• johnson & johnson ürünü. 80'li yılların başlarında, sanirim hala bulunamamış bir katilin, eczanelerden aldığı tylenol ilacının kapsullerinin içine sülfür katıp eczaneye geri birakmasiyla 10 civari insan ölmüştür amerika'da. johnson & johnson'un ardından yürüttüğü kendini aklama operasyonu ise kayıtlı tarihin en iyilerindendir. bu olayin ardından ilaç uretiminde kapsul kullanimi cok azalmistir, safety seal gibi guvenlik onlemleri bulunup zorunlu hale getirilmiştir.
  • amerika'da gecen cuma gununden icin butun cocuklar icin olan versiyonlari geriye toplatilmaya ba$lanmi$, fda kesinlikle kullanilmamasi konusunda uyarmi$tir. anla$ilan uretim sirasinda active integrident in oranlari ve bir suru $ey kari$mis. bunun yaninda benadryl gibi bir cok daha ilac ayni yerde uretildigi icin toplatiliyor ve kullanilmamasi konusunda uyari var.
  • yakin zamanda yapilan bir calismaya gore sadece fiziksel aciya degil duygusal aciya da iyi gelen ilac!
    oyuncu haric diger her karakterin bilgisayar tarafindan yonetildigi bir oyunda, bu karakterler oyuncuyu surekli dislayinca ve yeterince reddedilmislik hissi verince tylenol alan oyuncular kendilerini daha iyi hissettiklerini soylemisler. yani, artik ask acisinin vesairenin de bir ilaci var!

(kaynak: scientific american)
  • 1982 yılında extra-strength tylenol kapsülleri içerisindeki siyanürler 7 kişinin ölümüne neden olduktan sonra yürütülen iletişim çalışmaları ve markanın yıllar boyunca güven üzerine kendini konumlandırması sayesinde abd'deki %35'lik pazar payını aynı yıl içerisinde %80'e çıkarmıştır.
  • 1899 yılında üretilen aspirin binlerce bilimsel çalışmaya tabi tutuldu ve 1955'te bir tanesinden kusurlu bulundu. yapılan araştırmalar aspirin'in küçükte olsa yan etkilerinden birinin mide kanaması olduğunu gösterdi. işte tylenol burada devreye girdi. reklamlarında; "aspirin almaması gereken milyonlar için" sloganını kullandı ve satışları aspirin'i geride bıraktı.
    tanım: hala amerikan eczanelerinde en çok satan ilaç.
  • etken maddesi acetaminophen olan ilac serisi
  • nezle baslangici durumlarinda, vucudum kiriliyor oluyorum her yanim agriyor vakalarinda bir super kahraman edasiyla imdadiniza yetisen bir ilactir bu. insan oyle bir hale gelir ki avucunda tylenol sisesiyle uyuya bile kalabilir. bir baska muhtesem ilac icin (bkz: advil)
  • annem ile benim kış mevsimi için favori besinimiz(!).baş ağrısı,kırgınlık,nezle gibi durumlarda ikişer ikişer yutulur, hemen iyi olunur.
  • ağrı kesici, ateş düşürücü.
    abd de vaktimin kısıtlı olmasından dolayı 2 gün de 2450 km yapmış olmam, okyanus havasının çarpmış olması ve klimanın içime işlemesiyle birlikte vücut ateşimde dehşet bir artma meydana geldi. su bile içemiyor, sürekli kusmak istiyor ve kafam zonkluyordu. eczaneden bunu alıp 2 ea çakıp yattım. sabah ateş düşmüş bir haldeydi. 1 gün içinde de baya bir kendine getiriyor insanı. zor gün dostu...
hesabın var mı? giriş yap