• en vurucu repliklerden biri de şudur herhalde:

--- spoiler ---
    salako emine'nin kendisini aslında sevmediğini öğrenir. bir süre sonra emine yine "sen benim yavuklum deel misin" dediğinde:

- ben senin yavuklun deelmişim, ben senin çoban köpeenmişim.

der. bunu da öyle acıklı söyler ki, iç burkan kemal sunal görüntülerinden biridir hiç tartışmasız.
    --- spoiler ---
  • salako'nun, aşık olduğu kız olan emine'nin kaba etini görünce bayıldığı film.
    (bkz: kopmak)
  • (bkz: sözlerini yazayım da tam olsun)

salakonun hünerleri aman allah
    salakonun hünerleri aman allah
    şaşırttı köylüleri.. nıynıynıy* devirdi.. oy oy..

geliyor salako eyvah!
    amman salakoo, yandım salako..
    geliyor salako eyvah!
    amman salakooo yandım salakaoo..

... dillere dolanır, bağlamada çalmak motto edinilir bir türküdür.. slow versiyonu da vardır pek sevimli..
  • kanal 7'de izlemeyin bu filmi. salako'nun eşeğine eşşoğlueşşek dediğinde kesilmesini geçtim, salı sallanır, çarşamba çarşafa dolanır, perşembe perişanlıktır replikleri bile komple uçurulmuş filmden. sapık dediğinde bozuluyorlar bir de.
  • kemal sunal'in basrol oynadigi ilk filmidir. komik ve eglenceli olmasi yaninda ayrica ogreticidir de. gerdege girmek istemeyenler buyrun;

pazartesi: hafta basi (sevisilmez)
    sali: sallanir (sevisilmez)*
    carcamba: carsafa dolanir (sevisilmez)**
    persembe: perisanliktir (sevisilmez)*
    cuma: mubarek gun (sevisilmez)
    cumartesi - pazar: haftasonu, tatil (sevisilmez)
  • antik yunan komedyalarına benzer bir kurgusu vardır. koro ve koro başının araya girip şarkılar söylemesi, durumu özetlemes buna örnektir.
  • kemal sunal'ın oyunculuk hayatı boyunca üzerine yapışacak olan saf, sakar ve aptal inek şaban tiplemesine ilk olarak hayat verdiği film.
  • ince memed'den esintiler taşıyor.
  • gözümden kaçan başka bir sahnesi yoksa kemal sunal'ın kariyerindeki tek öpüşme sahnesi bu filmdedir. filmin hemen başındaki introda görülebilir.
  • politik bir filmdir.

filmde ağa ile siyasetçi, kayın hısımlığı vasıtasıyla işbirliği içine girmekte; köylülerin ifadesi ile "köylülerin anasını bellemeye" hazırlanmaktadır.

siyasetçi; son günlerde ortaya çıkan "sol"dan, solculardan, "köylüyü fişnekleyen mekteplilerden" o kadar şikayetçidir ki kendi ifadesi ile "sol elini bile kullanamaz hale gelmiştir". ona göre; bu sol çıktı çıkalı büyüğe saygı kalmış, din-iman tehlikeye girmiştir.
hesabın var mı? giriş yap