• bir beşiktaşlı olarak trabzonsporlu arkadaşlarımı uyarmak boynumun borcudur; zor deplasman.
  • malum bir fıkra vardır.* temel ile dursun, vahşi batıda para karşılığı kelle avına çıkmışlardır. bir sabah temel uyandığında kaldıkları çadırın kapısını aralar ve çevrelerinin yüzlerce kızılderili tarafından sarıldığını görür. dursun'a dönerek durumu haber verir: "ula dursun kalk, paranın amına goduk!"

trabzonspor taraftarının bu maç için duyduğu heyecan, bu fıkradaki durumun aynısı.

komik bulabilirsiniz, komik bulabiliriz.

ama fıkranın devamında temel'in zengin olmadığını kim söyledi ki size?
  • 34 sene önce basından:

"trabzonspor şöhretli liverpool'u dize getirdi."

ne diyelim, allah 34 sene sonra yine böyle başlıklar attırmayı nasip etsin.. heyecanla ve umutla bekliyoruz.
  • bir galatasaraylı olarak izleyemediğime çok üzüldüğüm maç olmuştur.

bir çok insan gibi evde d smart'ım yok ve maçları izlemeye dışarı çıktım. önce galatasaray maçının ilk yarısını, sonra da liverpool-trabzonspor maçını izlemeyi planlıyordum. e gecenin izlenmeyi hak eden tek maçı olan bu maçı yayınlamayacaklardı da neyi yayınlayacaklardı?

hayal dünyasında yaşıyormuşum. önce galatasaray maçının ilk yarısını izledim. sonra değişmeli olarak fenerbahçe-galatasaray maçları yayınlanmaya başladı. cafe sahibiyle konuştum, burda trabzonlu mu var dedi.

izlediğim yerden kalktım, ts maçını veren bir yer aradım. yok. öyle bir yer mevcut değil. arkadaşlarımı aradım, onlara sordum, hiçbirinin oturduğu yerde ts maçı yayınlanmıyordu.

sonuçta bir yere oturdum gs maçının sonunu izledim. kewell herkese adam olmanın ne demek olduğunu gösterdiği için bu kısıma çok üzülmedim ama kewell bunu göstermese, galatasaray rezilliğini devam ettirse de o mekanda gs maçı yayınlanacaktı ts değil.

üzüldüm. bu maç sayesinde bir kez daha dank etti ki biz türkiye'de futbolu sevmiyoruz. bundan önce de gençlerbirliği uefa'da bir efsane yaratırken ve kimse sallamazken de aynısını hissetmiştim. keşke futbol kültürümüz biraz daha gelişse, keşke renk skalasında iki renkten fazlasını görebilsek.
  • 16 ekim 1976 cumartesi, milliyet:

* şamil ekinci: "liverpool'un heighway, toshack ve keegan'ı varsa, bizim de a.kemalimiz, necmimiz, hüseyinimiz var"
    * bbc radyosu: "liverpool 'kara bela' ali kemal'e dikkat etmeli." (y.n.: ali kemal denizci, aynen şimdiki kara bela yattara gibi sağ açık oynardı. 34 sene sonra asıl kara bela'nın, liverpool'a hakikaten bela olması dileğiyle..)

19 ekim 1976 salı, milliyet:

* ahmet suat özyazıcı: "ingiliz şampiyonu dünyaya gücünü kabul ettirmiş bir ekip. bizim oyun şeklimiz onlara biraz benziyor. hiç bir maça kaybedeceğiz diye çıkmadık, bu maçta da aynı anlayış içinde olacağız, mücadele edeceğiz. liverpool ne kadar büyük olursa olsun, liglerin en formda takımı olarak bu maçta da hiç bir önyargıya kapılmadan oynayacağız."
    * menajer bob paisley: "trabzonspor'u tanımıyorum"
    * ...havalimanında bekleyen liverpoollu futbolculara trabzonspor taraftarlarının "trabzonspor sizi 2-0 yenecek" şeklindeki sözünü heighway, "imkansız bir sonuç olur" diye yanıtlamıştır...

20 ekim 1976 çarşamba, milliyet:

* "trabzonspor şöhretli liverpool ile oynuyor"
    * ahmet suat özyazıcı: "parolamız galibiyet. trabzonspor bugün türk futbolunu en iyi şekilde temsil etmek için sahaya çıkacaktır. rakibimiz dünya futbol piyasasında yeri olan bir ekip. parolamız galibiyet. galibiyet için her türlü çareye başvuracağız. bundan kimsenin şüphesi olmasın. trabzonspor liverpool karşısında ofansif bir futbol sergileyecektir."
    * trabzonspor'un orta saha futbolcusu ali yavuz, maç hakkında bir taraftar ile 2 bin liralık iddiaya girdi. trabzonspor'un bu maçtan mutlak galibiyetle ayrılacağını söyleyen genç futbolcu, beraberlik halinde bile 2 bin lirayı ödeyecek.

ve...

21 ekim 1976 perşembe;

(bkz: #20029458)

inanıyoruz, tıpkı 34 sene evvel inanıldığı gibi!

(bkz: oyna dik oyna)
  • 20 ekim 1976 trabzonspor liverpool maçı'nın hikayesiyle büyüdüm ben.

dozer cemil'in penaltısından sonra kale arkasının en üst bölümünde yer alan babam, neredeyse sahanın içine düşüyor gol sevinciyle beraber. ve 35 yıl olmuş, o günden beri maça gitmiyor. en iyi yerde bıraktım diyor.

o sene liverpool tek mağlubiyetle avrupa şampiyonu oluyor ve hocaları " o türk takımına elenebilirdik ve şu an bunu kutlamıyorduk" diyor şampiyon olunca.

aradan onca zaman geçmiş. allah büyük, listeler oluştu oluşalı liverpool çıksın diye dua ediyorum ilk duam gerçek oldu. sırada umut bulut'un kafasıyla gelecek tur var.

anfield road'da umut bulut'u, ibrahim yattara'yı, gustavo colman'ı, onur recep kıvrak'ı, selçuk inan'ı izlemek istiyorum.

43 gol yesek de üzülmem ama ben tura inanıyorum.

yarım kalan hesabı 35 sene sonra görelim. bize her yer trabzon
  • son senelerde hiçbir maçı bu kadar heyecanla beklememiştim.

hrvoje cale'yi, gustavo colman'ı, umut bulut'u, ibrahima yattara'yı, recep onur kıvrak'ı anfield road'da, o çimlerin üstünde seyretmek zaten büyük keyif verecek. alınacak bir galibiyetin damarlarımıza zerk edeceği mutluluk dozunu ise tahayyül etmek dahi bir başka güzel.

teknik olarak takımları karşılaştırmayacağım. biri türkiye liginin en iyi takımlarından trabzonspor, diğeri dünyanın en iyi takımlarından liverpool. kadro kalitesi ve tecrübe bakımından aralarında "biraz" fark olması doğaldır.

trabzonspor'un galibiyeti elbette sürpriz olacaktır. üstelik, alınacak farklı bir galibiyet dahi kesinlikle turu garanti etmeyecektir. fakat bu sürpriz dediğimiz şeyin, kendi çapında değerlendirildiğinde, zaten sıklıkla gerçekleştiğini görürüz.

örneğin, liverpool ile trabzonspor arasındaki fark, nispi olarak fenerbahçe ile pendikspor arasındaki farktan daha büyük değildir.

trabzonspor liverpool'u eleyebilir mi? elbette eleyebilir. fakat trabzonspor'un liverpool'u elemesinden daha güzel olan bir şey varsa, bu eşleşmeden sonra trabzonsporluların üzüntü yerine, heyecan duymuş olmasıdır.

eminim ki, bu maçta ve trabzon'daki rövanş maçında liverpool farklı skorlarla galip gelerek trabzonspor'u elerse, trabzonsporlular bir trabzonspor-liverpool eşleşmesinde yine aynı heyecanı duyacak, yine aynı bereketli güne denk gelen balıkçı edası ile sabah soğuğunda ellerini ovuşturacak.

bunun için trabzon, bunun için trabzon!
  • böyle güzel maç için kötü haber vermek istemesemde ilker yasin'in anlatacağı maç.
  • trabzonspor adına şansız kura diyenlere katılmakla beraber, olaya bir de liverpool açısından bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum. liverpool geride kalan 15 yılda sadece bir kez trabzonspor'u çekiyor ve o trabzonspor da bu seneki taş gibi trabzonspor oluyorsa, liverpool adına da şansız kuradır. geride kalan 15 senenin herhangi birinde karşılaşsan rahatlıkla eleyeceğin trabzonspor'u, sen gel bu sene, işin başında şenol hoca varken çek... olacak iş mi? bu ne şansızlık böyle!!! bu şansızlık liverpool'u götürür, demedi demeyin...
  • trabzon'dan başka bir yorum..
    akıllı olun yoksa you will never walk again
hesabın var mı? giriş yap