• yapılan eylem büyük ölçüde öfkeye yenik düşmektir lakin bunu tüm mehmetçik'e mal etmek kansızlığın ta kendisidir..
    mesela ben merak ederim bazı sözlük yazarları bir takım nedenlerden dolayı sinirlenince kendini %100 kontrol edebiliyor mu diye..
    burada yıllardır susmayan bir şiddet, terör, ve daha da önemlisi bozulmuş psikolojiler söz konusu..
  • tamamen bireysel bir eylemin sanki bir devlet politikasıymışçasına yansıtılmaya çalışıldığı bir durum oluşturabilir. şöyle ki askerlere "gidin terörist cesetlerini tekmeleyin" denmemektedir.

o ortamın psikolojik olarak nelere sebep olabileceğini bilmeyen kişilerin uzaktan ahkam kestikleri bir durum da oluşturabilir.

şu soruların sorulmasına da sebep olabilir :
    - bir cesedi tekmelemek gibi etik kavramlardan önce bir insanı öldürmenin yanlışlığı gibi temel kavramların sorgulanması gerekmez mi ? burada bir kirli propaganda mevcut değil midir ?

- belki de bir arkadaşı, tanıdığı, hemen yanıbaşında bir can yoldaşı bir terörist kurşuna kurban giden biri siz olsanız, aynı davranışı göstermeyeceğinizin garantisi şu an sıcacık bir yerde çok megabitlik bir internet bağlantısı ile internet ortamında paylaştığınız düşüncelerinizdeki insaniyet midir ?

-kayıpların karşılıklı olduğu göz önüne alındığında; ölen de bir ananın oğlu, öldüren de, peki bu mücadeleden kimlerin cebi dolmakta ? ölenin mi? öldürenin mi ? (cep derken yüzlerce milyar dolardan bahsediyoruz, yanlışlık olmasın)

-başkalarının cebini doldurmuş bu paralar eğer o bölgede altyapı yatırımlarına harcanmış olsaydı, türkiyenin iş adamları, bilim insanları, üretici güçleri de o bölgeden çıkıp, o bölgeyi daha da güzel yerler haline getirmez miydi?

tamamen şahsi olarak olayı uzaktan duyan gören biri olarak akla gelen düşüncelerdir. içindekilere allah kolaylık versin.
  • savaş bir insanlık suçudur bunu herkes bilir. hatta savaşın bile bir onurlu olanı var. savaşta düşman bellidir. terörist eylemler ise savaş değildir. gizli kapaklı pusular kurup suçsuz insanları katletmek, çoluk çocuk demeden üzerlerine kurşun yağdırmak, mayın döşeyip bir sürü masum insanın kolunu bacağını kaybetmesi, çöptenekelerine, pazar yerlerine bomba koyup sivil insanları hedef almak savaş değildir! teröristler insanlığını yitirmiş bireylerdir. insanlığını yitirmiş bireylere saygı duymam! hiç canı yanmamış evinde huzurla oturan insanlar için bu bir ayıp olabilir, ama bazı acıları yaşayan insanlar için normal bir tepkidir, az bile.

bunu da kötüleyin, zoruna giden varsa seve seve giderim zamanın ötesine.
  • kabul edilebilecek bir davranis degil.

ancak, askerlik yapanlarin bir kismi bilir. pkk gerillalari da bizim askerlerimizi oldurdukten sonra benzer ve hatta cok cok daha olamayacak seyler yapmislardir. burada anlatmayi birakin dusunmek bile insanin tuylerini urpertmeye yeter. firat haber ajansi sikiyorsa onlari da versin de gorelim. bozulmus psikoloji de degil olay burada carpitilmasin. etki-tepki sadece.

boyle haber yaparak (o goruntuleri nasil almislarsa bulmak kolaydir cunku askerde herkesin hangi saatte nerede oldugu bellidir ve o cesetlerin goturulme aninda o mintikada kimlerin oldugu aninda bulunur) sahibinin sesi olduklarini pek de guzel kanitliyorlar.
  • insanlıktan bahseden teröristler olduğunu görmemizi sağlamıştır. komik misin lan sen?
  • henüz askere gitmedim. ama abim* şu an doğuda asker. gitmeden önce oradaki bağlantılardan bilgi almıştık. bize söylenen, ilk ay herkese baskın yapan pkk'lıların öldürdükleri askerlere neler yaptıklarının videolarını izlettikleriydi. biraz da ayrıntıya girdiler, ben yazmak istemiyorum.

evet, ceset tekmelemek normal bir zihnin hareketi değildir. ama orada yaşananlar normal bir zihnin kaldırabileceği şeyler değil. size pkk'lıların ölen askerlere yaptıklarını izletmişler, yıllardır da "pkk'dan hain pusu: 12 şehit" gibi haberleri okuyarak büyümüşsünüz. normal hareketler beklemeyin. terörist de, asker de en vahşi koşullarda savaşıyor. askerin "normal davranmak" gibi bir yükümlülüğü de var mı? elbette var. ama biraz empati diyorum ve tanımı sonda yapmak istiyorum:

pkk'nın psikolojik savaş malzemesi olmuş bir eylemdir.
  • kim, ne adına yapılırsa yapılsın bunun tek bir adı var: zulüm. ‘etkisiz hale getirilmiş’ ölü bedene. vicdan-akıl-ahlak-insanlık nerden bakacağız. sözün hükmü kaldı mı. ölü bu ölü. neresinden tutarsak tutalım elimizde kalıyor. en yüce-kutsal dava vs. vs. hiçbir ama hiçbir şey bunu haklı kılmaz. cinnet, agresyon patlaması falan hiç değil, cinnetin de tarihsel bir birikimi (30 yıllık savaş) var. bir davranışın haklılığı-doğruluğu diğer tarafın yanlışı üzerine kurulmaz. iki yanlış bir doğru etmiyor. bu zulmün sessiz saadetini yaşayanları düşündükçe utanıyorum.
  • ceset tekmelemek ayıptır, günahtır. terörist de olsa insandır. askere kurşun sıkması önemli değildir. zira asker ölmek için para alır zaten sadece. ölmemesi hatadır. otobüste molotof kokteyli atarak insan öldürme hakkı teröristin demokratik hakkıdır. bunu engellemek suçtur. ceset tekmeleyen asker utanç kaynağıdır.

(bkz: sözlükte dermişim kalıbı)
    (bkz: silinen entry canlansın diye fikir değiştirmek)
  • (bkz: carl johnson)
    (bkz: niko bellic)
hesabın var mı? giriş yap