• sigarayı bırakmak konusunda çok güzel bir kitap yazmış eleman. sigara içmeyen bir bünye olarak bu kitabı okuduğumda sigarayı bırakma konusunda içimde öyle yoğun bir istek uyandı ki, önce sigaraya başlayıp sonra bırakmayı bile düşündüm.
  • seminerine 600 ytl verenler 10 ytl'ye satılan kitabını gördüklerinde sinirden yeniden sigaraya başlıyorlardır tahminim.
  • eşim bana bu adamın kitabını aldı. aylarca attım bir kenara okumadım. bi gün evde hasta (grip, üsye falan) yatıyorum. arada da o hasta halimle dışarı çıkıp (evde bebek var) sigara içiyorum. yatarken bi baktım başucunda allen carr'ın kitabı (tesadüfe bak, kitap yatak ucunda, sanki bilmiyorum oraya kimin koyduğunu) ulan bi bakayım şuna dedim, 2 günde kitap bitti, benim günde 2 tane bitirdiğim paket bitmedi. aha kurtuluverdim birden, şerefsizim özgürleştiğimi hissettim.

düşünsenize, evden çıkarken cüzdan, telefon, anahtarı almış myım diye kontrol ederken bir de sigara ve çakmakı aldım mı diye double-check yapardım. kendimi bi garip hissetmeye başladım, hatta daha sonra sanki hiç sigara içmemişim gibi oldum. aklıma bile gelmiyordu. resmen özgürdüm. sigarayı hangi tarihte bıraktığımı bile bilmiyordum, not etmemiştim. hani bazıları der ya 3 sene 2 ay 5 gündür içmiyorum, aslında bırakamamıştır, sürekli özler. ben özlemiyordum.

ve heyhat, aradan 2,5 sene geçti. kendime çok güveniyorum ya yakayım bir tane dedim, sonra bir tane, bir tane daha. aha 2 aydır içiyorum her yaktığımda kendime küfrederek. kitaptaki önerilerden birini unutmuştum. bir tane bile azına sıçar. şimdi kitabı tekrar okuyacağım, sikip atacağım bu mereti. esirim yine.

allen carr'ın kitabı da 3 tanesi 12 lira, alın birini okuyun 2'sini hediye edin, bırakmazsanız en fazla yarım paket sigara parası, deneyin, deneyiminizi paylaşın.

edit : kitabı bir daha okumaya gerek kalmadı, sktir ettim hayatımdan ibneyi, kafamda bitirmişim zaten, azıcık nikotin ihtiyacı duydum ilk 2 gün, biraz uyku bastı falan, ama bugün daha iyiyim. ilginç, sanki daha önce hiç sigara içmemişim gibi hissediyorum.
  • 1 saatlik bir videosu sayesinde 2 ay önce, kalıcı olarak sigaraya "bye bye" dememi sağlamış yüce insandır. 6 ağustos'ta hayatımı değiştiren kararımı aldım; ve o günden bu yana harika hissediyorum. artık bu yeni duruma alıştım ve sürekli şükrediyorum ne de güzel bir iş yaptığıma.

ne güzelmiş ellerin, yüzün, ağzın güzel kokması.

ne de güzelmiş hayattan alınan keyif.

ne de güzelmiş nikotinden özgür olmak.

güncelleme: halen daha sigarayı ağzıma sürmüyorum.

güncellme 2: gene başladık sigaraya amk.

güncelleme 3 (13 eylül 2012): 8 ay boyunca sigara içmemiştim, ancak bir barda çoook sarhoşken, kimden aldığımı bile bilmediğim tek dal sigara yüzünden tekrar başladım. 4 ay kadar içtim ve şimdi yine allen carr sayesinde yeniden her nefesini sağlıklı alan biri haline geldim. 2 haftadır da bu durumdayım. son 4 ayda hayatımda pek çok şeyi fark ettiğim ve çok daha farkındalıkla hareket eden biri haline geldiğim için artık yeniden sigaraya başlayacağımı hiç ama hiç sanmıyorum.

yeniden döner buraya güncellememi yazarım, sıkıntı yok.

güncelleme 4 (18 nisan 2013): "son durum nedir" diye soran mesajlar alıyorum. artık canım hiç sigara çekmiyor. hiç sigaraya başlamamış bir insan gibi hissediyorum.

güncelleme 5 (27 aralık 2016): sigaraya yeniden başladım. sonra tekrar bıraktım, sonra tekrar başladım. böyle döngü şeklinde gitti. en son allen carr yönteminin üstüne bilinçaltımla konuşmak gibi bir yöntem keşfettim. işe yaradı. 2 aydır içmiyorum. yöntem şöyle işliyor:
    nikotin krizi geldiği anda o nikotin krizinin bedeninizde yarattığı etkiye odaklanıyor ve kendinize soruyorsunuz: "bu reaksiyona ihtiyacım var mı?" diye. cevabınız "elbette hayır" olacak, sonrasında sadece o reaksiyonun gitmesine izin verin. gidiyor. böyle böyle 30 gün kendimi oyalayınca nikotin etkisi bedenden tamamen çıktı. tavsiye ederim.

güncelleme 6 (3 nisan 2017): sigarayı bırakalı 5,5 ay oldu :)
  • "easy way to stop smoking" kitabını okuduktan sonra 11 yıldır fosur fosur içtiğim sigarayı zart diye bırakmamı sağlayan şahıs.

ulan domates ne kadar süper bişeymiş de haberim yokmuş.
  • rahmetli. kendisine koyulan kanser teshisini aciklarken "23 yil once son sigarami sondurdugumden beri dunyanin en mutlu insaniydim, hala da oyle hissediyorum" demistir. kitabi bana da 1 gun icinde sigarayi tamamen biraktirdi.
    saka maka degildir, biraz acik fikirli olan her insana sigarayi biraktirabilir. vatikan olsam aziz ilan ederdim.
  • 27 yıldır içtiğim sigaradan (son 10 yılında günde 2 paket olmak üzere hatta bazen daha da fazla) tamamen kurtulmamı sağlamış kişidir.

sadece 1 saatlik videosunu seyretmiş ve sigarayı bırakmıştım. bırakış o bırakış.
    en ufak özlem bile duymuyorum sigaraya karşı.
    beni bu rezillikten olabildiğince kolay ve rahat kurtardığı için kendisini minnetle anıyorum .

türkçe dublajlı video: http://www.youtube.com/watch?v=tgrh8afi3i8
    edit: entresan şekilde bu video sürekli siliniyor. ben linki yeniliyorum ama sonrasında yine siliniyor. bu videoyu seyreden her 100 kişiden 98'i bir daha başlamamak üzere sigarayı bırakıyor. bu açıdan bakınca bu videonun seyredilmesini kim ve niye engelliyor tahmin etmek çok zor değil.

türkçe yazılı versiyon: http://sigarayi-birakmak.awardspace.com/index.html
  • boş bir zamanımda özetlemek istiyorum bu kitabı. tek yol bu amcanın çözümü. diyor ki

- kotu haber: lamı cimi yok. madde bağımlısısın.
    iyi haber: fiziksel bağımlılığın 10 bilemedin 15 gün içinde biter. artık nikotini aramazsın.

- seni sakinleştiren, stresini yok eden sigara evet, yok ettiği stresin adı: nikotin krizi. nikotin krizinden hariç stresin ve dertlerin olduğu yerde duruyor. ayni dertleri nikotinsiz aşan var. sigarayla aştığın şey nikotin yoksunluğu.

- nikotine fiziksel bağımlılık biter ama beyindeki bağımlılık zor olanı. sebebi inandığın asılsız kalıplar. onlarla tektek savaşırsan o iş biter. kitapta anlatılmış o yalanlar. detaya girmeyecegim.

özetle sigara: zehirli, yalnızca içilerek nikotinin yoksunluk krizi ortadan kaldırıldığı için keyif verdiği zannedilen, ancak maddi yahut manevi yada psikolojik zerre kadar faydası, desteği olmayan bir pisliktir.

- sigarayı bırakmakla hic bir şey kaybetmediğine, hiç birseyden vazgecmedigine, fedakarlık yapmadığına, (vücudunu nikotine bağımlı kılıp sonra o yoksunluk krizini sonlandırma keyfi hariç) hic bir seyden mahrum kalmadığına ve dağları devirmek gibi büyük isin altına girmediğine inan. emin ol. kaybettiğin şey kocaman bir hiç.

- sigarayı hayatından çıkardığında onun yerine bir şey koyarsan bağımlılığı devam ettirmiş olursun, bilhassa bu yemek ise yeni bir bağımlılığın olmuş olur. bu kez onla uğraşır sebebini de sigara zannedersin sigaraya dönersin. yapma.

- hic bir şeyden vazgeçmediğine göre yerine birsey koymana da gerek yok.

- içenlere özenme, onlara acı. onlar nikotinsiz huzurlu olma hakkından mahrumlar. senin mahrum kaldigin bir şey yok. özleyeceğin bir şey de yok.

- sigara içilen ortamdan kaçma. rahat ol. ayni cay kahve molasini sen de ver. muhabbet ortamına sen de katıl. karda kışta ortamı terk eedip madde ihtiyacını gidermeye çalışarak kendini aşağılamaktan kurtuldun. bunu unutma.

- tek bir sigara diye bir şey yok. nikotin canavarını eve aldın mi bir daha kovman zordur. başa dönmeye gerek yok.

- ve en vurucusu: sigarayı içme sebebin bağımlı olmadan önceki huzuruna, stressiz haline ulaşmak. çünkü sen artik bağımlısın, sigara icmeyenlerin 7/24 sahip olduğu şeye sahip olmak için nikotin alman gerekiyor. yani aslında sigara içme sebebin sigarasız günlerindeki gibi olmak, sigara içmeyenler gibi sakin olabilmek, yoksunluk krizi yaşamamak. istediğin bu, yapman gereken buna son vermek. sigarayı hayatından çıkarmak. artik o krizlere giren biri olmamak.

- üzüleceğin birşey yok, sevineceğin çok şey var.
    tadını ilk günden çıkarmaya başla, yas tutacağın bir durum yok onun yerine çık gez, kül tablası tadında olmayan ve tat alma duyusu yerine gelmiş dilinin, kokmayan ve sıkışmayan nefesinin, ilk günlerden itibaren artan enerjinin ve yataktan ağrısız, dinlenmiş, dinç kalkmanın, artik kolay yorulmayacak biri olmanın tadını çıkar. sevinçle dolsun için. çünkü harika bir karar verdin.

bana öyle oldu. ilk günden itibaren her sigara aklıma geldiğinde mutlu oldum. evet aklına gelecek bir süre. bundan huzursuz olma. aksine sevinç duy.

son not en önemli nokta: kararını kesin olarak ver. kararından şüphe duymak sıvı yağ üzerinde yürümek gibi olur, saniyesinde yere yapışır, kararından vazgeçersin çünkü o sırada hala nikotin bağımlısı olduğun için bu ufacık şüphe kırıntısıni bile aleyhine kullanmaya çalışır nikotin krizindeyken beynin. ve o an işi savaşa döndürür acı cekersin. irade yöntemi ile bırakmaya çalışanlar gibi canın yanar. ama kesin olarak kararını verip bu karardan mutlu değil delicesine mutlu olursan ilk günlerdeki nikotin krizleri hafif geçer oyun gibi gelir. nikotin canavarını açlıktan gebertiyorsun ve her geçen gün daha sağlıklı dahautlu oluyorsun. vs vs alın okuyun. defalarca.

çünkü beyin uyuşturucu söz konusu olunca her türlü cirkefligi yapıyor. o anlar hazırlıklı olmak için kitabı sindire sindire okumak, belli noktaları hic unutmamak gerek.
  • aralarında anthony hopkins'in bulunduğu ünlüler de dahil olmak üzere, 25 milyon kişiye sigarayı bırakmasında yardım eden ve kendisine kanser teşhisi konulmasından çok değil 4 ay kadar sonra hayata veda eden adamdır.

sigara tiryakilerinin görünürde ironi gibi duran bu olaya, ''bak işte ölmüş adam. demek ki bırakmaya gerek yok. zaten öleceğiz. içmeye devam. yak bir sigara!'' diyerek müthiş bir kendini kandırma çabası içine gireceğini de tahmin eden carr amca, ölmeden evvel, ''sigaraya devam etseydim, 20 yıl önce ölmüş olurdum.'' demiştir.

kendisine, bana da bir şekilde yardımcı olduğu için teşekkür ederim. cennet diye bir yer varsa eğer, bol oksijenlidir umarım. neyine yarayacaksa artık?

bkz: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6194670.stm
  • kendi buldugu yontemle sigarayi birakan amca. yontemi esas olarak suna dayanir: ne sacma bisey lan bu sigara. kagida tutun sarmislar ben de lavuk gibi iciyorum. bakiyorum, gercekten cok sacma.
    (bkz: yabancilasma)

uzun yıllar yurt dışında yaşamış ve her uzun yıllar yurt dışında yaşamış turk gibi turkçeyi aaaayymlayarak konuşan bir bayan ve kocası tarafından verilen seminerlerde saat basi sigara icmek serbesttir. bu radikal hareketin sebebi sizin sigarayla yuzleşmenizi ve ne kadar saçma bir iş yaptığınızı anlamanızı sağlamaktır. ama her arada insan ''ulan bu son mu yoksa!'' diye kuvvetli bir panik atak yaşar. bu yüzdendir ki, seminerin verildiği apartman dairesinin küçük kapalı balkonunda dünyanın en hüzünlü sigaraları içilir.

seminer bitiminde sigara paketlerini sepete atma seremonisi vardır. herkes yanındaki paketi ''hadi siktir git'' edasıyla bu sepete atar. her markadan sigara paketiyle dolu o sepete ağzınız sulanmadan bakabiliyorsanız, tamamsınız demektir. sonra en tırt uygulamaya geçilir; gözler kapanır ve nedense böyle durumlarda herkesin en mutlu olacağı yer olarak tespit edilmiş bir deniz kıyısı hayal edilir. dalga sesleri ve fışırtılar içinde verdiğiniz kararın huzurunu yaşamanız beklenir.

çıkışta, sizinle beraber seminere katilanlarin nasil da gozlerinin parladigini ve evrenin sırrına vakif olduklarını gördüğünüzde asabınız bozulur, bir sigara yakip verdiğiniz parayla kaç dvd alinirdi onu hesaplarsiniz.
hesabın var mı? giriş yap