• benimsenmiş piktogramlar, işaret ettikleri nesnelerin düşündürdüğü, çağrıştırdığı, ilgili olduğu başka durum, hal ve oluşları işaret etmek için kullanıldıklarında ideogram adını alırlar.
    biraz karışık gibi görünen bu tanımı örnekle basitleştirmek gerekirse; bir güneş piktogramı yani basit çizgilerle oluşturulmuş bir güneş resmi, güneşi anlatmaktan öte sıcaklığı, ısıyı, ışığı veya gündüzü anlatmak için kullanılmaktaysa ideogram olur.
  • misal olarak pek sık kullandığımız :) verilebilir. gülen yüz sembolü, "şu anda monitörün başında durmuş sırıtıyorum"'dan öte, sevinç, mutluluk gibi duygu ve düşüncelerimize işaret ettiği için, piktogram değil ideogramdır.
  • piktogramla sıkça karıştırılmakta olup farklı olarak soyut düşünceyi, kavramı temsil eden imge. temeli çin karakterlerine dayalıdır.
  • "tuncer gülensoy hoca’ya göre, türk yazı ve damga tarihi şöyle gelişme göstermiş:
    petroglif/resim, piktograf, piktogram, ideogram (duyguları, düşünceleri ifade eden işaret), fonogram (hece veya sesi gösteren işaret ) ve son olarak harf."
    (bkz: damga/@ay hatun)
  • kavramyazı, bir kavram ya da nesneyi temsil eden yazılı sembol.
  • ai destekli görseller oluşturmanıza yarayan gayet faydalı bir web sitesi.

daha önce birkaç muadilini kullandım ancak rahatlıkla ideogram'ın benzerlerinden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. ücretsiz olarak her gün belirli bir sayıda görsel üretmenize izin veriyor ve sunduğu kredi sayısı da gayet yeterli.

kullanacak olanlara tavsiyem; sitede hemen hemen her modda örnek olarak sunulan görsellerin prompt'larına bir göz atnalarıdır. gerçekten kusursuz derecede başarılı işler var. bir de dikkat ederseniz, oluşturulan prompt'ların çok uzun ve detaylı tutulmadığını göreceksiniz. anladığım kadarıyla fazla data vermek, başarılı bir sonuca ulaşmak açısından pek etkili değil. fakat kullanılan birkaç anahtar kelime, görselinizi daha eli yüzü düzgün bir hale getirebiliyor. sunulan örnekleri incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

ben her ne kadar tüm modları kullanmak istesem de şimdilik portre çalışmaktan inanılmaz keyif alıyorum. tabii oluşturduğum görseller henüz istediğim seviyede değil ancak çalışmaya devam.

rapper

a sad look at the golden gate

wise

irish man

beggar

to be continued...
  • efsane site. (bkz: https://ideogram.ai/)
  • bir fikri ifade etmek için harf yerine kullanılan şekillere verilen ad.
  • logo ve afiş tasarladığım site.
    https://ideogram.ai/

türkçe metini google çeviri ile ingilizceye dönüştürüp ideogram’a yüklüyorum.
    bana harika görseller üretiyor
  • şöyle dizaynlar yaptığım harika site.
hesabın var mı? giriş yap