• bahsi geçen yazıda gerçekleşen olayları gerçekleştirenler olsa olsa yahudidir, bilemedin budisttir. şimdiye kadar bir insanoğlunun başka bir insanoğluna islam'ı referans alarak herhangi bir biçimde saldırdığı görülmemiştir. ondan sonracıma mesela madımak otelinde insanları diri diri yakanların ork olduklarını ve amaçlarının da sauron'u tekrar iktidara getirmek olduğunu bilmeyen varsa da şimdi öğrendi. zaten şiddet içeren "sahte" hadisler de temizleniyor. neyse işte, uzun lafın kısası islam ve müslüman kesim çok süper şeylerdir akıllı olun!
  • şimdi şöyle bir algı çıkmış bunun üzerine.

önce denildi ki facebookta olmuş burada değil. o tutmayınca şimdi de "yapılan bahane edilerek bir kısım insan hedef gösteriliyor," denilmiş.

yahu hedef göstermeyi geçtik bir insan taciz altında. sözlük kimliği, duruşu belli, içinde olduğu ihtilaflar belli. çıkıp da "aslında yapılanın neden yapıldığı belli değil, neden bizim cenah itham altında bırakılıyor," dediğinizde sorun madurdan kanıt beklemenin de ötesinde yapan insanları sahiplenmekten geçiyor.

söylenecek şey çok basit, "bunu yapan bizden olamaz." ki entryde altı çizilen de o; dini savunmak için bunu yapmak ironik olmuyor mu deniliyor.

öyle bir hayal aleminde yaşıyorsunuz ki sanki elsa alakasız bir olay nedeniyle tacize uğruyor ve ahlaksız bir ateist olduğu için; "yahu hazır tacize uğramışken, bunu dindarları karalamak için kullanayım," diyip şeytani kahkahalar atıyor. madurun yanında duracağınıza, zalime gözünüzü kapatıyorsunuz, ayıp yahu!
  • çoğunlukla dincilerin hışmına uğramaktır diyebilirim.

elsa ve eşine yapılan taciz ilk ve terk örnek olsaydı, belki bu kadar rahat çıkıp da dincilerin hışmına uğramak falan demezdim. ama burada yeterince vakit geçiren herkesin malumu olmalıdır ki: bu adamlar linç etmeyi pek bi seviyorlar. ellerine geçen en ufak bir fırsatta hedef gösteriyorlar, tehdit ediyorlar, taciz ediyorlar. artık nasıl bir inançları varsa, o inanç insan onurundan da, yaşamından da daha önemli.
  • "bu olayı islama ve müslüman kesime savaş açmak için malzeme olarak kullanacakların ve kullanmış olanların da bu mesajları atanlardan pek bir farkı yoktur"

bu olay üstüne yazılmış entry'lerle (kullanmış olanlar da diyor ya, şu ana kadar benim bildiğim bu olayı bahane edip cami kundaklayan olmadı, sadece entry yazıldı) elsa'ya edilen küfürlerin, onun adına tanıdıklarına o mesajları atmanın bi farkı yokmuş.

tartıştığınız insanlar bunlar.. laf anlatabilmeyi mi bekliyordunuz.
  • "niye sözlüğe taşınıyor canımm??!?!1" gibi bir tepkiye yol açmış.

sözlükte yaşanan bir itilaf sonrası, belki de sözlükten insanlar tarafından işlerliğe koyulmuş bir durum söz konusu da o yüzden. hayır adı üstünde "sözlükte hedef gösterilmek."

durum böyle olmasa bile yaşananların paylaşılmamasını istemek nasıl bir zihniyettir bunu anlamıyorum. burada bir çok rezalet yaşandı, ırkçı bir yazarın sahte hesaplarla sözlükteki solcuları fişlemesinden (bkz: #15184898), sözde dindarların mesajla tacizine (bkz: ben çok ateist orospu siktim); hatta daha da farklı bir boyutta mesaj fasilitesiyle cinsel tacize kadar (penis resmi yollanması sözlükte cinsel taciz, ayrıca myriamonde'nin aldığı mesajlar *).

bütün bu olayların ortak noktası, bunların gündeme gelmesi sayesinde insanların ifşa edilmesi sayesinde son bulmasıydı. insanlar yaşadıklarını anlattığında, aynı olayları yaşayanlar birbirlerinin farkına varıyor, ortak bir duruş /direniş oluşuyor. hatta ilerisi için bir bilinç bile oluşabiliyor bu olayın sonunda.

şimdi çıkıp da "bunlar da neden paylaşılıyor canım," demek gerçekten mide bulandırıcı oluyor, burada insanların maduriyetleri söz konusuyken. gerçekten kötü niyetli olmayanlar var ise anlaşılması gereken şu ki, bu işlerin ifşa edilmesi gerçek zalimlerin ifşa edilmesi, ve madurların birleşmesi açısından azami önem taşıyor. eğer "biz duymak istemiyoruz, görmek istemiyoruz" diyorsanız bu iğrençliklere göz yumarak ortak olunmasını istiyorsunuz, baskıcı kurban zihniyetinden hoşnutsunuz demek oluyor. yapmayın etmeyin.
  • "gerçek hayatta da bunları diyebilecen mi?", "bi gün ortaya çıkmak zorunda kalırsan görüşürüz", "elsa pabucu yarım çık dışarıya oynayalım"

gayet örgütlü çalışan birilerinin organizasyonuyla hedef gösteriliyor insanlar. burası aşikar.
  • kendi tanrısına şahadet etmeyene savaş açıp kelle alan bir peygamberi örnek alanlarca gerçekleştirilir.

buradaki adam hiç değilse sadece hedef gösteriyor, bence gelişme var.
  • bu işin en acıklı kısmı mesaj kısmı.
    yani mesajları atanlar için.
    yani bir düşünelim, bana elsanın mecnunu'ndan böyle bir mesaj gelse, bu mesele de yapanların yaptığı gibi direk "olm hesabını hacklemişler la?" derim. ya da elsanın eşinden mesaj gidenler aynı şeyi yapar/yaptı.

ama bu işi yapanlar bunu yaptığına göre demek ki kendilerinin başına gelse inanacak çevresindekiler, ya da kendisine arkadaşından böyle mesaj gelse ona da inanacak.

inanmazsınız çok acıdım la size. vallaha bak. bak allah'ın adını verdim.
    yazık la size.
  • sanıldığı kadar zor değil artık.

bazı sözlük yazarlarının ismi, cismi biliniyor, bunların taciz edilmesini daha doğrusu edilebilmesini anlıyorum ben. geri zekalının biri, ismini bildiği ya da ismini kolayca bulabileceği bir sözlük yazarını facebook'tan falan arayıp bulup pekala taciz içerikli mesajlar atabilir. yani demek istediğim, bu eylemin yapılması zor bir şey değil. yazarın ismi biliniyor çünkü.

benim anlamadığım ya da merak ettiğim diyeyim; bu hedef gösterenlerin bu geri zekalıların, herhangi bir sözlük yazarının kimliğini nasıl öğrendiği, nasıl bulabildiği.

birkaç ay evvel bir sözlük yazarı ile mesajlaşarak bu konu hakkında uzun uzun konuşmuştuk. yazdığı 1-2 entry sonrası kendisinin aldığı tepkileri, aldığı mesajları falan öğrenince gerçekten çok şaşırmıştım. bu mesajlaşmalardan birkaç hafta sonra bir mesaj daha aldım bu yazardan. daha önce konuştuğumuz konu hakkındaydı mesaj.

kendisinin e-mail adresi hatta adresleri bulunmuş. mail yoluyla birçok tehdit almış. facebook hesabı bulunmuş. buradan da birkaç farklı isimden hakaret, küfür ve tehdit cümleleri içeren onlarca mesaj almış. asıl şaşırıtıcı olanı ise, sözlük içerisinde bu yazar arkadaşın adını soyadını bilen kimsenin olmaması. ne twitter adresine ne de başka sosyal ağlara -facebook hariç- ismini yazmadığı, kimseye de ismini söylemediği halde kendisinin isminin, mail adreslerinin falan bulunması ve tehdit edilmesi üzüntü verici olduğu kadar korkutucu da.

hakaret edebilmek, tehdit edebilmek için sadece nickini bildiği bir sözlük yazarının gerçek ismini, mail adresini bulabilmek adına çabalayacak kadar sapıtmış insanlar, boşuna oksijen tüketimi yapanlar varmış hakikaten.

nick'inin arkasına saklanan yılansı fare gibi çocuklar devri bitmiş. saklanmak istese de, kimse nick'inin arkasına saklanamıyor artık.
hesabın var mı? giriş yap