• 12:00'dan itibaren yeni yıl konseri trt hd ve trt haber'den canlı olarak yayınlanacak olan orkestra.

yılda iki kez işe yarıyor trt. 31 aralık berlin filarmoni yıla veda konseri ve 1 ocak viyana filarmoni orkestrası yeni yıl konseri. bunları saymazsak olmasa da olurdu ama teşekkürler tabi.

edit: trt haber - trt hd

edit: sana teşekkür eden kafama edeyim.
  • osmanlı iyi ki iki kuşatmadan da eli boş dönmüş. aksi durumda bunların hiçbiri olmayabilirdi.
  • yılda bir kereliğine trt izlememe neden olan orkestra. meraklıları saat 13:15 gibi trt haber'in başında olsun.

dilerim o saatte akp'li biri konuşma yapmaz.

edit: bu seneki orkestra şefi riccardo muti. 1993, 1997, 2000 ve 2004'ten sonra bir kez daha orkestrayı yönetecek.

program
  • yeni yılın ilk günün güzelleştiren orkestradır.
    oturdum dinledim, nasıl bir medeniyet allahım bu, nasıl bir rafine olay.
    adamlar bizden 100 sene ilerideler yemin ederim ki.
    bir yerde bisikletli kadını gördüğümde iyi ki bizimkiler fethedememişler oraları dedim.
    eğer fetih bizim lehimize sonuçlanmış olsaydı o bisikletli kadının dekoltesi konuşulur, o eski binaların yerinde dışı aynalı yapılar olur, o üzüm bağlarında toki blokları olurdu ve sahnede de mehteran bölüğü olurdu.
    allah sizlerleymiş viyanalılar, allah sizi korumuş türkün ucuzluğundan
  • an itibarıyla trt 2'de yaz gecesi konseri yayınlanan orkestra. ruhumuz şenlensin!
  • an itibarıyla geleneksel yeni yıl konserine başlayan orkestra. yılda bir kez mecburen trt haber izlememe neden olsa da değer.

edit: orkestra şefi zubin mehta

program

ayrıca buradan izleyebilirsiniz.
  • 23 haziran 2010 haliç kongre merkezi'nde verdikleri konserde tüm televole ahalisi sosyete; anlayan, anlamayan herkes oradaydı.

parça aralarında alkışlamalar, klasik müzik kültürü gelişmemiş, böyle bir ülkede bazen mazur görülebilir. ama, program almak için özel bir çaba gerekmesin diye her koltuğa program bırakılmış, programda eserlerin bölümleri listelenmişse, ayıptır.

eseri tanımak zorunda değilsin. ama, bölüm aralarında alkışlanmayacağını; eseri tanımıyorsan, programdan bakabileceğini bilmeyecek kadar klasik müziğe uzaksan, orada ne işin var? hadi merak ettin, iyi niyetle dinleyip alışmak istiyorsun, anlamadığın bir konsere gittin; "çok beğendiğimi belli edeyim, alkışı ben başlatayım" işgüzarlığına ne demeli? hadi, bu boku bir kere yedin, ofsayta düştün, bari tekrar etme. bekle alkış başlasın, sen sonradan katılırsın.

dedim ya, anlayan anlamayan oradaydı. amaç, müzik dinlemek değil, sonrasında "viyana filarmoni'ye gittik, pek güzeldi şekerim" muhabbeti yapabilmekti. anlamayanlar ise, o kadar çoğukluktaydı ki, pek heybetli olan patetik senfoninin üçüncü bölümünün sonunda salon alkıştan yıkıldı. orkestra dördüncü bölüme başlayınca da millet afalladı kaldı. en matrağı da, eser sahiden bitince, bir cılız alkış başladı, sonra "ulan ya gene bitmemişse? diye hemen kesildi. ancak şefin ve orkestranın tavırlarından eserin bittiği anlaşıldıktan sonra alkış yine başladı.

salon konser salonu değil, akustiği çok kuru. üstüne, elektrik gitmesin diye havalandırma minimumda çalışınca, konserin sonuna doğru etraf belediye otobüsünden beter, insan kokar haldeydi. nefes almak mümkün değildi. insanlar kendilerini dışarıya zor attılar.

kayıp bir konserdi kısacası.
  • tower cam yani tepe kamerasının yönetmenliğini ercan gül isimli bir türk'ün yaptığı muhteşem konser.

geçen seneki konsere göre biraz daha sönük bulsam da özellikle mozart'ın canlanışı ve elindeki dürbünüyle bugünden geçmişe bakması, salzburg sokaklarını arşınlaması ve kendi eserlerinin çalınmasına tanık oluşuyla ilgili yaklaşık yarım saat süren kısmı tek kelimeyle harikaydı. o bölüm başlamadan önce yeni yılın ilk kahvaltısını hazırlamak için suyunu koyduğum çayı demlemeye gidemedim, su kaynaya kaynaya bitti yemin olsun. harikaydı.

bu arada herkes trt haber'in bok yayınından şikayetçi. doğrudur elbet ama trt hd başından sonuna kadar tek bir saniye bile kesintiye gitmeden, alttan üstten yazı geçirmeden, başka başka yayınlara bağlanmadan 2.5 saat boyunca, hem de 5.1 dolby digital sesle yayınladı konseri. burayı okuyan seyircilerin aklında olsun, seneye bu konseri izlemek istedikleri zaman trt hd'den izlesinler, trt'nin diğer lağım çukuru olan avam varoş kanallarından değil. ağzınızın tadı hiç bozulmadan, kendinizi tekrar 90'lar türkiyesi'nde sanarak bayıla bayıla izlersiniz.
  • canlı yayını için: ulan reji hangi enstrümanın tam ne zaman gireceğini nereden biliyor?
    edit: evet reji de hayvan gibi çalışmış olmalı provalarda. orkestra kadar onları da takdir ettim şahsen
  • yeni yıl konseri, an itibariyle trt haber kanalında canlı yayınlanmaya başladı. yeni yıla harika bir başlangıç yapmak için...
hesabın var mı? giriş yap