• 1933'te almanya'yı terk edip önce isviçre'ye sonra da danimarka'ya giden bertolt brecht'in 1939 yılına kadar kaldığı danimarka'da kaleme aldığı oyunlardan biridir.
    1964 yılında istanbul şehir tiyatroları tarafından sahnelenmiş, ancak izleyiciile uzun süreli bir ilişki kuramayarak kaldırılmıştır.
    toplumdaki çürümeyi "iyi" insanın gözünden anlatan yapıtta, kahramanımız sosyal çarpıklıkları gördükçe özdeki iyinin peşine düşer. oyun mekansal olarak belirsiz olmakla birlikte çin'i andıran bir dekorda- daha doğrusu kostümler ile- yazılmıştır.
  • bertholt brechtin meselci bir oyunu.
    burjuva kapitalist toplumu eleştiren oyun, bu düzeni ikiyüzlü ve iki ahlaklı olarak tanımlar. tam bir ibret oyunudur.
  • 2001-2002 sehir tiyatrolari gençlik günleri'nde üç farklı üniversitenin sergilediği oyun.
    (bkz: mimar sinan universitesi) (bkz: abant izzet baysal universitesi) (bkz: odtu)
  • bir alıntı eklemeye çekinemedim :

baktım ki
    hapı yutmuş çalışkanı onurlusu
    bari ben eğri yola sapayım dedim
    oysa biz gibiler
    bu işte de dikiş tutturamıyor
    n’olacak şaştım kaldım

boş ver diyorum
    kara dumana bak diyorum
    yok oluyor karanlıklar içinde
    kıvrıla kıvrıla
    öyle olacaksın sende

diyorum ki
    umut yok eskilerden
    zaman yapar her şeyi, zaman yıkar
    açıkmış biz geçlere kapılar
    ardına kadar
    ama, hiçliğe götüren kapılar

onun için ben de boş ver diyorum
    kara dumana bak diyorum
    yok oluyor karanlıklar içinde
    kıvrıla kıvrıla
    öyle olacağım ben de

bertolt brecht
  • yağmur yağarken ''su alsanıza sizi it herifler!'' diyerek suyunu satmaya çalışan acıklı bir sucu karakter vardır bu oyunda aklımdan çıkmıyo hiç..ayrıca (bkz: verfremdungseffekt)
  • şu sıralar bakırköy belediye tiyatroları tarafından sahnelenen,kareografisi ve başarılı oyuncularıyla göz dolduran,içerdiği mesajlarla ahlak,iyi ve kötü,tanrı gibi kavramlara değinen başarılı bir brecht oyunu.
  • ayrica 5 ocak itibariyle atakoy yunus emre kultur merkezin de de izleyebilirsiniz bu guzel oyunu.

insancil olmak icin insanlik disi bir mucadele mi vermek gerekir acaba?
  • hakkında bukadar bilgi edindigim baska oyun olmadı dogrusu.okumak yetmiyo ama...
    izleyememenin siniri tepemde!
  • shente ve shuita ikilemiyle, iyi insan ve kötü insan çizgileri çizen, kapitalist sisteme ve burjuvaziye sağlam göndermeler yapan, şu dönem ali taygun'un mükemmel bir şekilde yorumlayıp, sahneye koyduğu, bertolt brecht oyunu.
  • iyilik neye yarar
    öldürülürse iyiler çarçabuk
    ya da iyilik görenler?
    özgürlük neye yarar,
    yaşarsa bir arada
    özgürlerle tutsaklar?
    akılsız olmak madem ekmek sağlar herkese,
    akıl neye yarar?

iyi insan olacağınıza
    öyle bir yere götürün ki dünyayı
    iyilik beklenmesin!
    özgür insan olacağınıza,