• zeki demirkubuz, bir film festivali için sağanak yağışlı ve parçalı bulutlu bir avrupa şehrindedir. sinemayla eskisi kadar kuvvetli bir bağı bulunmayan ve yalnızca böyle kasvetli havalarda film izleyesi gelen demirkubuz, festival kataloguna şöyle bir göz atar. filmlerin çoğu hakkında bilgisi olmadığından, ismi kulağa hoş gelen ilk filmi seçer. whisky..

demirkubuz, filmi izler ve çarpılır. yıllar sonra, sinemaya olan tutkusunu yeniden alevlendiren bir film olmuştur. filmi çeken yönetmelerin 20'li yaşların sonunda iki genç olduğunu öğrendiğinde oldukça şaşırır.. "ben bu yaşlarda, hayata dair bu denli güçlü bir kavrayışa sahip olsaydım sanırım intihar ederdim" diye düşünür.

demirkubuz, istanbul'da eski bir arkadaşının film dağıtımcısı olduğunu duyar. ona "size whisky diye film önereceğim. 3-5 kişi de olsa bu filmin izlenmesini istiyorum." der. dağıtımcıdan bu filmi zaten satın aldıklarını öğrenir ve bu durumu sevinçle karşılar. demirkubuz, dağıtımcıdan bir şey daha öğrenir. filmin senaristi ve yönetmeni, juan pablo rebella filmin çekiminden 2 sene sonra 32 yaşında intihar etmiştir. ve ortada bilinen bir sebep yoktur.
  • golden retriever'lar ile default olarak gelen isim. sonradan değiştirebiliyorsunuz.
  • 2004 yılı uruguay filmidir. konfeksiyon atölyesi işleten bir amca, brezilyadaki kardeşinin yıllar sonra annesinin matzevah töreni vesilesiyle geleceğini öğrenince ona eziklenmemek için atölyede ustabaşı olan kadından kardeşi uruguay da iken karısı gibi rol yapmasını ister. kardeşi ardına bakmadan brezilyaya gitmiş, iş kurmuş, ilerletmiş, aile kurmuş boyu kadar çocukları olmuştur. bizim konfeksiyoncu amca ise ancak hasta anasına bakmış yaşlılarla uğraşmıştır. hanesinde hasta insanlar ile uğraşan insanlarda görülen hayata küskünlük, bitkinlik amcayı da kıskıvrak ele geçirmeye başlamıştır. karısı olma rolünü teklif ettiği ve onunda amcamızdan hoşlandığı bariz olan marta, acaba amcamızın rutinini kırmayı becerebilecek midir? ailece izlenebilecek goya ve fipresci ödüllerine sahip hoş bir latin amerika filmi.
  • iskoç viskisinin yazılışı
    diğer viskiler ise whiskey diye yazılır

edit: kanada ve japonya da whisky olarak kullanıyor. "nargile" ye teşekkürlerimi sunarım.
    abd ve irlanda: whiskey.
  • turkiye deki saglam rock muzik yapan gruplardandi.su an noldu bilmiyorum ama arif deniz tokeri bir programda arkada gitar calarken gordum,alpay salt i kadikoy carsisinda hep goruyorum,eger dagildiysalar* cok yazik olmus.ileride cok iyi isler yapabilirlerdi.turkce sozlu rock muzigin en onde giden temsilcilerinden bir grup.
  • bir adamın bir kaç günlüğüne whisky demesinin hikayesi.hayatımda izlediğim en soğuk ve nihilist filmlerden bir tanesi ki ironik olarak filmde tanrı izin veririse görüşürüz gibi replikler var.zaten filmin soğukluğu o kadar gerçekçi ki yönetmenlerinden juan pablo rebella 2006 yılında kafasına silah dayayıp intihar etmiş.ha bir de zeki demirkubuz bu filmi son on yılın en önemli sinema olayı diye nitelemişti söylemeden geçmeyelim.
  • alpay şalt ve çağatay ateş li kadrosuyla turneye çıkan cem köksalın bursadaki konserinde elemanların bir tanesinin whisky yi yeniden kurduk gibi bir laf etmesiyle meraklanmamızı sağlayan grup.
  • --- spoiler ---
    yirmidorduncu uluslararasi istanbul film festivalide bu uruguay filminin tanitim yazisina gore uruguayda resim cekilirken insanlar whisky dermis.
    --- spoiler ---
  • juan pablo rebella ve pablo stoll adinda iki yonetmenin berabere gerceklesitirdikleri uruguay filmi. 2004 yili yapilmis olup ayni yilin cannes film festivalinde un certain regard kategorisinde gosterilmis, tokyo film festivalinde grand prix, fipresciodulu, prix du regard original gibi hos oduller almis, cok sevimli bir film.
  • mükemmel bir melodram. cannes film festivalinde uruguay'a ödül getiren film. juan pablo rebella ve pablo stoll'un ikinci uzun metrajlı filmleri. 24. uluslararısı film festivali'nde, "geleceğin ustaları" ilan edildiler. filmi urugh khakh sayesinde izledim. çok da isabetli oldu.

2004,
    uruguay

yönetmen: juan pablo rebella & pablo stoll
    senaryo: gonzalo delgado, juan pablo rebella, pablo stoll
    oyuncular: andre pazos, mirella pascual, jorge bolani, daniel hendler, ana katz

filmden alınacak ders: "taş yerinde ağırdır.."
hesabın var mı? giriş yap