• borland'in yarattigi pascal programlama dili ve ayni isimli ide.

ciktigi zamanda piyasada command-line compiler di$inda bir$ey yokken, nispet yaparcasina icinde wordstar uyumlu bir editor ve cok ilkel olsa da debugger barindiran, ide kavramini yaratmi$ bir yazilimdi. bunun di$inda gayet ufak ve hizli kod uretmesi, pascal'in kolay ogrenilen syntax'i ile kendi fanatik kitlesini olu$turacak kadar populer olmasina yol acti.

populer olmasini cekemeyen microsoft tarafindan quick pascal isminde gayet igrenc bir klonu yazildiysa da tutmami$ quick c gibi tarihin derinliklerinde kaybolmu$tur..

turbo pascal, 5.0 version'inda ilk oop ozelliklerini kazanmi$, 6.0 version'inda turbo vision denen o zamanin en geli$mi gui toolkitlerinden birini barindirmi$, 7.0 version'inda ismi borland pascal'a donu$turulmu$ ve nihayetinde delphi'nin cikmasi ile geli$me surecini tamamlami$tir..

bir cok pc programcisi icin efsane bir yazilimdir..
  • ilk göz ağrım. sonra delphi,vs ve eclipse ile devam ettim ide kullanımına. arada sırada { yerine begin yazıyorsam hep bu yüzden.
  • programlama dillerinin en temelidir. pascal'i bilen, anlayan diger programlama dillerini rahatlikla ogrenir. sahsimin 6 dilde hic problem yasamadan programlamami saglamistir. ancak turbo pascal'i tek kullandigim yer gecen yil bir hocamla konusurken bildigimi soyleyerek extra kredi almam olmustur.

ozetle: turbo pascal'in kendisini kullanmasaniz da ogrendiginiz temelleri her gun kullanirsiniz.
  • insani kendine baglayan muamma. nedendir bilinmez, zamani gecmis olsa dahi hala hayran kalinabilecek programlama dili.
  • pascal nouma'nın elini şortuna saniyede 7.0 kez sokup çıkaran versiyonu
  • döngüler ve eğerler konusunda en kolay anlaşılabilir, doksanların sonu ikibinlerin başında programlamaya giriş için verilen basic bir programlama dilidir. şuan veriliyor mu bilmiyorum.
  • bu programlama dilinde kodlama yapabilen herkes diğer bütün programlama dillerini öğrenip uygulayabilirler...

yapısal programlamayı öğrenmek amacıyla cobol ile birlikte öğrendiğim ilk programlama dilidir kendisi...

şimdilerde programlama öğrenenler bu seviyeden başlamıyor tabi...
  • algoritmik düşünme yeteneğini geliştirdiğini düşündüğüm, beni vb.net'den daha fazla zorlamış, programlamaya adım atmak için oldukça ideal bir programlama dili.
  • uses crt;
    begin
    writeln('bok vardı da öğrendik!')
    end.

çıktısını en çok sevdiğim programlamanın atalarından sayılabilecek .dos ortamında çalışan programlama dili.

bok vardı da öğrendik dediğime bakmayın siz windows tabanlı yazılımlar yazmaya kafayı koyduysanız ucundan köşesinden biraz öğrenmenizi tavsiye ederim.

yeni işlem için yeni pencere açma işlemi diye bir şey yoktur turbo pascal da. tüm ekranı clrscr; komutu ile silip işlemin ardından eski pencere için tekrar aynı çıktılar yazdırılır. ölüm gibi gelir insana.

procedure ve function kullanmadan pek bir bok yenilmez burda. gerçi genel anlamda peki bir bok yenmez o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap