• kralın dönüşü filminde, i'm back diyen aslında aragorn değil, kendisidir. asıl bomba gibi bir dönüş yapan theoden'di. yani nazarımda esas kral aragorn değil, theoden'dir.

kendi deyişiyle neredeyse emekleyecek durumdayken, küllerinden doğmuştu. dağılmaya yüz tutmuş ordusu, onun haberi bile yokken ölen oğlu, saruman'ın şerefsizlikleri ve dahi birçok olumsuzluğa rağmen pelennor çayırlarında fırtınalar estirerek resmen savaşın belirleyici unsurlarından biri oldu kendisi. karşısında binlerce kişilik ork ordusu varken, rohirrim ve yardıma gelen birçok askere konuşurken izleyenin bile allah allah nidalarıyla oraya yardırası gelir.

onurluca savaşıp; batı ağıl düşerken yardıma gelmeyen gondor için elinden gelenin fazlasını yapıp onurluca vermiştir son nefesini.

saygıyı en çok hak eden lotr karakterlerindendir.
  • miğferdibi'nde ümidi kesince, aragorn "ride with me" diye bunu gazlıyor ya? sonra, gözü parlayarak;

- for death and glory!
    diyor, aragorn ile aynı şeyi düşündüğünü zannederek. aragorn ayarı veriyor;

- for rohan, for your people!
    oradaki ifadesinden "haaa, rohan di mi?, evet" esansını alıyorum ben hep, komik oluyor.
  • uzunca bir sure her gaza geldigimde yer ve mekan dusunmeden "rohirrim! to the king!" haykirislarimin yerini o muthis savas konusmasiyla doldurmus da costurmus karakter..o ne gozupeklik, o ne mertliktir kralim, yigidim..filmde konusmayi yaptigi sahneyi diger tum gorkemi bir yana sirf bu konusmanin askina duzenli olarak cevirip cevirip seyrediyorum, diken diken olan tuylerimin sayisinda hicbir eksilme olmuyor..konusmanin metni ise soyle:

theoden:

"arise! arise, riders of théoden!
    spears shall be shaken, shields shall be splintered!
    a sword day...a red day...and the sun rises!
    ride now...ride now...ride! ride for ruin and the world's ending!
    death!"

rohirrim:

"death!"

(ben de burdan katilmak istiyorum nacizane, deaaaaaaaaaaath..yurrru be..)
  • minas tirith savasi baslangicinda rohan ordusunun 72 km uzunlugundaki on safini ati uzerinde katederken, saha kaldirdigi kilicini tek tek tum spearsmenin mizraklarina vuran, birakin askerleri, bizi bile gaza getiren, size savasmayi degil olmeyi emrediyorum seklindeki masterpiece konusmasiyla karizma kelimesini tek tek harflerine ayirip dalga gecen, seyredeni rohan askeri olma istegine burunduren, vay anasina ne krallar varmis dedirten asla unutulmayacak kral
  • yıllarca karanlık güçlerle tek başına savaştıktan sonra gondor'un yardım çağırması sonucu (o da gandalf'ın katakullisiyle oldu ya, neyse) "neden onlara yardım edelim" demesine rağmen çükü olan her rohanlıya birer at ve kılıç verip hemen yola koyulmuş, hatta kendisi de bu savaşta hayatını kaybetmiştir. egosundan sıyrılmış bir kral olarak hafızalarda yer etmiştir rahmetli.
  • oğlunun yasını bile tutamadan, üst üste iki büyük savaşta en önde savaşarak hayranlığımızı kazanmış, savaş öncesi yaptıgı konuşmalar ile vicdani redcileri bile gaza getirmiş, üçlemenin en karizmatik kahramanı.
  • "so much death. what can men do against such reckless hate?" lafıyla tolkien'in vicdanını seslendirmiş poetik kral.
  • thengel oğlu theoden, güneşin ikinci çağının 2948'inci yılında doğmuş, 2980. yılında kral olmuştur.. saruman'ın casusu grima womtongue tarafından esir alınana kadar gondor'un en yakın müttefiki olmuştur.. gondor topraklarının kuzeyine düşen, anduinin batısından pass of isengard'a uzanan geniş alanın güvenliğini sağlamıştır.. bu uğurda theodred adlı tek oğlunu orklara şehit vermiş, evlat acısı yaşamış, "no parent should have to bury their child" buyurmuştur.. 3019 yılında witch king tarafından pelennor fields'ta katledilmiştir.. ancak aynı saatlerde ölen gondor vekilharcı denethor gibi talihsiz bir şekilde değil şanlı bir şekilde ölmüştür.. çok sevdiği atının ölümüne sebep olması da ayrıca trajiktir.. helm's deep ve pelennor fields'ta yaptıklarıyla tarihteki yerini almıştır.. tahtını yeğeni eomer'e bırakıp göçmüştür..
  • merrye pipo tütünleri hakkında teferruatlı bir sohbet sözü vermiş ancak koşulların değişmesiyle* söz konusu sohbet vuku bulamamıştır.
  • battle of the pelennor fields'de ordusuna verdiği gazı hayatımda çok nadir şeyde hissettim. iç titretir resmen. bir de vaktinde lise takımında bir maç üst üste 3 üçlük atmıştım o zaman da çok gaza gelmiştim fakat ikimizin de devamlılık sıkıntıları var. zira kendisinin sonu belli, ben de üniversiteden mezun olup işsiz olmayı planlıyorum.
hesabın var mı? giriş yap