• kemanı icat eden gasparo adlı kişi, italya'daki brescia şehrine bağlı bu kasabada doğmuştur.
  • kemal sunanın oynadığı bir karakter ismi..
  • salo, köklü misafirperverlik ve zenginliğin sembolü olarak ukrayna kültüründe önemli bir yere sahip. genellikle meze olarak servis edilen yemek domuz yağından yapılıyor. çavdar ekmeği, baharat ve yeşilliklerle sunulan yemek aperitif olarak kabul ediliyor.
  • votka denilmiş ama, konyak versiyonu da denenmelidir.

- bir dilim siyah ekmek
    - bir diş sarımsak
    - bir parça salo

tercihen 7 yıllık gürcü konyağı tavsiye edilir. ekmeğin üzerine salo yerleştirilir, ağza atılır, sarımsaktan bir ısırık, kocaman bir yudum konyak shot.

bombiçka.
  • ukrayna'da yediğim domuz yağının yöresel adıdır. resimde görülen şey salo olup, arak bir foto değil bizzat kendi yediğim salonun resmidir. geleneksel olarak dilimlenmiş salo hardala bandırılır ağza atılır üzerine bir shot votka yudumlanır ve en son da salatalık turşusu yenilir. salo mideye indikten sonra ağızda kaygan bir his oluştuğundan ikinci shot kaçınılmazdır.
  • votka ile birlikte çok güzel gider. fazla yememenizi tavsiye ederim. zira, tek başına tüketilecek bir ürün değildir. ruslar, bunu evde yaparlar genellikle. dışarıda da satılıyor, ama almanızı pek tavsiye etmiyorum (yağın kalitesi bir yana, pis de oluyor). ev yapımı saloyu, votka, turşu ve yine kara rus ekmeği ile birlikte yerseniz, yeni bir tat keşfetmiş olursunuz. bazen, eser miktarda blini arasına da konulup dürüm yapılabilir (ama bunu tavsiye etmiyorum. sıcak blini ve soğuk salo... big no no!).
  • (bkz: salak) (bkz: salako)
  • selahattin ismine sahip genc bunyelere takilan lakap
  • fr. pic (bkz: salope)
hesabın var mı? giriş yap