• önce ingilizce'sini yazayım da uyduruyor demesinler.

"press your tongue against the roof of your mouth and move it steadily from side to side (make sure to keep applying pressure while doing this). do this for around ten seconds. next, take your thumb and press firmly between your eyebrows, just above your nose. this method rocks the vomer bone back and forth, loosening congestion. keep pressing with your finger for 20 to 30 seconds and you will feel your sinuses draining."

dilimizi damağımıza yapıştırıp baskı uygulayarak kafamızı yanlara doğru hareket ettiriyoruz. daha sonra başparmağımızla iki kaşımızın arasına tam burnumuzun üzerine gelecek şekilde sıkıca bastırıyoruz. 20-30 saniye böyle basılı tutuyoruz. sinüslerin (veya sümüklerin) boşaldığını hissedeceksiniz. peki ben niye durduk yere böyle bir çabaya giriştim inanın bilmiyorum. inanmadım anlatılanlara sanırım. insan kendi dirseğini yalayamaz dediklerinde de yarım saate yakın uğraşmışlığım var. hala arada sırada denerim. dur bakiim, hah ...tam...hay allah.

edit: ingilizce çeviri düzeltmesi gelmiş ben burada yokken 5-6 tane kafamızı değil dilimizi yanlara hareket ettiriyoruz diye. doğru yazmışlar.
  • denenmiş ve başarılı olmuş bir yöntem olarak 100 gram papatyayı kaynatıp buharını solumak önerilebilir. yaklaşık 20 dakika kadar papatyaların buharını soluyun sinüslerinizin bayağı boşaldığını göreceksiniz. deniz suyu, okyanus suyu gibi şeylerin hemen hemen hiç işe yaramadığını da belirteyim. tabi şişelenip satılanlardan bahsediyorum yoksa eviniz pasifik'in kıyısındadır gidip bir dalıp çıkın faydası olur illaki.
  • sinüs rinse alıp burnunuzu yıkamak. ciddiyim alıp deneyin bana teşekkür edeceksiniz.
  • 2 bardak suya 1 avuç papatya atılarak kaynatın daha sonra başınıza bir havlu ya da örtü örterek 5 dakika burundan soluyun, 10 dakika bekleyip tekrar kaynatın gene 5 dakika soluyun bunu bir akşamda en az 3 kere yapın. ilk günde akmayabilir o lanet sümük ama ikinci ya da üçüncü gün artık dayanamaz ve akmaya başlar.

ben denedim cidden faydasını gördüm kafamdaki ağrıdan ağlayacak duruma gelmiştim sadece iki gün ağrı kesici aldım artık onuda almıyorum resmen rahatladım. sinüsleri çok dolu olanlar o ağrıyı iyi bilir matkapla delip sümükleri akıtma istediği uyanır insanda ama gerek kalmıyor bu basit yöntemle.

edit: ibrahim saraçoğlu kürü olup beni kurtarmıştır dostlarım ikinici gün akmaya başladı bugün dördüncü gün ve ben yapmaya devam ediyorum hala akıyor başağrısıda kalmadı valla burundan nefes almayı özlemişim.

ilaçlara ve spreylere abanmadam lütfen deneyin kimyasal sokmayın bünyenize doğal doğal ne güzel işte.
  • (bkz: askere gitmek)

valla bak; önceden sinüzit benim göbek adımdı. kaloriferli evde duş aldıktan sonra saçımı kurutup kafama havlu sarıp üzerine bere geçirip sıcacık evde oturmama rağmen sinüslerim dolar şiddetli baş ağrısı yapardı. ne yapsam geçmezdi meret.

sonra bir gün askere gittim. allahın dağında bir yılımı yediler, o ayrı mevzu. her yer kar kıyamet zaten. kalorifer ne? ıslak odunları mazotla yakıp ısınmaya çalışıyoruz filan*. bırak saç kurutmayı, bir keresinde banyodayken helikopter geldiydi de don-gömlek dışarı fırlayıp eksi bilmem kaç derecede helikopter rüzgarı yediğimi bilirim, ne o zaman ne başka bir vakit, bir kere bile başım ağrımadı ne hakkın hikmetiyse.

bir daha da ne gördüm ne işittim, geçti öyle kendi kendine. allah'ın bir hikmeti işte...
  • bu konuda bir tavsiye de çörekotu yağıdır. ameliyata kadar giden süreçte okaliptus, nane vb. ne varsa kullandım ve çörekotu yağı ile tanıştıktan sonra büyük ilerleme kaydettim. yaklaşık 5 kış geçti hala bırakın antibiyotik kullanmayı, nezle bile olmadım neredeyse. burnunuzun önüne bir miktar sürebileceğiniz gibi, mümkünse uzerine damlattiginiz küçük pamukları burnunuza tıkayıp bir yarım saat onları solumanizla muhtemelen 3 gün sonunda rahatlarsınız.
  • bir başka yöntem de, en az 1.5-2 metre derinliğindeki bir havuza gidip dibe dalmak. mümkün olduğunca dipte kalmak. alnınızdaki basıncı ve ağrıyı hissedeceksiniz zaten bu aşamada. bir süre tekrarladığınızda burnunuz oluk oluk akacak ve sinüsleriniz ferahlayacak.

edit: bu ve benzeri yöntemler her sinüzit hastası için önerilmezmiş. oldukça da tehlikesi varmış. denemeyin olm sakın!!!
  • (bkz: servet çetin)
  • (bkz: biber gazı).
  • kendimde de var ama çocukken çok kötü oluyordum. her sene deniz suyu kaçırarak çözüm buldum. ağrıları çok şiddetli olmuyor.
    ama birşeyle karşılaştım. doğru yanlış bir tedavi mi bilmiyorum.
    bir müşterinin dükkanında oturuyoruz. adam tamirci. 2 kişi apar topar girdi içeri. abi sende sinüzit için ilaç varmış x gönderdi bizi dediler.
    adam müthiş bir profesyonellikle kalktı. adamları tabureye oturttu. kesinlikle gözünüzü acmayacaksiniz. geleni sumugu kesmeyeceksiniz dedi.
    incecik bir otu söktü , adamların gözünde otun küçük bir kısmını kırıp suyunu göz pinarlarina damlatti.
    buradan sonrası fantastik bir film sahnesi gibiydi. heriflerin beynini ele geçirmiş olan yeşil bir sıvının vucudunu terk edişini izledik.
    hele bir abiden baya bir avuç sümük çıktı inanamadik.
    en son sümük kesildi. tamam gidin yıkayın elinizi yüzünüzü dedi.
    adamlar dua ede ede bir hal oldular.
    otun adını vs bilmiyorum.
    ama sinusleri daha da bosalmadiysa daha ne çözüm olur bilemiyorum :)

edit : otun adını baya soran oldu. otu adı kırlangıç otu. normalde zehirli bir bitki. koparinca turuncu bir su çıkıyor o kullanılıyor. bilen kişi veya kişiler tarafından yardım alınarak yapılması gerekebilir. araştırırsanız da çıkar :) herkese acil şifalar diliyorum.
hesabın var mı? giriş yap