• hemen herkes gibi adını duyduğum ancak bundan müzdarip birini yakın zamana kadar hiç görmemiş olduğum hastalıktı. gerçi hala da tam gördüm denemez zira bu hastalığı yaşamış olduğunu söyleyen kişinin dirsekleri gözüme biraz kuru göründüğü için basit bir cilt problemi yaşadığını sandım. ancak abinin anlattığına göre yıllardır rahat olsa da bu hastalık yüzünden ömrünün uzun bir kısmını vücudundaki derinin neredeyse tamamını dökerek geçirmiş. yaşadığı utanç ve huzursuzluk da ülke ülke gezip bu hastalığa çözüm bulabileceği söylenen şifacılara başvurmasına sebep olmuş ancak hiçbiri çare olamamış. ta ki kendisini kampa alan bir hanımefendiyle tanışana dek. kamp dediğime bakmayın, şifa kampı değil, gönül ilişkisi işte. bu ablanın hazırladığı iksir (!) abiye 1 ay sonunda başka bir hayat sunmuş. tarifi ve kullanımı şöyle:

1 kg. bal
    200 gr. çörek otu
    200 gr. deve dikeni

bunları mikserde filan iyice çekiyorsunuz ve sabah 1 kaşık - akşam 1 kaşık olmak üzere tüketiyorsunuz.

herkeste aynı etkiyi yaratır mı, abinin bol seksle rahatlamalı 1 ayının etkisi var mıdır, önceki tedaviler de geç cevap vermiş olabilir mi bilemem. ama sedef hastası tanıdığınız varsa bunu mutlaka yaptırın diye tavsiye ediyordu. ben de içinde zararlı olabileceğini düşündüğüm bir madde olmadığından buraya yazayım dedim, belki biri dener, iyi gelir, sağlığına kavuşur.
  • yaklaşık 10 senedir taşıdığım hastalık. bendeki düşük yoğunlukta seyretti. bacaklarımda kaval kemiği bölgesinde, dirseklerimde ve az biraz da kulaklarımın arkasında var. yoğun stres donemlerinde ve kışları patlar. yazın deniz ve güneş iyi gelir.

ilaç tedavisinin dışında bende işe yarayan yontem ise şu: yaz ve kış lezyonların olduğu bolgeleri nemli tutmak. hatta yves roche'den aldığım yulaflı bir nemledirici var. onu sabah nemli tutmk adına kullanıyorum ve mucize şekilde iyi geldi. psorcutan ve muadili ilaçlar bile bu kadar işe yaramamıştı.

not: yves rocher nemlendiriciyi artık türkiye’de satmıyor. muhtemelen talep yok. ben de yurtdışından ya arkadaşlarıma aldırıyorum ya da kendim gittiğimde 4-5 kutu alıyorum. fotosunu da koyayım. çok soran oldu.

görsel

ailemin tavsiyesiyle bir krem geçti elime. onu kullanmaya başladım. o da bende işe yaradı. özellikle dirsek ve bacaklarımdakini geçirdi koşa sürede. çanakkale’de bir eczane yapıyormuş kremi. havale falan yapıyorsunuz gönderiyorlar. fotoğrafta üzerinde numarası yazıyor.

görsel

seneler sonra gelen edit: stelera isimli iğne inanılmaz işe yarıyor.
  • stelara isimli ilacin tamamen hastaligi iyilestirdigi soylenen hastalik. bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa yesillendirebilir mi lutfen.
  • tedavisinde, daha çok hiç olmamasını sağlamak diyelim, beslenme alışkanlıklarının en başta gelmesi gereken hastalıktır. özellikle bağırsak florasının baş edemediği gluten ve süt ürünlerinin kesilmesi ile çok başarılı sonuçlar alınabilir. örnek mi? 15 yıldır bu hastalığı çeken ben. 10'larca doktora gitmeme rağmen, 2019 nisanına kadar artarak devam eden sedeften, gluteni tamamen hayatımdan çıkararak kurtuldum. üstüne geri kalan egzamalardan da süt ürünlerini keserek kurtuldum (benzese de sedef ve egzama aynı şeyler değildir.). detayını da veririm ama sedef üzerine özellikle hemoroid, hazımsızlık, tuvalete çok çıkma/hiç çıkamama, reflü gibi hastalık/huzursuzluklarınız varsa 4 haftalık bir glutensiz diyet ile deneme yapabilirsiniz. üstüne sütü de keserseniz süper bir temizlik olur. doktor tavsiyesi ile yaptığım bu basit diyet her yönden hayat kalitemi artırdı. sedef ve egzamaların gitmesi gibi, tuvalet düzenim inanılmaz iyileşti ve hemoroid sorunum da bitti gibi.
  • nedeninin alkol falan değil, haleti ruhiyenin bombok olması olduğunu farkettiğim ve büyük ölçüde kurtulduğum illet.

size hayatı ne dar ediyorsa onu saptayarak, onunla ilişiğinizi kesin. sonuca şaşıracaksınız.

aldığım, sürdüğüm ve yuttuğum onca şey herhangi bir işe yaramadı. boşa vakit ve para harcamayın.
  • daha once sehin sitki hanimin tedavisini uyguladim, iki haftaya kalmadan gecti ve yaklasik 3-4 sene tekrarlama olmadi.
    gecenlerde gene cikmaya baslayinca bu sefer tavsiye uzerine hassasin diye bir kremi denedim, fiyati oncekine gore cok ucuz (30-40 lira civari) kullanmaya basladigimin haftasinda gene gecti.

sedef olanlar zannimca hassasin kremi denesinler belki fayda gorurler.
    google uzerinden arayinca cikiyor zaten.
    bu da linki http://hassasin.com/
  • bacak bileğimde çıkan hastalık. stresle açığa çıkan bir hastalık olup kesin bir tedavisi ve ilacı yokmuş.

"sedef hastalığı nedir?

pullu, kepekli ve döküntülü bir tür deri hastalığı olan sedef, genel olarak insanlar bu hastalığa yabancı değildir ve toplumda da sıklıkla rastlanılır. birbirini izleyen iki döneme sahiptir. bunlar tahmin edilebileceği gibi hastalığın şiddetlendiği ve şiddetinin azaldığı dönemlerdir.

genetik özellikler hastalığın ana faktörünü oluşturmaktadır. nedeni tam olarak bilinemeyen hastalığın, nasıl oluştuğuna dair bulgular mevcuttur.

kalıtım da bunların en önemli sonucudur. ailede sedef hastalığı vakıası varsa, o ailenin diğer bireylerinde de bu hastalığın olma riski söz konusudur. ancak hastalığın oluşumundaki tek şart bu değildir. kalıtımdan geçen özelliklerin de ortaya çıkabilmesi için bazı etkenlere ihtiyaç vardır. örneğin hormonal değişimler sedefin belirmesindeki etkenlerden birisidir. ergenlik, menopoz ve hamilelik sonrasında oluşan hormonal değişimler hastalığın faktörlerinden sayılır. ruhsal sıkıntılar ve rahatsızlıklar da hastalığı etkileme özelliğine sahiptir. bunların yanında kimyasal ya da fiziksel travmalar, derinin çürümesine, zarar görmesine neden olacak değişiklikleri yaratan durumlardandır ve hastalığın da ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. çok nadiren de olsa sıtma için kullanılan bazı ilaçlar da sedef hastalığını ortaya çıkarabilir.

sedefin belirtileri

hastalık diğer deri hastalıklarıyla benzer belirtilere sahiptir. ortaya çıkan lekelerin üstü hastalığa ismini veren, sedefi renkte pullu ve kabuklu, altı kırmızı olmaktadır. kaşıntı yaptığı bildiriliyor olsa da bunun ötesinde acı ya da ağrı oluşturmaz. küçük yaraların kanaması ancak derinin sert bir şekilde kaşınmasıyla gerçekleşir. belirtiler bunlarla sınırlıdır ve çoğu deri hastalığı ile karıştığından doktor tespiti gerekmektedir. hastalık beraberinde eklem iltihabını da getirir ve bu durum tırnaklar kopmalara sebebiyet verebilir.

sedef hastalığı tedavisi

hastalık diğer hastalıklardan farklı bir özen ister. en basitinden sedefin ortaya çıkmasına olanak sağlayacak bir işte çalışılıyorsa hastalık, bu işin değiştirilmesi ya da başka bir konumda çalışılmasını talep eder. ruhsal sıkıntıların da hastalığı ortaya çıkardığını söylemiştik, bundan dolayı, bu rahatsızlıkların da üstüne gidilmeli ve uygun tedaviyle ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. aslında sedef hastalığı tedavisi özen gerektiren bir konu ve maalesef sömürüye çok açık. bir sürü kişi veya şirket bu hastalığı tedavi ettiğini ileri sürerek olur olmaz şeyleri insanlara satmaya çalışıyorlar. sedefe iyi gelen salisilik asit, ardıç katranı, kükürt, e vitamini, çinko oksit, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı gibi maddeler kullanabilirsiniz. ama sabun ve krem gibi hazır ürünlerden uzak durun."

kaynak: http://sedefhastaligi.org/…5/09/27/sedef-hastaligi/
  • insan derisi zamanla yenilenir. epidermis tabakasının ana hücresi olan keratinositler sürekli üretiliyor ve eskimiş olanlar da dökülüyor. ama bütün bunlar belirli bir süre zarfında gerçekleştiği için gözle görülmesi pek olası değil. sedef hastalığında ise bu işleyiş çok hızlanır. bu yüzden vücutta kepeklenme tarzı bulgular ortaya çıkar. tanıda ise normal döngülerinde çekirdeklerini kaybeden keratinositler, aşırı derecede üretildikleri için farklılaşmalarını henüz tamamlamamışken dökülmeye başlıyorlar. yani henüz çekirdeklerini kaybetmemişken dökülüyorlar. döküntülerden alınan örneklerin mikroskop altındaki incelenmesinde, çekirdekli keratinositlerin görülmesi tanı koydurur.

hastalığın oluş mekanizması aydınlatılmış olunmasına rağmen, nedeni ve kesin tedavisi henüz bilinmiyor. en önemli tetikleyici olarak stres suçlanıyor. hastalarda aralıklı olarak ortaya çıkan şikayetlere yönelik semptomatik tedaviler uygulanıyor. en etkili olanı ise stresi en aza indirgemektir.
  • 19. yüzyıla kadar cüzzam ile ayırt edilemeyen ve papüllerden oluşan bir deri hastalığıdır. bu hastalığa sahip insanlar, zamanında cüzzamlı hasta muamelesi görmüş ve toplumdan dışlanmışlardır. (kazıklara bağlanıp yakılmışlar.)

(bkz: psoriasis) (bkz: lepra)
  • yaklaşık 18 yıldır el ve ayak sedefim var. sedefe bağlı romatizma da yanında bonusu efendim. çok değişik bir hastalık. kafasına göre çıkar, kafasına göre söner. romatizması aşırı berbattır. bir ay boyunca yataklara düşürmüşlüğü, yastıkları ısırtıp bağırtmışlığı vardır. hayatımda bir kez o atak dönemini geçirdim umarım bir daha asla geçirmem.

bu 18 yıl yaşadığım deneyimler sonucu size vereceğim tavsiyelerin başında kesinlikle kafaya takmamak geliyor. görmezden gelirseniz o kadar da çok dağılmıyor.

tatil kesinlikle çok iyi geliyor. deniz suyu, güneş en güzel ilaç.

alkol, domates, yumurta vs gibi besinler dokunur yemeyin lafını o kadar çok duydum ki. bunlar hakkında bir fikrim yok ama ben sağlıklı beslenmeye başladıktan sonra azaldığına şahit oldum.

son olarak bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeniz lazım efendim. yeri geldi ellerim canavar gibi oldu, insanlar elime bakmaktan korkarlardı, yeri geldi bütün gece sabaha kadar ayaklarım kaşınmaktan kanadı, ayakkabı giyemez duruma geldim fakat şu sıralar çok şükür iyiyim. kabullendim, bağrıma bastım. birlikte yaşayıp gidiyoruz.

edit: yıllar sonra tekrardan çıkmasıyla birlikte bir edit yapma gereği duydum canlarım. öncelikle stresli bir dönemimdi. baya yatakta ağlamaklı geçerken tekrar ellerim ve ayaklarımda belirmeye başladı. ne yaptıysam da geçiremedim. doktorlara da gittim kremler verdiler ama tabii içten geçirmek çok önemli. bu noktada biraz araştırma yaptım ve gluten, şeker, alkol diyorum ve başka hiçbir şey söylemiyorum arkadaşlar. kesinlikle azdırıyor. özellikle alkol aldığım dönemde ellerim ayaklarım alev alev yanmaya başlıyor. bir hafta bu üçünü kesince düzelmeye başladı. diğer en önemli husus, stresten uzaklaşmak adına meditasyon ve nefes egzersizleri yaptım. şu an ilk zamana göre çok daha iyi bir durumda ama yaklaşık 8 aydır uğraşıyorum.

size vereceğim yeni tavsiyeler, allah aşkına hiçbir şeye canınızı sıkmayın. lütfen sağlıklı beslenmeye çalışın. bir de sabahları ılık suyun içine zerdeçal, zencefil ve biraz limon suyu sıkarak için. bu da baya iyi geliyor.

he bir de urederm kremi bana çok iyi geldi. ayaklarıma sürüp streçleyip yattım ve o kuruluktan ve dökülmeden beni kurtardı yüzde 5lik olanı tavsiyem bulamazsanız yüzde 10luk olan da olur. özellikle bu covid döneminde sürekli ellerimizi yıkadığımız için bol bol nemlendirici kullanın ve dezenfektanlardan uzak durunuz.

teşekkürler.

edit 2: arkadaşlar tekrar selam,
    yine ben :)
    şimdi son edindiğim tecrübelerimi sizinle paylaşmak isterim.
    stress hala işin parçası fakat sedefe bağlı romatizmamla ilgili yaşadığım deneyimlerini anlatmak için geldim. umarım birinin işine yarar.

süt ürünleri

yaklaşık uzun zamandır göğüs bölgemde sedefe bağlı romatizmal ağrılarım devam ediyor. uyutmuyor ellerim ayaklarım ara ara azıyor derken süt ürünlerine veda etmeye karar verdim.

2. haftadayım. sedeflerim söndü, ve ağrılarımdan eser yok. beslenmeyle çok alakası olduğunu düşünüyorum. çünkü artık gıda sektörü tamamen pazarlama üzerine kurulu. içtiğimiz süt, eski süt değil. tamamen enflamasyona sebep oluyor ve deri hastalığının en etkin özelliği de bu zaten.

bir deneyin bakalım hayatınızda ne değişecek
hesabın var mı? giriş yap