• john getz'in kanı emmeyen bir bezle bir cesedi yok etmeye çalıştığı sahne süperdir ve insanın sinirini bozacak kadar uzundur. o silmeye çalıştıkça kan odanın her yanına dağılır kalkıp sizin silesiniz gelir
  • gerek karanlik yolda giden arabalar, gerek dan hedayanin yol almasi, gerekse barin arkasindaki firinimsi yer* ile pek bir david lynchi hatirlatan, ozellikle de lost highwayi dusunduren, fakat onu 13 yil kadar onceleyen film.
  • coenlerin ileride de değişmezlerinden olacak sakar ve salak karakterlerinden ilkinin* başına açtığı dertleri izlediğimiz debut film. aslında ray yalnız değil, marty ve kiralık katil de beceriksiz tipler.

--- spoiler ---

frances mcdormand'ın hayat verdiği abby karakteri, kara filmlerde adet olduğu üzere erkekleri birbirine düşürüp, ortalığı kana buluyor. tabii coenler farkıyla. çünkü abby bunların hepsini haberi olmadan yapıyor. ray bir türlü yaptığını abby'e anlatmayarak hepimizi kansere çevirirken, akılsız katilimiz bir çakmak yüzünden canından oluyor. filmin en komik anı ise finalinde abby'nin gelen kişinin marty olduğunu zannedip hala "senden korkmuyorum marty" demesiydi bence. lost gibi film yani, kimse birşey anlatmıyor. coenlerin debut filmi olduğu için de oyuncu kadrosu ileride olduğunun tersine yıldızsız.

--- spoiler ---
  • filmin girişinde özel dedektif visser'ın hayat felsefesinden bir parça işitioruz:

visser: parası iyiyse ve yasalsa, yaparım.
    marty: tam olarak yasal denemez...
    visser: parası iyiyse, yaparım.
  • sürekli yanlış şeyi yapan salak insanlar...
  • bu filmin müziklerini daha sonra the hudsucker proxy ve fargo'nun da müziklerini yapan carter burwell yapmıştır.
  • filmde kötü birşey yapan her karakterin başına kötü birşey gelmektedir ve sadece en temiz olanı hayatta kalmıştır. bu anlamda filmin bir döngüyü anlattığı bile söylenebilir.
  • --- spoiler ---

en çok, en son sahnesiyle beni vurmuş filmdir efendim. hani ajanın lavabonun altında su damlasını izlediği sahne.

bundan başka, mezar sahnesi olsun, abby'nin rüya sahnesi olsun, pencere önündeki ışığı kapa muhabbeti olsun, bu anlarda gerim gerim germiştir bünyeyi.

--- spoiler ---

mutlaka izlenesi.
  • film noir' e güzel bir örnek olabilecek film.

- biliyor musun, bir arkadaşım,elini kırmıştı ve alçıya almışlardı.
    ertesi gün düştü ve sakat elini korumaya çalışırken,
    sağlam olanı da kırdı.
    diğerini de kırdı yani. böylece iki eli de sarıldı, ben de dedim ki ona:
    "creighton, umarım, karın seni gerçekten seviyordur, çünkü önümüzdeki beş hafta, kendi kıçını bile silemeyeceksin. "
    bu bir sınav değil mi? gerçek aşk sınavı.
  • coen mizahını çok az hissettiren filmdir, daha çok gerim gerim gerer insanı.

--- spoiler ---

ray dışarıyı gözetlerken abby içeri girer, ışığı açar. ray sertçe uyarır ışığı kapatması için abby de bana zarar verecek düşüncesiyle ''bir şey yaparsan komşular duyar.'' der. sonraki 15 dakikada o evde 10 el ateş edilir, çok gergin, apartmanın dışına taşan bir kovalamaca sahnesi olur ama söz konusu komşulardan hiç haber alınmaz.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap