• kirildigi zaman genelde 6 ila 8 hafta arasinda iyilesmesi beklenen allahin cezasi bir kemiktir. bir onceki cumlede anahtar kelime "genelde", dikkatlerden kacmasin. kirmayin bunu.
    ha ama her zaman her istedigimizi elde edemiyoruz degil mi, diyelim ki kirdiniz bu kemigi. sinirlerinizi filan da zedelediyseniz kirarken, hatta bir de deriniz filan da yirtildiysa allah iyiliginizi versin diyorum. ama diyelim ki bunlar olmadi kemik kirildi guzelce, sinirler filan gayet guzel isliyo mubarek. bu durumda gayet guzel calisan sinir sistemi, amma velakin alisik olunmayan yeni kol anatomisinin getirisi olarak bir sure halusinasyonlar gordugunuzu sanip, kendi kendinize eglenebilirsiniz. ornegin elinizi karninizin ustunde durur vaziyette hissettiniz ve oraya dogru baktiniz. o da ne? elinizden eser yok! hic merak etmeyin, eliniz sirtinizin arka kisimlarinda serbest salinim yapiyordur. bu ise hayret edin ve ucma hissi veren bu 3-5 dakikanin tadini cikarin. sonrasinda zaten kirik kolunuzun agrisi ile ayaklariniz yere basicaktir.
  • kirildigi yere gore kaynama suresi degisen kemiktir. saft kirigi dedigimiz, ortadan catirdama olayi ise, plakti civiydi hemencecik kaynar, yok dirsege yakin olucam nerdeyse ekleme kadar ince ince catlaklarla ilerlicem derse plak falan olmaz, zamana birakmaniz gerekir. yaklasik 2 ay kadar surer. alci ciktiktan sonra tatli bi kontrakturle karsilasacaksiniz, dirseginizin acilmasi, kolunuzun normallesmesi icin alcinin cikmasindan sonra takribi 4 5 ay gerekir. tabi bu kiriklar sinir kesisi olmama durumu icin gecerli. he humerusu kirdim, radial siniri de kestim diyorsaniz allah yardimciniz olsun, o tecrubem olan bir konu degil.

bi bucuk yil sonra gelen edit: humerusunu kirip su an bunu okuyan talihsiz arkadaslari korkutmak istemem (zira ben ilk kirdigimda 2-3 ayda gectigini okuyup aglama krizine girmis idim), fakat kirdigim bu illet kemik hala canimi acitmakta, göz bebegi sag kolum halen acimaktadir. öyle 4-5 ayda gecmedi izdirabi. fakat benim cok agir bir darbe alarak bu kolcagizi 2 yerden kirdigimi, baglarimi kopardigimi, sinir sikismasi nedeniyle girdigim ameliyatta dirsege yakin kirigima taktiklari civinin gunumuzde tenime surtunup (doktor ben anlayayim diye boyle dedi, eminim daha bilimsel bi sekilde dillendirilebilir) extra bi duyarlilik, aci vermesi durumlarini göz onunde bulundurunuz. herkesin kirigi ayri duzelir, beni birakiniz, kendinizi kurtariniz.
  • yaklaşık üç ay önce bayılma (hipotansif) sonucu sağ omzumun üzerine düşerek kendilerini üç parçaya ayırdığım; sonucunda yirmi santim plak + dokuz çiviyle zor zahmet eskiye benzeyebilen canım kemiğim.. ameliyat sonrası ağrılı sancılı bir hafta, peşine 20 günlük kolluk işkencesiyle gelen koltuk altı pişiği ve dikişlerin alınması..
    keşke "the end" misali mutlu son, eski koluma kavuşabilseydim.. kolu kırk dereceden yukarı kaldıramadığımı görünce, ver elini fizik tedavi.. 30 iş günü boyunca çığlıklara varıncaya dek bağırttırmalar da dahil, yüz yirmi dereceye kadar kaldırabilme yetisine kavuşma.. şaka gibi, senin ikinci kolun 180e hobbidi kalkabilirken canım sağ kolum 120de kalsın, üstüne güçsüzlük de cabası...
    normalde humerus kırığı böyle bir sürece sahip oluyor.. ama benim gibi canım sağ kolum diye tutturursanız başınıza +1 bela geldiğinde "niye ben ulannnnn" diye amannnn tutturmayın; zaten 1 taneyi kaybettiniz, diğerinin değerini biliniz & daha çok seviniz..
    +1 bela: 3 cmlik kapı eşiğine takılıp düşme... sol omuza... humerus başı kırığı & çıkığı = 5 parça!!!
    sadece 90 gün sonrası! biri yetmiyormuş gibi diğeri de! diğerinden daha da beteri! aynı süreci bir daha yaşamak! allak bullak olan düzeni tam düzelttim, herşey normale dönüyor derken, "arap saçı mode is again on"
    *** bu entry; canım ayaklarım, ellerim, kollarım... diğer tüm uzuvlarım! sizleri çok seviyorum modunda, istanbul baltalimanı kemik hastanesinde ağlamaklı modda yazılmıştır..
  • 45cm sağ kol-140cm'yi bulan omuz çevresi ölçüsü, tam korumalı vasatın hayli üzerinde bir motosiklet montu ve 40km/h civarı düşük bir sürate rağmen omuza bağlandığı noktadan un ufak olmayı başarıp, bedenime bir kaç adet kadavra menşeili kemik ve yanında pırıl pırıl, yepyeni kalıcı titanyum parçalar kazandırmış, halen yerinde duran 27 dikişi ile ağrılı iyileşme sürecinin erken evrelerini yaşadığım bol sancılı taze kırığım...
  • sağ ve sol tarafımızda omuz yuvacıklarımızın içinde ikamet eden son derece uzun boyuna rağmen ince narin bir başa sahip olan kemiğimizdir. amman başına dikkat edin, emniyet kemeri takılı vaziyette takla atarsanız kırılıyor. denedim, hiç hoş değil. ameliyat iyi geçerse 2-3 ay kadar sürüyor kemiğin kaynaması. bu süreç içinde sevgili kaslarımız sen bizi kullanmıyorsan biz de yavşarız anasını satiim diyerekten yavşıyorlar efendim. sonraki 6 ayda da bu arkadaslarla uğraşıp, fizik tedavi parası bayılıyorsunuz bol bol.
    ama illa kıracaksanız bu kemiği daha az kullandığınız kolunuzun humerusunu kırınız.
  • humerus üst uç kemiğim kırıldı, umarım kısa sürede iyileşebilirim. iyileştikten sonra burayı editleyeceğim. şuanda alçı yok askı var sadece kolumda.

3 hafta sonra gelen düzenleme: bayağı iyiyim şuan mr çekilicek önümüzdeki hafta.

11 ay sonra gelen güncelleme:

herşey çok iyi fonksiyonlarım hiçbişey kaybolmadı tamamen iyileşti.
  • malum adımdan da anlaşılacağı üzere bir humerus kırığı mağduruyum.
    6 ay oldu ve hala kaynaması için beklemekteyim.
    bu kemik vücudun en nazlı kemiği mi yoksa bana mı öyle geliyor bilmiyorum. humerus alt uç parçalı kırıklarım var ve hala düzelmiyor, kemik suları, kelle paçalar vs... ama olmayınca olmuyor dedirten olay. bu kırığı olanlar hemen kemiklerine baktırsın, d ve b12 vitamini eksikliği var mı magnezyum eksikliği var mı bakılsın bunlar varsa bir de kansızsanız kemik kaynamıyor geçmiş olsun. ameliyat olup olmama durumum 1 ay sonra belli olacak. ama bu eksiklerde olduğu için bir türlü yeterli kaynama olmuyor ve benim kırık ameliyata doğru gidiyor gibi...
    bu tarz kırıklarda sinirler zarar görmediyse ve kırık şaft şeklinde dümdüz kırılmasıysa hatlı kırıldıysa ilk başta konservatif yöntem denenmesinde fayda var bu yöntem işe yaramazsa son çare ameliyat olsun; çünkü riskleri fazla olan bir kırık, sinirlere çok yakın geçen bu kırıkta ameliyat sırasında sinirler zarar görebilir el düşüklüğü olabilir elinizi kullanmanız ya imkansız ya da çok uzun süreler sonra düzelebilir ve bir de dirseğe yakınsa konulan plak vida veya çivi gibi şeylerle dirsek bir daha eskisi gibi olmaz. hoş ben 6 aydır ameliyat olmadan beklediğim için benim de dirseğim kitlendi ve omzum düştü bunların ağrıları da başka bir boyut tabi.
    allah kimseye bu kemiği kırdırtmasın hele de sağ humerus mu aman dağlar taşlar. canım humerusum artık kayna lütfen
  • kırılması durumunda cerrahi mudahele yapilmadan ve hatta alçıyla tespit edilmeden sadece omuz askısı veya plastik kolluklar vasıtasıyla sabitleme seklinde bir tedavi yöntemi seçilirse ( genelde humerus üst uç kırıklarında olur) , kırık iyi takip edilmeli ve kaynama gerçekleşmeden hareket ettirilmemesi gerekir.aksi takdirde kaynamama görülebilir.

humerus kırığı kaynamadığı zaman mutlaka cerrahi olarak müdahele edilir.

yani kısacası bu tür durumlar sabırlı olmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz durumlardır.
    evet zordur, ama unutmamak gerekir ki eninde sonunda kaynama olacak ve eski halinize döneceksiniz.
  • omuz ve dirseği birbirine bağlayan "kemik".

nisan 2014'te kırdım ve halen sıkıntılarını yaşamaktayım. humerusunu yeni kıran arkadaş, bunu okuyacaksın sonra. ben de öyle yaptım, bu yüzden ona göre yazıyorum.

sonunda iyileşiyor ama nasıl?
    kolum banyoda düşme sonucu kırıldı; acil servis, uzun süre beklemeler falan derken yaşımdan dolayı * ameliyat yerine kendi kendine kaynaması kararı alındı.
    bunun için ortez takmak gerekiyor, ortez ne dersen şuna bakman gerek: ortez
    peki neden bilekten boyuna dolanan şey var dersen, kolunu kaldıramayacaksın humerusun kırıldıktan sonra derim.

humerusum kırıldıktan sonra dört ay yatay bir şekilde yatamamıştım, sen de öyleysen ağrı kesicilerin ne kadar iyi geldiğini öğreneceksin.
    ortezin handikapı omuz ve dirseği hareketten yoksun kılıyor; omuz kaynaklı sorunları hala yaşıyorum.

humerusun kırıldıysa yılma, yakınma, iyileşmeye bak. kellepaça iç, ortez çıkınca fizik tedaviyi ihmal etme.

fizik tedaviyi gerçekten ihmal etme.
    tamam, başta elektrik falan veriyorlar hatta benim fizik tedavicim *öğrencilerine örnek olarak gösteriyordu çevredekilerin işkence olarak algıladığı hareketleri ama bana iyi geliyordu.

ha bir de humersun hangi kolunda kırıldıysa onun başparmağında hissizlik kalıyor sonra, çok normal o. takılma ona.
  • humerusun collum chirurgicum bölgesi arteria axillarisin 3.bölgesinde bulunan arteria circumflexa humeri anterior ve arteria circumflexa humeri posterior tarafından çepeçevre sarılmaktadır .
hesabın var mı? giriş yap