• beni okutmus olan maastir**. turkiye'deki maas dinamiklerini anlamadan sacma sapan yorumlar yapilmis. ozelde calisanlar doktorlar da var elbet ama turkiye'de doktor maasina alt sinir devletin doktora odedigi maas uzerinden cizilir.

yani ozelde daha fazla kazanir uzman doktor ama ozeldeki maaslari belirleyen de devletin odedigi maastir, alt siniri o cizer. anlamaniz gereken birinci sey turkiye'de fakirlerin ve zenginlerin oldugudur. zenginler ozele gider, fakirler devlet hastanelerine gider. anlamaniz gereken ikinci sey devlet bir meslek grubuna elinden gelebilen en dusuk maasi verir. devlet doktora yuksek maas odemesi yapiyorsa bunun nedeni bu maasi daha fazla dusurememesidir.

mesela, ortalama memur maaslari da asgari ucretin ustundedir. devlet elinden gelse asgari ucret vermek ister ama bunu yaparsa kamu duzenini surduremez. butun duzeni bunu yapabilmek icin deniyorlar ama olmuyor.

kisacasi, devletin maaslari dusurmesi basit bir maliye operasyonuyla yapilabilir fakat bunu yapmaya kalktiginizda yurt disi doktor gocunu patlatiyorsunuz, hem ozelden hem de devletten. doktor bulamayan fakirler tasradaki ak parti teskilatlarina sikayet etmeye basliyor. yani onemli olan fakirin doktor bulmasidir. fakirin aldigi saglik hizmetinin kalitesini degerlendirecek zekasi, bilgisi, farkindaligi yoktur.

halki biraz daha fakirligini fark etmeyecek hale getirebilsek, biraz daha doktorsuz kaldiginda tepkisizlesecek hale getirebilsek aslinda kolaylikla doktor maaslarini dusurebiliriz ama iste vatan haini fetocu fakirler bunu kabul etmiyorlar. devletin ici baya karli olur almanya'ya daha cok doktor gider ve memlekete tatile gelip doviz sokarlar, tam bir kazan-kazan iliskisidir.

tip egitiminin kalitesini dusurup, kontenjanlarini artirarak da tam olarak cozemedik bu durumu. butun sorun halki ozellikle de halkin fakir kesimini doktorsuz kalmaya ikna edemememizden kaynaklaniyor. giderlerse gitsinler demek kolay ama gittiklerinde sorun oluyor. yoksa turkiye'de ne ozelde ne de devlette hicbir isveren calisana yuksek ucret odemek istemez. surekli bunu dusurmek ister. bunun nedeni emek yogun bir sermayeye dayanan ekonomi modelidir.
  • dün şehir genelinde bakım amaçlı 5 saat boyunca elektrik kesilmeden önce youtubedan bald&bankrupt isimli uzun boylu iyi rusça bilen, kel, hızlı arkadaş edinebilen vlogger'ı izliyordum. normalde rusya içindeki sovyet kalıntısı kendisinin açık hava müzesi olarak adlandırdığı heykel, gravür, resim gibi eserleri aramakla ilgili içerik üretirken olayı abartıp gizli bir askeri üsse girerek depoda yatan sovyet uzay roketini çekmesi ve akabinde ülkeden kovulmasını izledik. kendisine ezberletilen metni okuması hala aklımda.

sonuç olarak bu arkadaş rusya dışındaki memleketlerde gezindi bir süre ancak sonunda 5 kez vize reddi yediği tacikistan'a girebildi. orada insanların ekonomi bitmiş olsa da sürekli çay ve bazlama sunmaları ilgimi çekmişken birinin bahçesine misafir oldu. adam dedi ki ben burada doktorum ve

“ayda 100 dolar kazanıyorum.”

aaa dedim yazık. sonra düşündüm. dikta rejimi yok mu bunların başında. tabi böyle olur.

sonra dedim aaa bu biziz işte. ingilizler de bizi görünce aa yazık yaa diyorlardır.

video şimdi tekrar karşıma çıkınca linkini vereyim dedim
  • gerçekten doktorluk yapanlar hakediyor bu paraları
    ama çoğu doktorluk yapmıyor (herkese aynı ilacı yazıp gönderenler,ilaçla çözemeyince strestendir deyip başından savanlar)
  • huzur paylarının yanında hiç birşeydir.
  • sanki herkes hayrına çalışıyor da doktorlar para sevdalısı bu pezevenklere göre amk. . hayrına çalışan doktorlar da var hala devlet hastanelerinde , ayrılsa o ilde o uzmanlıktaki tek hekim olarak 3 kat maaşla özeller kapışacak. bari o delikanlıların hevesini kırmayın. ayrıca bana bir tane meslek grubu gösterin ki aldığı parayı doktor kadar hak etsin
  • kuzenlerimden dolayı birinci ağızdan net öğrendiğim maaş:

uzman doktor: ayda her şey dahil toplam 130-150 bin tl
    (maaş, nöbet, teşvik denilen döner sermaye)

doğu'da ek sözleşme ücreti de alıyorsa 190-200 bin tl civarı bir ayda her şey toplam

bunlar uzman maaşı. pratisyeni ve aile hekimini bilemem.
  • kadro açığı olmayan, hatta doktor atamakta sorun olmayan branşlarda fazla,

kadro doldurulamayan alanlarda azdır.

(bkz: arz ve talep dengesi)
  • doktor maasi yuksek degil, sahsen su bitmeyen depresif ruh halimden kurtulabilirsem özele gideceğim gibi görünüyor.bir kere insanlar cok sinir bozucu.siz canla basla calisirken yok benim sıram gecti, yok şöyle, yok böyle salak salak konuşup sizin motivasyonunuzu bozuyor.icerde cep telefonu ile sohbet ediyor vs yuzlerce saygisizlik.en azindan ozele gider bu tarz saygisizliklari parasiyla cekerim.
  • okumuş insan düşmanlığı nedeniyle durmadan hortlatılan başlık.

eğitimsiz düz işçi çok para kazanırsa, hakkıdır tabi yiğidimin az bile, hem çok istiyorsanız siz de işçi olun tutan mı var.

eğitimli ve nitelikli insan çok para kazanırsa, zaten ne iş yapıyorlar ki onun yaptığı işi ben bile yaparım, zaten yatıyorlar. aldıkları maaş haram olsun vs.

ülkenin bok gibi bir yere dönüşmesinin ve bir daha düzelmeyecek olmasının aha da nedeni size.
  • bir mesleğin maddi karşılığı olmayan, dillere düşen ederidir. herkes işini işinde bırakıp hayatını yaşamaya devam ederken akraba ve arkadaşlardan gelen tetkik sonuç mesajları ile her akşam burnundan gelir. icap kavramı nedeniyle başının ucunda telefonla uyumak zorundasındır, telefonu kapatmak hem yasal hem de vicdanen uygunsuz bir davranıştır. herkes kendi gibi beyaz yakalı, belli bir anlama seviyesinin üzerinde insanlarla muhatap iken ülkemizin ortalama iq seviyesi göz önüne alındığında muhatap olunan kesimin meramını anlamak ve çözüm sunmak için çok çaba harcamak gerekir. bazen verdiğiniz kararı sorgulamak ya da hastanın akıbetini merak etmekten sabaha kadar uyuyamazsiniz. uçakta bile konforlu bir yolculuk yapmak mümkün olmayabilir. her an şiddete uğramak mümkündür. zaten ortalama ölüm yaşı topluma göre daha erken olarak gözlenmiştir. bunlar için ciddi yıpranma payı gerekir. memnuniyetsiz ise kişi tekrar sınava girip bu mesleği icra edebilir.
hesabın var mı? giriş yap