• efes'in alamet-i farikası ürünüydü, efes (hatta bira) dedin mi akla başka şey gelmezdi..

babam istanbul çocuğuydu, yüzmeyi haliçte öğrenmiş düşün, racon bilirdi, şimdi düşünüyorum da baya iyi bilirmiş, klas herifti, okumayı, düşünmeyi bilen, hayatta her şeyin bir dengesi olması gerektiğini söyleyen, çalışkan, ailesine ve çocuklarına düşkün bir tornacıydı.

eğer içecekse, rakı içmediği (yani misafir olmayan) her akşam 2-3, bazen 4 şişe içerdi bundan, bu onun rahatlama biçimiydi, günü hafifletirdi kendince..

sonra biz büyüdük, işe girdik, para kazandık, çok hafiften de olsa bitimiz kanlandı, hayat kurduk, başka eve çıktık..

annemle geldiklerinde “baba bak bu efes dark, baba bak bu mariachi” filan, hiç oralı bile olmadı, “sen bana benimkinden al bir kaç şişe” dedi, hiç denemedi bile..

balat'ta büyümüş babamın bazı (çok değil bir kaç tane) alışkanlıkları vardı, ramazanda ve kandillerde ağzına sürmezdi, asla içki içmezdi. ve bu şişe de onun bu kapsamdaki alışkanlıklarından biriydi, babam gerçek manada “muhafazakar laik” bir müslümandı..

tabi ben de annemlere giderken “bir şey lazım mı?” diye telefon ettiğimde bana kalem pilin parasını zorla-bağıra çağıra veren/cebime sokan babam “bira al biraz” derdi ve parasını vermezdi. artık “kendini kurtarmış- para kazanan” oğlunu onurlandırma yöntemi oydu, tipik bir çocuğuna sevgisini göstermeyi beceremeyen baby boomerdı, bana “erkek” muamelesi yapma (recognize) biçimi buydu..

sonra bir gün geldi babam başka aleme göçtü.. (bkz: #122127307)

babam gittikten 1 sene sonra filan tombul efes üretimden kalktı..

babam hiç başka bira içmek durumunda kalmadı, böyle baktığımızda tombul efes babamı hayal kırıklığına uğratmadı, düzgün zamanda işi bıraktı, babamı düşündürmedi, uğraştırmadı..

ben cidden hazzetmezdim, ama kendisine bu nedenle hizmetleri için büyük bir teşekkür borçluyum..

tanım: delikanlı bira, babam gibi..

edit: sağolsun bazı suser dostlar yeniden üretildiğini yazdı; lakin şişlide oturduğum halde 2 gündür tekellere bakıyorum ama göremedim, buralarda nerede satıldığını bilen varsa çok makbule geçer. 2 tane alıp bir de eski bir olimpiyat atletizm yarışması (ille de dekatlon*) açıp babamı yad etmek isterim..

edit 2: ve geçenlerde eve çok yakın bir bakkalımsıda (tekel değil) buldum ve 2 şişe aldım*. ama dükkandaki sayın abi de söyledi, bunun kendi müşterisi varmış, çok az insan alıyormuş, o yüzden o da çok az getiriyormuş, hatta bazen (kışın vs) o da getirmiyormuş.. şişli civarı için bilgilerinize efenim*..
  • arka sokaklarda pislik adamların favorisidir.
  • hayatımda bu şişeyi tuttuğum kadar kalem tutsaydım, şerefsizim nobel almıştım çoktan.

peşinen not: abartmıyorum amına koyım...
  • elimin ulaşabildiği, paramın yettiği kadar bira tatmaya çalışıyorum. çok seviyorum bira içmeyi.

buğday birası favorim, ülkemizde weihenstephaner gibi bir bira var artık, franziskaner bekliyoruz.

paulaner var, erdinger var, krombacher var schöfferhofer var weissbier çeşidi artıyor.

trappist manastır biraları gelmeye başladı artık marketlerde westmalle gibi chimay gibi güzel değişik şişeli biralar görüyoruz. fiyatları her zaman içilecek biralar olmalarını engelliyor ama artık ulaşılmaz değiller.

porterlar var, gara guzu gibi harika türk yapımı ale biralar var.

var oğlu var.

ama bira deyince benim aklımda hala bu tombul şişenin silüeti oluşuyor. bira bu kapağın altında falan.

sikeyim psikolojinizi lan, nasıl bir bilinçaltı çalışması yaptınız bana denek miyim lan ben yakarım buraları şerefsizim.

alkolik miyim ben sevim, sosyal içiciyim ben.
  • babam geliyor aklıma hep.

masaya kafam ve kollarım yetişebilirdi o zamanlar. sahile götür beni derdim. giderdik; o birasını içerdi ben de denizi seyreder, uyurdum. sonra da yatağımda uyanırdım. bu da benim çocukluğumun sihriydi.
  • biliyorum zamanın ötesine yollayacaksınız ama, içindeki biranın tadı rezalet olan şişe. arkadaş böyle bira mı olur ya, tadı resmen leş. miller, beck's, budweiser gibi biralar varken bu biranın tadını güzel bulan insanları anlayamıyorum. şimdi bazılarınız arkadaş senin içtiklerin bira değil meyve suyu falan gibisinden laflar edecek. kardeşim zaten birayı liseli ergenlerden başka kim sarhoş olmak için içer??? mesele azıcık mental olarak yumuşayıp keyifli vakit geçirmek değil mi?? e o zaman niye yarrak gibi bir tadı olan efesi içeyim, kaliteli bira içmek yerine?

edit: tuborg gold ile bomonti'yi unutmuşum, gayet iyiler, hatta tuborg gold'u arkadaş tavsiyesi üzerine ilke kez geçen ay içtim, baya hoşuma gitti.
  • klasik coca cola $i$esi'nin aksine, efes tombul $i$e bira gobegi'ne sahip, yayilarak oturmu$ oldugu koltukta tum gobek kivrimlarini aciga cikarmi$ bira icen turk erkegi modelinden esinlenerek dizayn edilmi$tir. bizi de miller $i$esi temsil edecek degildi ya.
  • onun bunun çocuğunun birinin, içip araba camından havaya savurmasıyla arabamın camına gökyüzünden düşmüşçesine isabet eden, direskiyon hakimiyetimi kaybedip bariyerlere çarpmamla ve ölümden dönmemle sonuçlanan bir trafik kazası geçirmeme, aracımın pert olmasına sebep olan şişedir. şişenin suçu yok tabii atanın orospu çocukluğu... içindekine hiç lafım sözüm yok, bildiğiniz, nefistir.
  • yıllar evvel içine glikoz şurubu kattıkları zaman benim için ölmüş olan efsane lezzet.
    (bkz: bomonti)
    (bkz: tuborg yüzde yüz malt)
  • her dönem sonu, depozito almak için hipermarkete beş market arabası ve iki bavul dolusu boş şişeyle girildiğinde kasiyerdeki tip değişimi hafızada kalıcı oluyor. eciş bücüş bir şişe olmayınca araba bitiyor, şişe bitmiyor.

kasiyer (k) : kaç tane var?
    morkahve (m) : 1086.
    k: höh! siz mi içtiniz bunun hepsini? (soru 4 kişiye yöneltilmiştir.)
    m: evet.
    k: kesin evde göbekten kalkamayan 2 kişi de daha vardır. olmaz yoksa.
    m: (yalandan gülmece) evet komik. sayacak mısınız bunları? direkt parayı alıp gidiyor muyuz?
    k: saymamız gerek.
    m: iyi o zaman. biz şurda yemek yiyip geliyoruz, anca herhalde...
    k: e anca. (abuk bi' gülüş takip eder bunu.)
    m: oldu, görüşürüz.

eleman başlar saymaya; yemeğe doğru uzaklaşılır.

(bkz: #5287071)
hesabın var mı? giriş yap