• yeni bir yazar. bahtı güzel olsun.
  • muazzam bir konu ve gidişata sahip çizgi romandır. çizimler ve karakterler de ilgi çekici, iyi durumda.
    rastgele alıp, sıfır beklentiyle başladığım için de bu kadar yükselmiş olabilirim, emin değilim.

konusu: sıradan bi günde aniden yerçekimi iptal olur ve herşey, herkes uçmaya başlar...
  • (bkz: brandon sanderson)'un henuz bitirdigim muhtesem otesi kitabi. 512 sayfa kitabi bir solukta okudum. 2019 sonbaharinda devami yayimlanacak, heyecanla bekliyorum
  • *'un yeni serisi, ilk kitabı ciddi manada çok beğendim, ikinci kitabı yayınlandı ancak tr çevirisi yok, üçüncü kitap ise kasım ayında yayınlanacak.
  • brandon sanderson'ın bu kitabı finalde etkisini kaybediyor. finale kadar dört dörtlük bir eser okuduğumu düşündüm. genç yetişkin denen türün özelliklerini barındıran ama normalde klişe denebilecek bu özellikleri aşabilen bir dramatik etki ve aura yakalayabilen kitap; bir genç kız ve onun bir topluma ait olmak, kabullenilmek arzusunu toplumu tarafından korkak olarak ilan edilmiş babası ve yapayalnızlığı aracılığıyla gerçekten çok güzel bir kıvama getiriyor. öyle ki; sanderson aslında kitabın sonuna dek spensa'nın çatışmalarını, dışlanmışlığını, kabul görmemesini öyle güzel kurguluyor ki edebi üslûp anlamında değil ama öykü anlamında güzel bir çıta yakalamış oluyor. kitabın final kısmında ise aslında olay bir hollywood filmine dönmüş oluyor. neden? çünkü okuduğumuz öykü sürüp giden, var olan ve etkisini yitirmemiş ve sonu olan bir çatışma, bir problem, bir mesele ve varoluş sorununu anlatırken kitabın sonunda yazarın "uygun" çözümler sunması, bu şundan dolayı oldu, şunun sebebi buydu şeklinde açıklamalar ve kolay, sadece bir kitabın veya filmin sonunda olabilecek türden kolaycı çözümler olunca yazarımızın ana derdi neydi, bu varoluş krizini anlatmak değil miydi diye düşünmeden edemiyoruz. ancak bunlar ursula k le guin kitaplarında hem de bütün karmaşasıyla karşımıza çıkabilecek şeyler. sanderson bunu elbette yapmıyor. yine de şunu söyleyeyim; spensa ilgi çekici bir karakter ve öyküsü de ilgi çekici. kitabın arka kapağında yazdığı gibi savaşma sahneleri de etkileyici. her şey çok iyi. kitabın iki devam kitabı daha var. sonuncusu yeni çıkıyor galiba, ama ikinci kitabın çok iyi eleştiriler almadığını söylemek gerek.

spensa ve ait olamayan, dahil olamayan, anne babaları tarafından büyük yüklerle yetişkin olma yolunda beli bükülen bütün genç yetişkinler- ergenler için iyi bir mücadele örneği kitabı skyward yani "göğe doğru". abd'de öğretmenler tarafından da tavsiye edilen bir kitapmış..
  • brandon sanderson'un kralların yolu serisine başlamıştım ama 2 -3 bölüm sonra bırakmıştım, çoklu anlatıcı olan kitapları sevemiyorum nedense.buna da ön yargı ile başladım ama yargımı çok güzel yıktı bu harika kitap. derin bilimkurgudan ziyade space opera türüne daha yakın gördüğüm ve dex pub tarafından ilk üç kitabının dilimize kazandırıldığı skyward serisinde, spensa isimli kahramanımız detritus gezegeninde annesi ve anneannesiyle yaşamakta ve gezegeni krell isimli uzaylı ırktan koruyan pilot filosuna katılmak istemektedir. ama babası yıllar önce bir savaştan kaçtığı için korkağın kızı olarak anılmakta ve bu yolda önüne sayısız engel konulmaktadır. ama babası gerçekten bir korkak mıdır? detritus gezegenine yüzyıllar önce iniş yapmak zorunda kalmış olan insanoğlu, o zamanlarki ana gemiden kalan iş bölümlerine göre soylarını ve topluluklarını sürdürmektedir. (mühendisler, bilimciler,yöneticiler ve artık olmayan makinistler...vb). buradan daha fazla bilgi veremeyeceğim çünkü kitapta anlatılan ve birbirine bağlı olan çok katlı gizemlerin bir ucu da buraya yani geçmişe ve bir zamanlar insanların yaşadığı bu ark gemisine bağlanıyor. kızımız geçmişin gizemi ve gelecekte bekleyen bilinmezlik arasında bir kimlik savaşı verirken araya üzüntüler, heyecanlar ve dostluklar serpiştirilmiş ama en güzeli de kitabı gittikçe korkuya bağlayacak olan bir bilinmezlik-bir şey(?).
  • davina michelle'in geçen yıl çıkardığı şarkı.
  • flappy bird'den hem daha hoş, hem daha da bağımlılık yaratacak oyun. ios
  • aphelion albümünden edenbridge sarkısı.

the challenge to raise
    made our hearts all ablaze
    cleared our daring ideas moved our will

the prime mover in us all
    will force us that we recall
    believing in powers of dreams

astral skies
    follow your ardent eyes
    and leave your earthborn presence
    to your paradise

skyward i stare
    and i am aware
    your dreams will lead you to aphelion
    loud as a whisper leaving infinity behind
    the journey will start in your mind

the ghost of a chance
    this alluring romance
    the refulgance of light near at hand

weigh your memories in gold
    and hidden powers will unfold
    igniting the fire inside

skyward rising
    so revel in brightest remembrance and see
    skyward we go i can see
    a fragrant surprise
    a sight for sore eyes
    hold on to your dreams and rise

skyward i stare...
  • babyteeth albümünden bir therapy şarkısı. sözleri de şöyle oluyor (alın teri değil copy paste):

this reminds me when they shot him dead
    don't go out of this place is what he said
    saw a movie and i finally cried
    you sent me skyward, skyward

so many people asking how much i had
    the world flashes, christians slide into hell
    what i've got is bad but i'm as high as a bird
    she sent me skyward, skyward

said, one day i'm dreaming just about like before (one day i'll reveal ? for)
    you sure of my feelings just like before (one day you're sure i'm off my face i just lock the door)
    i got stabbed back then so i said (one day i've got to step back and see where to start)
    you sent me skyward, skyward

you took your heart with you safe as mine
    time after time i've broached desire (take away the pain)
    in those parties where all times of year
    she poured me skyward, skyward
    skyward, skyward
hesabın var mı? giriş yap