne kadar bir soru bir cevap şeklinden ziyade karşılıklı konuşma, sohbet kıvamına getirirseniz alacağınız not o kadar kolay olacaktır. tıkanırsanız soracağınız bir kaç sorunuz aklınızın köşesinde hazır olsun, o sorulara gelecek cevaplar size yeni kapılar açacaktır. sessizlik, hiçbir şey söylemeden bekleyiş sizin en büyük düşmanınız. internette "key words" ya da "key phrases" şeklinde ararsanız, kullandığınızda size artı sağlayacak kelime ve kalıpları bulabilirsiniz.
  • çalışmadan, sarhoş hatta öylesine girip 7-8 arası skorlar alan yazarlar olduğunu öğrendiğimiz sınav.
    ne hoş! senin egonu sikiyim ben göt lalesi! bize ne lan? bize ne?

not: şu başlık altına gelip iki satır bilgi öğrenmek, paylaşmak isteyen arkadaşlardan özür dilerim.
  • 4 nisan 2009 tarihiyle girdiğim ielts sınavındaki tecrübelerimi paylaşayım hemen:

öncelikle sınav baya pahalı bir sınav, 110 pound yatırıyorsunuz british council'in hesabına, daha sonra web sitelerinden online application formu doldurup, gireceğiniz tarihi seçiyorsunuz.

bundan sonra sınava kadar çalışmıyorsunuz, daha doğrusu çalışamıyorsunuz, çünkü sınavda gramer yok, satın alacağınız sample testlerde de görebileceğiniz gibi sınav ne kadar çalıştığınızı falan değil, dile ne kadar hakim olduğunuzu ölçüyor.

her neyse uzatmayalım sınav günü gelip çattığında sabah 8 de sınav yerinde hazır olmanız isteniyor ama sınav 9 da başlıyor, yani erken kalkıp da 8 de sınav salonuna damlamayın.

sınavda ilk olarak listening kısmı başlıyor. listening bölümünde ses kaydı sadece bir kez dinletiliyor, işin zor kısmı bu. en ufak bi konsantrasyon eksikliği birkaç soruya mal olabiliyor. boşluk doldurma, çoktan seçme gibi soru türleri var.

listeningden sonra reading başlıyor. 3 okuma parçası veriliyor. okuma parçası dediğime bakmayın, yaklaşık 2 sayfalık yazılardan bahsediyorum. her bi parça için 20 dakikanız var. hızlı olmalısınız, zaten sınav boyunca sürekli zaman sıkıntısı çekiliyor. neyse reading genelde ielts'in en kolay kısmı oluyor. o yüzden overall puanınızı en çok reading yükselticek.

üçüncü kısım writing. bu kısımda iki tane ayrı kompozisyon yazmanız isteniyor. ilki 150 kelimelik ve verilen bir grafik, resim ya da tabloyu yorumlamanız bekleniyor. benim girdiğimde bu kısımda yıllara göre artan ingiliz vatandaşlığı başvuru sayısını gösteren bir grafik ve bu başvuruların kıtalara göre nasıl dağıldığını anlatan bir tablo vardı. bununla ilgili kıyaslama içeren bir yazı yazmalısınız. writingin ikinci kısmında bir konu veriliyor ve verilen konu hakkında fikir belirtmeniz ve bu fikri iyi bir şekilde savunmanız gerekiyor.

writingden sonra sınavın sabah oturumu bitiyor, zaten siz de bitiyorsunuz, çünkü sınavın bölümleri arasında dinlenme payı falan bırakılmadığı için, sınav listening kısmıyla bir başlıyor, arka arkaya üç kısmı bitirip kafayı öyle kaldırıyorsunuz. neyse sınav salonundan ayrılıp, gidin bi yemek falan yiyin, dinlenin. zira öğleden sonra speaking kısmı var ve 2-3 saat sonra başlıyor.

speaking kısmı yaklaşık 15 dakika falan sürüyor. ilk önce kendinle ilgili sorular soruyor hoca ve hayata dair bakış açını falan anlattırıyor. bu böyle bi 5 dk fln sürdükten sonra bi konu başlığı veriliyor ve 1 dakika hazırlık süresi veriliyor. küçük bir kağıda söyleyeceğiniz şeyleri not alın daha kolay konuşuyorsunuz. 3-4 dakika verilen konuyla ilgili konuştuktan sonra, hoca sizi durduruyor ve anlattıklarınızla ilgili sorular soruyor. yani konuşurken fazla götünüzde uydurmayın, desteksiz sallamayın, yoksa sorduğu soruda kilitleniyorsunuz ben gibi... her neyse sorduğu sorulardan sonra sınav bitiyor ve 13 gün bekliyorsunuz sonuçları almak için.

edit: off sınav belli oluyor yarın, heyecanla bekliyoruz, dualarınızı esirgemeyin efem.

edite edit: 6.5 almışım, neyse buna da şükür
  • hayatımda gördüğüm en kasıntı sınav (yazılı kısım). biz ki ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, askerlik, özel sertifikalar derken hayatı sınavlarla geçen abuk subuk bir nesiliz fakat bu sınav bünyeye ters geldi arkadaş.

tek sıra halinde 200 kişiyi teker teker parmak okutarak sınav merkezine almalar, çişe giderken parmak okutma sonra içeri girerken tekrar okutma. tamam güvenlik iyidir ama 3 saatlik sınav süreci iyice eziyet oluyor. hepsini anladım sınav bitmiş dışarı çıkarken bile tek sıra halinde teker teker yine parmak okutuyon. tamam aq anladık parmak okuma cihazı almışsınız, hayırlı olsun, gözümüz yok ama eşşeğin vajinasına su kaçırmayın.

sonuç olarak toefl da parmak okuma sistemi yoksa onu deneyin derim gardaşlarım. dikkat ederseniz giriş gelişme sonuç olarak entiriyi bitiriyorum. nerden baksan 8,5 luk entry.
  • geçen sene girdiğim ancak istediğim puanı alamadığım, yeniden hazırlanmaya başladığım sınav.

reading ve writing'in stratejileri konusunda büyük sıkıntım var. özellikle reading'de ki mantığı bir çözsem ucu gelecek eminim. neyse internetten bir sürü web sitesi araştırdım. amacım sadece 6.5 ve eğer mümkünse 7 alabilmek. 7 alırsam herşey çok rahat olacak benim için. şöyle bir avantajım var daha önceden ielts kursu aldığım için şimdi iyice pekiştirerek derine girip analiz ederek detaylıca çalışıyorum.

writing ile ilgili öncelikle elim alışana ve mantığını kavrayana kadar internette daha önce yazılmış özellikle yüksek band olan (9.0 band mesela) essayleri oturup aynısını yazıyorum. sonra kalıp cümlelerin altını çiziyorum. bilmediğim kelimeleri yuvarlak içine alıyorum anlamını yazıyorum. ertesi gün yeni bir essay yazmadan önceden yazdığım essayde kırmızıyla yuvarlak içine aldığım kelimelere bir göz gezdiriyorum. şimdiden 9.0 band seviyesinde bir kaç kelime hafızama oturdu. sonradan kendim yazmaya başlayacağım. bu demek değildir ki hedefim 9.0 he ama bir de şansa alırmışım on numara beş yıldız olur ahaha :)

ve çalıştığım linkler ise şöyle

elbetteki ilki http://ielts-simon.com/

bu site sayesinde writing plan aşaması baya kafama oturdu http://www.ieltsanswers.com/…-both-sides-essay.html

9.0 band essay örnekleri var http://ielts88.com/…ple-ielts-essay-writing-topics/
    http://ielts-academic.com/…ssay-with-sample-answer/

8.0 band essay örneği, examiner yorumlu http://www.cracking-ielts.com/…aminer-comments.html

gelelim readinge. youtube'da izlemediğim video kalmadı. genelde bir kişi tarafından stratejinin anlatıldığı cinsten. ancak geçen gün bir article okudum, müzikle öğrenmenin daha verimli olduğuna dair. tam akabinde öyle bir videoyla karşılaştım denilen hakikaten doğru. video içeriğinde sadece slaytla detaylıca dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiş, karşılaştırılma yapılmış vs. fonda hareketli bir müzik ve başkası anlatmıyor sen okuyorsun. resmen bulunmaz bir nimet. işte linki
    https://www.youtube.com/…l/uckxgaoddhgy0fpl9pqmzguq

şimdi reading üzerine yoğunlaşacağım. ilk testim (cambridge ielts book 7) hiç strateji çalışmadan geçen seneden hatırladıklarımla ilk denememde 4.0 aldım. bu illa yükselecek de bakalım bu sevgili jason t. isimli kişinin paylaştığı videolar akabinde kaç alacağım. edit: sınavda her passage bitimi sonrası cevap kağıdına geçirme yapın. sakın hepsini sona bırakmayın!

bu arada unutmadan. her gün muhakkak bir article okuyun, okumadan uyumayın.. independent, the guardian, metro, london review book etc. the times'ın köşe yazıları ücretli malesef çeyreğinden sonra okuyamıyorsunuz asıl akademik dil onun ki aslında. twitterda bütün ingiliz, amerikan gazeteleri, ekonomi gazeteleri falan ne varsa takip edin. illa gözünüze bir haber, bir kelime çarpıyor.

speaking için simon diyor ki, evde çalışırken sesinizi kaydedin sonra sonra dinleyin not alın sonra da o kurduğunuz cümlelerin yerine daha akademik hangi cümleleri kurabilirsiniz, bulup değiştirin diyor. ben henüz speaking çalışmaya başlamadım. bu gayet güzel bir strateji.

listening, çok fazla bbc4 dinliyorum hatta mütemadiyen telefonumda açıktır. her gün muhakkak bir bölüm british dizi izlerim. listening en son ağırlık vereceğim bölüm. arada çerez olsun diye testleri çözeceğim. öyle ki ilkinden daha hazırlıksız, kötü ses kaydı, ve elimde döküman olmadan pc'ye bakıp çözdüğüm testten 5.5 aldım. eh iyi şimdilik. edit: sınavda cevap kağıdına herşeyi büyük harfle yazın!!

elimde ielts cambridge 7,8,9 var onlardan çalışmaya devam edeceğim.

tureng sözlük ise sağ kolum :)

bunlar benim çalışma stratejim. size uyar uymaz bilemem. ama paylaşmak istedim. faydasını gören olursa ne mutlu bana. tabi başka tüyolar vs. bilen varsa mesaj kutumu renklendirirlerse ben de çok mutlu olurum. birlikten kuvvet doğar. eğer faydasını görüp başarılı olursanız benim için dua edin yeter.. :) başarılar.
hesabın var mı? giriş yap