2961 entry daha
  • beni okutmus olan maastir**. turkiye'deki maas dinamiklerini anlamadan sacma sapan yorumlar yapilmis. ozelde calisanlar doktorlar da var elbet ama turkiye'de doktor maasina alt sinir devletin doktora odedigi maas uzerinden cizilir.

yani ozelde daha fazla kazanir uzman doktor ama ozeldeki maaslari belirleyen de devletin odedigi maastir, alt siniri o cizer. anlamaniz gereken birinci sey turkiye'de fakirlerin ve zenginlerin oldugudur. zenginler ozele gider, fakirler devlet hastanelerine gider. anlamaniz gereken ikinci sey devlet bir meslek grubuna elinden gelebilen en dusuk maasi verir. devlet doktora yuksek maas odemesi yapiyorsa bunun nedeni bu maasi daha fazla dusurememesidir.

mesela, ortalama memur maaslari da asgari ucretin ustundedir. devlet elinden gelse asgari ucret vermek ister ama bunu yaparsa kamu duzenini surduremez. butun duzeni bunu yapabilmek icin deniyorlar ama olmuyor.

kisacasi, devletin maaslari dusurmesi basit bir maliye operasyonuyla yapilabilir fakat bunu yapmaya kalktiginizda yurt disi doktor gocunu patlatiyorsunuz, hem ozelden hem de devletten. doktor bulamayan fakirler tasradaki ak parti teskilatlarina sikayet etmeye basliyor. yani onemli olan fakirin doktor bulmasidir. fakirin aldigi saglik hizmetinin kalitesini degerlendirecek zekasi, bilgisi, farkindaligi yoktur.

halki biraz daha fakirligini fark etmeyecek hale getirebilsek, biraz daha doktorsuz kaldiginda tepkisizlesecek hale getirebilsek aslinda kolaylikla doktor maaslarini dusurebiliriz ama iste vatan haini fetocu fakirler bunu kabul etmiyorlar. devletin ici baya karli olur almanya'ya daha cok doktor gider ve memlekete tatile gelip doviz sokarlar, tam bir kazan-kazan iliskisidir.

tip egitiminin kalitesini dusurup, kontenjanlarini artirarak da tam olarak cozemedik bu durumu. butun sorun halki ozellikle de halkin fakir kesimini doktorsuz kalmaya ikna edemememizden kaynaklaniyor. giderlerse gitsinler demek kolay ama gittiklerinde sorun oluyor. yoksa turkiye'de ne ozelde ne de devlette hicbir isveren calisana yuksek ucret odemek istemez. surekli bunu dusurmek ister. bunun nedeni emek yogun bir sermayeye dayanan ekonomi modelidir.
  • ne etti size bu doktorlar , 10 günde bir başlığı hortlatıyorsunuz???
    götünüz yiyorsa bir gün yiğit olun da

- "kpss olmaksızın ampul torpiliyle atanan , taşerondan kadroya geçen işçiler"

- "milletvekili maaşları"

- "99 yerden maaş alan akp bürokratları"

- "işe gitmeyip de maaş alan bankamatik memurları"

için başlık açın...

olmayan vicdanınızı s..keyim
  • basliktaki entry sayisi 3000 civari. milletvekili maasi basligindaki entry sayisi ise 200 kusur. soyleyeceklerim bu kadar.
  • iktisatın temel normlarından biri fiyatların arzın talepten düşük olması durumunda yükselme eğiliminde olacağıdır. türkiye 85m yerli ve tahmini 10m yabancı nüfusuyla çoğu yerden daha kalabalık bir ülke. üzerinde güneş batmaz britanya'nın 70m, ab'nin lokomotifi almanya'nın 80m nüfusu var. haliyle böyle bir ülkede doktor açığı oldukça, maaşı da yüksek olacaktır.

şu anki doktor maaşları döviz kuru korunursa ab ülkeleri seviyesinde. doktorların bundan ötesini isteme lüksleri görünmediği gibi, bulabilen varsa da liberal piyasa ilkeleri gereği derhal o fiyattan işe başlamalı. yalnız kamunun gelecekte bu paraları ödemekte zorlanacağı aşikar. olması gereken husus hastanelerdeki temel maaşın bir kısmının döner sermayeye paylaştırılıp, döner sermayede vatandaş katılımının artması. şu an devlet hastanelerinde muayene ücreti vatandaşa 25-30 tl gibi bir şey sanırım. çıkarın bunu 300 liraya, çok çalışan doktor emeğinin karşılığını alsın; gerçekten hasta olmayan da hastaneye gelmesin.
    gecenin bir yarısı bu söylediğim örnek kısa olabilir. daha ayrıntılı, katılıma bağlı ücretlendirme ve maaş sistemi kurulabilir. bugünkü sistemde istanbul esenler'de günde 400 hasta bakan acil hekimiyle niğde'nin köyünde 30 hasta bakan aile hekiminin maaş farkı anlamsız oranda. sistemdeki adaletsizlikler hem kamu çalışanı hem vergi mükellefi lehine kalkmalı.
  • sanki herkes hayrına çalışıyor da doktorlar para sevdalısı bu pezevenklere göre amk. . hayrına çalışan doktorlar da var hala devlet hastanelerinde , ayrılsa o ilde o uzmanlıktaki tek hekim olarak 3 kat maaşla özeller kapışacak. bari o delikanlıların hevesini kırmayın. ayrıca bana bir tane meslek grubu gösterin ki aldığı parayı doktor kadar hak etsin
  • %3 lük o. çocukları için fazla olan ama %97 si için helali hoş olsun dediğim maaş.

ben annemi mide kanserinden kaybettim. kendim sedef hastalığı gibi çeşitli şeylerle uğraştım yıllarca. bu süreçlerde onlarca, hatta yüzlerce doktorla karşılaştım. bu doktorlara akrabalarım, arkadaşlarım da dahil. nadirdi karaktersizlerle karşılaştığım.

ben o doktorlara kurban olayım. şu an 40k alıyorum. 90k mı alıyor o doktorlar? çok az amk.
  • istifa etmeden önce prattım. 2 yıldır istifalıyım farkı bir sektördeyim şu an. istifa ettiğimde maaşlar 900 dolar ediyordu şu an teşviklerle birlikte 3 bin doları geçiyor. helali hoş olsun meslektaşlarıma, belki bu maaşlar 2 yıl önce olsa istifa etmezdim. burda laf eden gollum sürüsüne bakmayın, bu vahşilere şifa dağıttığınız için cennetliksiniz hakkınız bile ödenmez.(eşim pediatri asistanı, her gün duyuyorum yaptığınız barbarlıkları amk eğitilmezleri sizi)
  • başkasının aldığı maaşı niye bu kadar tartışıyorsunuz amına koduğumun asalakları. size mi düşmüş birinin maaşını belirlemek. en az 10 asgari ücret olması gereken maaştır.
  • görülen o ki avrupa'ya tur bindirmişiz.

alman doktorlar sendikası'nın verilerine göre, doktor maaşı brüt 5300 (net 3300)'le başlıyor, ve tecrübeyle yıllık %2.6 oranında artıyor. en yüksek maaş olan 11650€ brütü (6700 net) alabilmeniz için bir hastanede en az 7 senedir başhekimlik yapıyor olmanız gerekiyor.

ispanya, italya için bu verileri 2'ye; doğu avrupa ülkeleri için 3'e bölün.
  • okumuş insan düşmanlığı nedeniyle durmadan hortlatılan başlık.

eğitimsiz düz işçi çok para kazanırsa, hakkıdır tabi yiğidimin az bile, hem çok istiyorsanız siz de işçi olun tutan mı var.

eğitimli ve nitelikli insan çok para kazanırsa, zaten ne iş yapıyorlar ki onun yaptığı işi ben bile yaparım, zaten yatıyorlar. aldıkları maaş haram olsun vs.

ülkenin bok gibi bir yere dönüşmesinin ve bir daha düzelmeyecek olmasının aha da nedeni size.
29 entry daha
hesabın var mı? giriş yap