• doğuş grubunda olmasına rağmen bir şans verip showroom'una gidip sinir olup çıktığım araç.

çevremde arabalardan en çok anlayan kişi olduğumdan sadece son iki yılda bile bursa'daki araç bayilerinin neredeyse hepsine gidip araç incelemişimdir ama doğuş grubundan almak isteyenlere "sikenle sikilen arasında kalmamak lazım" diyerek(içimden tabi) size yardımcı olamam, ben oradan araç almam, aldırmam diyordum.

seat ateca'yı ise dış görünüşünü beğendiğim ve ilk baktığımda fiyat/performans olarak iyice bir araç olduğundan ve de seat'ın doğuş grubunun fiyatları üstüne en az bindirilmiş markası olduğundan bir şans verdim.

eşimle bir cumartesi ayırıp almayı düşündüğümüz tüm markaları gezdik lokasyonu nedeniyle en sona da seat'ı bıraktık.
    gittik, iki tane masasında oturan satış temsilcisi var hiç müşteri yok. aracı inceledik dışına içine baktık, indik bindik en az bir 10 dakika kurcaladık. katalog aldık renk seçtik vs beğendik ve alıcıyız yani.

sonra bize en yakın satış temsilcisine gittik yerinden kalkmadan elimizi sıktı, oturduk. dizel manuel sordum yok çok zor dedi, fiyatlar nasıl olur son fiyat söyleyin dedim. araç olmadan söyleyemem ama bi 500 düşeriz işte dedi. manuel gelecek mi dedim gemide varsa gelir aralık gibi uğrayın dedi. bari gelmişken bir test sürüşü yapayım dedim haftasonu test sürüşü yaptırmıyoruz dedi. götverenin söyleyiş tarzı da lakayıt ha. neyse sinirlendim kalktım çıktım aslında tiguan'a da o kadar gelmişken bakayım demiştik ama bu tarz bir tavrı daha bünyem kaldırmayacağı için vazgeçtim.

uzun lafın kısası böyle bir "lakayıt, dünya sikime minare götüme araç burda alıyorsan al yoksa alma seninle mi muhattap olacağım" modunda satış temsilcisi olan araç firması görmedim ben. doğuş otodan araç alanlar hakikaten sikilmeyi hakediyor. daha da kapısından geçmem, kimseyi elimden geldiğince yaklaştırmam.

bu arada şube bursa yalova yolu seat.

baska bir araçla ilgili yazarken (bkz: ford kuga) showroom'unda uğradığım tavırları hatırlayıp da buraya uzunca yazmak istedim.

araç ile. ilgili olarak test sürüşü yapamadığım için sürüş ile ilgili bir şey diyemem ama iç mekan kalitesi idare eder düzeyde. fazla sert plastik kullanılmış ve koltuk kumaşları kötü. muadiilerinden nissan qashqai/ranault kadjar ile kafa kafaya gibi ama ford kuga ve peugeot 3008 ile kıyas kabul etmez derecede kötü.

ayrıca garanti süresinde bile ve hele ki sonrasında sorun çıkarsa doğuş oto servisinin sizi sikeceği tecrübe ile garantili.

biraz da yanlı olarak çok kötülemiş olabilirim ama daha iyi alternatifler mevcut. zaten tutmamış olan ikinci eli zayıf kalacak bir modele bu kadar para vermeyin sonra sorun yaşayınca, servisten illallah edip hemen satamazsınız.
  • yeni arabam. kendisini henüz 2 gün kullanabildim, lanet hafta içi geldi ve aracı eşime teslim edip servis hayatıma devam ettim. araçla ilgili özet olarak şunu diyeyim, eve gidip de kullanmak için sabırsızlanıyorum. bu benim sahip olduğum 4. araç ve şimdiye kadar kullandığım hiçbir araçtan bu kadar keyif almamıştım.

150 hp act tsi motor ile dsg şanzımanın uyumu gerçekten müthiş. önceki aracımda tdi motor dsg şanzıman vardı ve çok net söyleyebilirim ki dsg şanzıman tsi motor ile bambaşkaymış. keyifli ara hızlanmalara kararlı yol tutuş da eklenince aracı kullanmak gerçekten zevkli oluyor.

aracın şimdiye kadar gördüğüm artı ve eksilerini saymak gerekirse:

+ dışarıdan çok kalıplı durmuyor ama için gerçekten çok ferah. diz ve baş mesafeleri ön ve arkada çok iyi.
    + bagaj hacmi 520 lt fakat şekil olarak da çok kullanışlı. tiguan'ın bagajı sayısal verilere bakıldığında daha geniş gözükse de reelde ateca'nın bagajı kullanışlılık olarak basar.
    + henüz 140'ı geçemedim fakat ses yalıtımı 140'a kadar petlas kış lastikleriyle dahi gayet iyi.
    + akıllı bagaj kapağı, sen ne güzel bir donanımsın. çocuğa kızıyorum ama kendim de oynamadan duramıyorum.
    + aynaları yeterli ve güzel bir geri görüş sunuyor.
    + motor, şanzıman ve yol tutuştan yukarıda bahsetmiştim. üçü de çok iyi ve aracı kullanmak gerçekten çok zevkli. direksiyon ve gaz tepkileri de çok yerinde.
    + süspansiyonlar biraz sert, yol tutuşu için iyi. konfor olarak kötü değiller. yoldaki çıkıntıları sönümlüyor fakat çukurları sağlam hissediyorsunuz.

- iç mekanda bazı bölümler sert plastik. kötü durmuyor. fakat özellikle kapı üzerindeki plastiğin sert olması benim gibi araç kullanırken sol dirseğini kapı üzerine yaslayanlarda dirsek ağrısına sebep olacaktır.
    - kolçak pozisyonu biraz aşağıda. en üst konumuna getirirseniz ancak sağ direseğinizi yaslayabiliyorsunuz.
    - torpido küçük.
    - saklama gözleri biraz yetersiz. en azından sağ ön yolcu koltuğu altına kapaklı bir bölme koyulabilirdi. bomboş duruyor.
    - fren ve gaz pedalı biraz yüksek. dolayısıyla şehir içi kullanımda benim gibi kütük bilekliler biraz sıkıntı yaşayabilir alışana kadar.

aklıma gelirse daha eklerim.

yani ne diyorsun derseniz, çok sevdim ben bu arabayı. suv düşünen herkes bir test etsin. hele tiguan ile ilgilenenler ateca'yı muhakkak detaylı incelemeli.

eklerim dedim ve ekliyorum, biz fırıldak değiliz. birkaç ay kullandıktan sonra daha spesifik tespitlerde bulunabilirim sizlere:

bu aracın en büyük eksilerinden biri önünün fazla hafif olması. sanırım ağırlık merkezi arkaya yakın. bu sebeple, 150'lik tsi motorun da katkısıyla olur olmaz yerlerde pati çekiyor. özelikle yokuş yukarı kalkışlarda gaza çok hassas dokunmak durumundasınız. yine aynı sebeple bu araçtan en ufak bir arazi performansı beklemek hata olur. arazi performansı isteyen muhakkak 4x4 almalı. normal bir otomobille çok rahat çıkabileceğim mıcırlı bir yokuşu esp'nin de katkılarıyla pati çekmekten çıkamadı. aracı tek taraftan yolun dışına çıkartıp sürmek durumunda kaldım.

bir de şu auto hold ile elektronik el freninin birleşimine hiç alışamadım. mecbur kalmadıkça auto holdu kapalı tutuyorum. eski aracım dsgli fakat mekanik el frenliydi. eğimi kendisi hesaplar, auto holdu duruma göre aktif ederdi. bunda elektronik el freni olduğundan olsa gerek auto hold esasen araç her durduğunda el freni çekiyor ve frenden ayağınızı çekince değil, gaza basınca bırakıyor. bu da özellikle sık dur kalklarda, paralel parklarda, yokuş aşağı dur kalklı sürüşlerde insanın canını sıkıyor.

özetlersem hala çok memnunum.
  • markası seat olsa da imalatı, skoda tarafından çek cumhuriyeti'nde yapılmaktadır.
  • mayıs sonu itibariyle aldığım 2023 fr plus paket aracımla 3000 km yi devirdim ve şimdiye kadar oldukça memnunum.

genel olarak artı ve eksilerinden bahsetmem gerekirse:

+ 1.5 tsi 150 beygir ve 250 nm torklu motor şehir içi ve şehir dışı çok iyi performans göstermekte olup dsg ile uyum içinde çalışıyor.
    + dijital gösterge panelinde hayalet ekran çok güzel bir görüntü katmış ve farklı tasarımlarla gösterge ayarlanabiliniyor.
    + multimedya ekranı tamamen dokunmatik 9.2 inç ve gayet stabil çalışıyor, ayrıca apple carplay/android auto mevcut.
    + adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi ve uzun far asistanı var ki uzun yolda oldukça kullanışlı özellikler.
    + yol tutuşu gayet başarılı.
    + çok çeşitli renk skalasından seçebileceğiniz ambiyans aydinlatmalari çok şık bir görüntü sunuyor.
    + elektrikli bagaj kapağı mevcut.
    + elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu var, ayrıca bel desteği de bulunuyor
    + koltuk ve direksiyon ısıtma mevcut.
    + koltuklar ve döşemeleri kaliteli buldum. direksiyon ise yine seat şıklığında.
    + panoramik cam tavan tüm araba için muazzam bir ferahlık sunuyor.
    + sunroof mevcut.
    + yakıt tüketimi şehiriçi 7-7.5 lt civarıyken şehir dışında 6/6.5 lara düşürmek mümkün.
    + 510 lt bagaj hacmi ile c suv sınıfının en iyilerinden.
    + uzun yolda belli bir hıza kadar (140 km/h gibi) kaçla gittiğinizi hissetmiyorsunuz, yalıtımı başarılı.
    + kablosuz şarj bölümü mevcut.
    + arka koltuklar için klima hava çıkış menfezleri ve type-c çıkışları var.
    + hava karanlıkken veya kapalı alanlardayken ön kapılar açıldığında yerde gayet tatlı bir “hola” yazısı karşılıyor.
    + ön ve arka koltuktaki diz mesafeleri gayet geniş. 1.85m boya sahip birisi olarak ne ön ne de arkada otururken bir diğer taraftaki zorluk çekmiyor.
    + arkadaki orta koltuktan kahve/içecek alanı oluşturulabiliyor. ve o alandan bagaja da erişim mümkün.
    + ses sistemi gayet yeterli.

- elektrikli bagaj kapağı var ancak pedallı değil yani ayak ile açılamıyor. fr plus en dolu paketi olduğu halde bu özellik ateca'larda yokmuş, tarraco'larda varmış sadece.
    - ön tarafta eşya/gözlük koyma yeri daha fazla olabilirdi.
    - arka tarafta şaft tüneli var.

görüldüğü gibi seat ateca fr plus'ın artıları oldukça fazla ve çok çok az sayıda eksileri bulunuyor. aracı aldığım dönemde aynı sınıftaki rakipleriyle çok karşılaştırmıştım ve bu fiyat bandında bu özellikler ateca'yı inanılmaz derecede fiyat/performans aracı yapıyor.

ateca fr plus fiyatına, yine vag grubundan çıkan aynı motor ve şanzımanın kullanıldığı volkswagen tiguan'ın en boş olan ve anahtarsız çalıştırma bile olmayan life paketini, skoda karoq'un en boş olan elite paketini, kronik sorunları olduğu sürekli dile getirilen psa grubundaki peugeot 3008, citroen c5 aircross ve opel grandland'ı, ya da özellikle uzun yolda performans sıkıntısı yaşayacağınız toyota corolla cross ile honda hrv yi düşünebilirsiniz.
  • şu an çok çok avantajlı bir fiyat ile satıldığını düşündüğüm otomobil. hem dizel, hem otomatik, hem donanımlı. hayalet göstergesine kadar da var.

o paraya benzinli golf veriyorlar.
  • kaşkayi'den daha kaliteli (karoser, işçilik, konfor, sessizlik) olacağını tahmin ediyorum ama bu fiyatlarla işi zor. hayırlı işler bol güneşler.
  • 3 ocak 2017 tarihinde;

1.4 ecotsı act 150 hp dsg s&s xcellence donanımlı paketinin satış fiyatı; 117.900 tl,
    1.4 ecotsı act 150 hp 4drive dsg s&s xcellence donanımlı paketinin satış fiyatı; 134.500 tl ;

16 ocak 2017 tarihinde;

1.4 ecotsı act 150 hp dsg s&s xcellence donanımlı paketinin satış fiyatı; 134.500 tl,
    1.4 ecotsı act 150 hp 4drive dsg s&s xcellence donanımlı paketinin satış fiyatı; 144.00 tl ; iken;

bugün itibariyle;
    1.4 ecotsı act 150 hp dsg s&s xcellence donanımlı paketinin satış fiyatı; 141.000 tl,
    1.4 ecotsı act 150 hp 4drive dsg s&s xcellence donanımlı paketinin satış fiyatı; 152.300 tl dir.

bu fiyatlarla bu aracı almak için sipariş verenleri, cesaretlerinden dolayı canı gönülden tebrik ediyorum. kaldı ki; sipariş verdiğinizde en erken 2-3 ay içinde aracınıza kavuşabiliyorsunuz. arada geçen zaman zarfında fiyatının ne kadar artabileceğini varın siz hesap edin. euro düşüme eğiliminde malum. ancak euro düştü-düşüyor diye fiyatların ineceğini hiç zannetmiyorum. eyyorlam bu kadar. herkese kabızsız-ishalsiz günler dilerim.
  • (bkz: ölü doğmak)
  • mayıs ayından beri 1.5 tsı fr kış paketlisini kullanıyorum.
    daha önce bu tarz bir suv kullanmamıştım.
    şunda bu vardı bunda bu yok diyeceğim pek birşey yok.
    dikkatimi çekenler ,
    - galiba elimiz direksiyonda olsun diye radyonun ses açma tuşu solda , radyo değiştirme sağda. biraz sinir bozukluğu yaratıyor.
    - aracın iç mekanı gerçekten çok ferah. bagaj hacminin falan konuşulacak birşeyi yok maşallah.
    - iç mekanda plastik aksamın içi boş. bunun için özel kesilmiş kadife kumaş satıyorlar mesela. araç orda fark ettirmiş ben bu sınıflandırmada en alttayım diye. bu arada onları yapıştırmak gerçekten büyük mesele. ben yapamadım iade ettim.
    - bagaj kapağı gerçekten çok büyük. kapatmak açmak ciddi mesele. bu sebeple ben elektrikli bagaj yaptırdım. tavsiye ederim. hayvani bir kapağı vurmadan kapatmak biraz zor oluyor.
    - araçta limitör var.
    - ciddi bir yükseklikte olduğu için ne kadar esp de olsa sıfır lastik de olsa arabanın altından ciddi bir hava geçiyor. fazlasıyla esniyor sanki yelkenlide gibi hissediyorsunuz. ama güvenli sınırın içinde kalırsanız yere basan güvenli bir hissiyatı var.
    - bahsettiğim yükselti yakıtı biraz etkiliyor. ama genel olarak çok kötü diyemem. 1.5 tsı motor fazlasıyla yeterli istediğin anda güç sağlayabiliyor.
    - kış paketi ile gelen koltuk ısıtma bildiğimiz şekliyle ama direksiyon ısıtma gerçekten çok keyifli bir donanım. sıkça karşımıza çıkan bir donanım değil soğuk günlerde çok keyifli sürüş imkanı sağlıyor.
    - ekran konusu vag grubunda tam bir kaos. istediğini yansıtamıyor garantiden mecburen çıkmasını bekliyorsunuz. bende öyle yapacağım.

sorusu olanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
  • kasım ayında skoda karoq ile beraber bayilere yığılmış araçtır. öyle ki, bayinin 190-200 bin tl'ye sattığı araçlar şuan ikinci el sitelerinde 220-240(!) bin tl fiyatlar ile satılmaya çalışılıyor. performans-fiyat açısından iyi bir araç eyvallah ama bu artık iyicene keriz silkelemeye dönmüş...
hesabın var mı? giriş yap