• son zamanlarda birçok yerde yanlış bir şekilde çoğul eki almış bir isimle kullanıldığını gördüğüm kelime. neymiş efendim, reha muhtar, ibrahim tatlıses'e posta koymuş yegane insanlardan biriymiş, yegane olaylardan biri, yegane bilmemnelerden biri.. artık "tek" anlamına geldiği bilinsin, bilmeyenler kullanmasın diyoruz...

edit: alın işte sözlükteki yüzlerce hatalı kullanımından biri: (bkz: #3333678)
  • "tek" anlamına gelir bu kelime.
    "değerli" değil, "ender" değil, "tek".
    dayanamıyorum, 2 yıl sonra çıldırtan yanlış kullanımlarına bir örnek daha veriyorum:

bi de infaz etmek var tabii bu kadar ısrarla yanlış kullanılan
  • bir tek, biricik manalarina gelen kullanimda duran kelime. biricik de populer olmaya basliyor..
    sen benim biricik sevgilimsin/sen benim yegane sevgilimsin.
  • yegane tekillik içerir çoğul isimle kullanılması yanlıştır
  • farsça yek = bir sözcugune ane son eki eklenerek türetilmiş biricik karsiligi kelime.
  • bir zamanlar hülya avşar'dan sıkça duyduğumuz, bir türlü çıkamayan albümüne koyacağını söylediği ay bu başıma gelenler adlı şarkıyı da seslendirmiş bu abla. ama ne felaket şarkıymış, isabet olmuş bet sesine.
  • sözleri sezen aksuya ait erkan güleryüzün seslendirdiği enfes şarkı...

tabib diyorki en fazla 3 yıl aşkın ömrün
    demekki ben kısa vadeye bağlamışım gönlü
    tam ortasında rüyalarım uyandırır bir his
    azaldı gitgide uykularım her gece nöbetçiyiz
    ah etmem gönül koymam
    tabiatıma uymaz peki öyleyse bu nedir içim neden soğumaz(!)
    unuttum ben kendimi yok yere yandım
    yegane sandım derdimi aynaya kandım(!)
  • yegâne, farsça yegana "biricik" sözcüğünden dilimize girmiş. sözcük yek "bir" kökünden geliyor. (kürtçede de yek, bir demek)
    hatta yoganın da benzeri bir anlama sahip olduğu düşünülüyor.birlik, birleşme, tevhid anlamları var ve kökü yek ile aynı.
  • hayret verici bir ısrarla hatalı kullanılmaya devam edilen sözcük.

misal: "..yegane yerlerden birisi".. oehhh.
    (bkz: #15218983)
  • uzun süredir dinlediğim en kötü ses sahip kadın şarkıcı. ses iğrenc, telaffuz igrenc, goruntu igrenc, klip igrenc, şarkı iğrenç.

tutmayacagı garanti olan bu hanım kızı sırf gönlü hoş olsun diye allah bilir hangi yaglı kapı finanse ediyor.

israf.

benim midem kaldırır diyenler için: http://www.dailymotion.com/…1_yegane-aramizda_music
hesabın var mı? giriş yap