• "biz erkekler kadınların striptiz yapmalarına bayılırız. kadınlar en çok nerelerini göstermiyorlarsa oralarını görmek için ölürüz. eğer günlük hayatta tüm kadınlar şapkayla dolaşıyor olsaydı biz erkekler playboy yerine playhead dergisi okurduk. 'en iyi on kafa bu sayfalarda'. bazı afrika ülkelerinde erkekler hayat nasıl işliyor merak ediyorum. bu ülkelerde herkes çırılçıplak dolaşıyor. erkekler kadınların nerelerini merak ediyor acaba? bu ülkelerin striptiz klüplerini düşünebiliyor musunuz? bir kadın çıkıyor, kolye ve küpelerini çıkarıyor ve gösteri bitiyor.

-hey, dudağının üstündeki küçük çukuru gördün mü? sana çok seksi olduğunu söylemiştim."
  • roland barthes, konuyla ilgili bir yazısında, günlük hayatta insanın kendiliğinden icra ettiği soyunma eyleminin esasen estetik bir haz sağlayacak bir niteliği olmadığını iddia ediyordu. cümle uzamasın diye kısa kestim, uzun cümle okuyamayanlar çoğunluktaymış.) buna göre, insan başka bir insanın soyunduğunu gördüğünde durup izlemek yerine başını çevirir ya da dikizlemekten özel olarak zevk almıyorsa, hafiften şiddetliye uzanan bir oranda, gördüklerinden rahatsız olur.

hayatını soyunarak, yani striptiz yaparak kazanan biri işin içine girdiğindeyse herşey değişir. öncelikle izleyici için ortada ticari bir alışveriş vardır. falan filan ama barthes başka bir noktaya yoğunlaşıyordu. striptiz yapan bir kadın ya da erkek, bunu o kadar gösteri amaçlı yapar ki soyundukça giyinir, gerçeklikten uzaklaşır, gerçekdışı bir hal alır ve böylece izleyiciyi rahatsız etmeden tatmin duygusu yaşatır. cinsellik merkezli pronografi için de benzer sözler söylenebilir (bunu ben diyorum).
  • ilkokul 5. sınıfa gidiyordum. halide edip adıvar'ın akile hanım sokağı kitabı'nı okuyordum. "strip- tease" kelimesini gördüm ve ingilizcesi benden iyi olan abimin yanına gidip "abi strip-tease ne demek?" dedim. suratıma nerden duydu ki diye bakan abime romanı gösterdim. "iyi bir şey değil" dedi. (bkz: ne desin mahmut mu desin)
    roman bittiğinde striptiz'i öğrenmiştim.
  • "gençliği dejenere eden ve milli bünye miz için büyük tehlike teşkil eden soyunma dansı."
    kaynak : milli tarih .
  • bir cemal süreya şiri;
    " kaç nota var
    do re mi fa sol la si
    onun da üstünde
    o kadar giysi

etekliği fa
    sütyeni sol
    papuçları la
    şapkası si

sevmektedir onları
    kendi bedeni gibi

usul usul giyinir
    sabahları evinde
    işte do, sonra sonra sırasıyla
    re
    mi
    fa
    sol
    la
    sonunda da şapkası si

püsküren bir çiçek gibi
    çıkar kapıdan

gel ki geceleri sahnede
    müzik başlamayagörsün
    her şey hızlanır birden
    açılıp kapanmaya başlar
    burun delikleri

hiç de uzakta olmayan
    bir piyano eşliğinde
    müthiş bir hışımla
    atı atıverir
    üstündekileri:
    alın size si
    işte la
    sol
    fa
    mi
    re
    dooo!"
  • gözlerdeki ifadenin de anlam ve önem sahibi olduğu san'at: http://www.striphaber.com/…ge/eyesofthestripper.jpg
  • bu şarkı eşliğinde yapılması gereken.

edit: bu şarkı daha uygun: http://youtu.be/fsu9v92kjjy
  • hatunun esnekliğini, çekiciliğini bir kenara bırakalım, tam anlamıyla sanat. müzik, hatun kişi ve hareketlerin mükemmel uyumu.
    ayrıca bir boru bulup, kafa gözü yarmadan denemek lazım.

favorim : `http://www.youtube.com/…v=4__eyveb0fk&feature=share`
  • 1950'li yıllarda türkiye'ye geldiğinde büyük sükse yaratan, dönemin dansözlerine meslek değiştirten tek kişilik dans türü. gerçi dans olarak sayılıyor mu emin değilim.

türkiye'ye striptizi tanıtan kişi ise ankara, istanbul ve izmir'deki çeşitli mekanlarda sahne alan colette jerry. kendisi zambella topluluğunun bir üyesi. ayrıca türkiye'ye ilk kez gelen bu striptizciyi dönemin siyasilerinden adnan menderes, celal bayar da izlemiş. hatta colette bundan övgüyle bahsetmiş.

bazı iddialara göre colette'in de içinde bulunduğu bu zambella dans topluluğu, istanbul'a vardığında demokrat parti milletvekili şevket mocan'ın boğazdaki yalısında konaklamış.

colette'in türkiye'de açtığı bu yoldan hangi ülke vatandaşı olduğu tam olarak bilinmeyen pamela devam etmiş ve çok daha uzun süreler konuşulmuş. dönemin ünlü dansözleri de striptiz başlamış.

kaynak ve ileri okuma
hesabın var mı? giriş yap