• ingilizlerin tipik almanlara verdikleri ad.turkcemizdeki karsiligi hans oluyor.
  • django unchained filminde christoph waltz'un canlandırdığı dr. king shultz karakterinin atının adı. bu atın filmde dr. shultz tarafından tanıtılmaktan başka hiçbir özelliği yok ama bi salon insanı manyak gibi güldürüyor işte. hala bi özelliği var mı diye düşünüyorum ama yok, bildiğin at.
  • 2007-2008 yıllarında mynet'in satranç odalarında fink attığım zamanlarda, satrancın "s"sinden anlamadığım vakitlerde, sırf eğlenceli geldiğini düşünerek rakiplerime karşı büyük bir zevkle kullandığım satranç programı ve satranç motoru.

o zamanlar mynet'te düzgün oyuncusu da hilecisi de vardı. program kullandığım halde beni yenenler de vardı, kuvvetle muhtemeldir ki daha kapsamlı açılış kitabına, daha güçlü satranç motoruna ve daha hızlı işlemcisi olan bilgisayara sahiplerdi.

özellikle internet üzerinden oynanan satranç oyunlarında satranç programı kullanmak suretiyle hile yapmak, satrancın ruhuna ters ve bir o kadar da yanlış bir harekettir, gereksizdir.

şu anda online satranç siteleri hile tespiti konusunda makul sayılabilecek bir seviyedeler diyebilirim. gördüğüm kadarıyla lichess, tespit ettiği hile kullanan hesapları kapatmıyor veya banlamıyor; aksine bu oyuncuları sadece birbirleriyle yani hile kullandığı tespit edilen hesaplar ile eşleşebileceği bir havuzda tutuyor.
    chess.com'da da bir şekilde hile yapan kullanıcı tespit ediliyor ve hesabı kapatılıyor.

konudan biraz saptım bunun için affınıza sığınıyorum, birkaç satır daha yazıp bitireceğim.

mynet'ten sonra 2014'e kadar satrancın "s"sinden anlamamaya devam ettim. birgün lichess'i keşfettim, kaybetsem de sürekli oynamaya devam ettim. üzerine kendimi bu konuda birazcık geliştirmek için satranç kitapları okudum ve analiz videoları izledim, gerçek turnuvalara katıldım. çok yüksek bir ukd puanım olmasa da kendime yetecek seviyede bir satranç anlayışım oluştu. şimdi dönüp o 2007'deki kendime baktığımda ne kadar zavallı olduğumu görebiliyorum.
  • temelin alman fikralarindaki versiyonu. nasil temel fikralari cogaldiktan sonra insanlar temel adini cocuklarina koymamislar, almanlar da ayni sekilde fritz adini koymamaya baslamislar.
  • ikinci dünya savaşında ingiliz ve amerikalıların almanlara taktığı bir isim. diğer ve daha yaygın olanları için (bkz: jerry) (bkz: kraut)
  • analiz bakımından çok güçlü olsada oyun kuvveti bakımından benzeri programlarından daha güçsüz bir satranç programı. verdiği sistematik analizler kendi oyununuzu incelerken bile büyük keyif veriyor. (bkz: analiz)
  • fındıkkıran balesinde clara'nın erkek kardeşi. ayrıca fındıkkıran'ı kırarak clara'yı üzüntülere gark eden deyyus. neyse ki drosselmeyer oyuncağı tamir ediyorda durumu kurtarıyor.
  • (bkz: fritz walter)
  • (bkz: fischer fritz)
hesabın var mı? giriş yap