• her seferinde kırılıp ziyan edilen o zavallı testiye bir ben mi üzülüyorum merak ediyorum..

(bkz: fakirlik belirten hareketler)
  • 5 saate piştiği söylenen testinin kırılması showa dönüştürülen. testinin içinden nefis bir şey çıkacak diye umut ederken pişmemiş az pişmiş arası et - lezzetsiz bildiğin kurban bayramında annenin yapmaktan usandığı cinsten, biber , domates ve su çıkan kebap.
  • aslen tandırda yapılan, anavatanı muhtemelen iç anadolu'da çanak-çömlek yapılan tarihi yerleşim yerleri** olan etli yemek. ancak anavatanında dahi gerçek testi kebabı hazırlayan bir restoran bulunmamaktadır, çünkü hazırlanması saatler sürmektedir ve restoranlar bu isteği karşılayamamaktadır. bunun yerine, et ve sebzeler önce başka bir yerde pişirilir, servis edileceği zaman testiye doldurulur, testinin ağzını kapatan hamur kararıncaya kadar fırında ısıtılır, böylece gerçek testi kebabı süsü verilmiş olur. ayrıca testinin kırılması asmalı konak dizisinden sonra ortaya çıkmış bir uydurmadır, turist şovudur. testinin kırılması gibi bir gelenek yoktur üstelik testi kırılınca testinin ince kırık parçaları yemeğe düşer, yazık olur.
  • son yıllarda her ne kadar çanak çömlek sanatı ile bağdaştırılıp biraz da turistik açıdan ürgüp'e mal edilmeye çalışılsa da aslen yozgat yemeğidir.
  • abartılmış bir yemek.
    bol su, biraz sebze ve kayış gibi et.
    büyük bir şov ile servis ediliyor ama aslen evde borcamda pişse de tad olarak bir şey değişmez bence.
    hadiseye anlamsız bir ilgi alaka yükleniyor sadece.
  • bilinenin aksine saatlerce testide pişmeyen, tamamen yerli/yabancı turist silkeleme yemeğidir. özellikle istanbul'un turistik bölgelerinde tavada pişirildikten sonra yemek testiye doldurulur ve birkaç dakika öylece fırında bekletildikten sonra alevli ve gürültlü bir şov eşliğinde servis edilir. bu şekilde gerçek ederinin iki katına satılır.
  • lezzeti, testi kırmanın şovunun yarısı kadar olsa eyvallah diyecem de yok başkan sıradan bir ev yemeği ayarında bir yemek işte. avanos'ta yedim bu arada.
  • en lezzetsizini yozgat'ta deneyimlediğim yemek. yozgat'a gelirseniz kesinlikle başka bir şey yiyin. hatta bence yozgat'a gelmeyin.
  • bir testi içine etler doldurulur ve fırına verilir. testi kırılarak kebaplar servis edilir
    hamo'da afiyetle yiyebileceğiniz kebap çeşidi
  • yozgat yöresinin kebabı.
hesabın var mı? giriş yap