• insani açıdan gerçekten üzücü bir durum. ama işin bir başka yüzleşilmesi gereken tarafı, bu arkadaşımızın ameliyatı, abd gidiş dönüş, refakatçisinin masrafları vs yuvarlak 2 trilyon edecek. ülkemizde 100 bine, 200 bine sahip olsa çözülecek sağlık sorunları olan kişiler var. bu arkadaş için gereken kaynak, 4-5 hastayı kurtaracak kaynağa denk. bunlar yerine şunun için haber yapılsa olmaz mı? türkiye'de donanımlı bir hastaneye bu ameliyat için gerekli bir ameliyathane açmak ve işinin ehli olan gönüllü doktorlardan bir kaçını abd'ye eğitime göndermek acaba ne kadara mal olur ve kaç kişinin hayatı kurtulur? realizim maalesef acı.

zorunlu edit: insanlıktan nasibimi almamışm vs. diyenler var. biraz akıl...refiye ölsün mü diyorum? tek dediğim, para toplanacaksa, tedavinin yapılabileceği bir ameliyathane ve ihtisas sahibi doktora harcansın, refiye gibi olan diğerleride kurtulsun... bir başka konuda, bana sladıran arkadaşlara... tv'de görünce humanist olmayın.çevrenizde refiyeden on kat kötü olanlar var. üstelik bu insanlar anne, baba... bakmak zorunda oldukları çocukları var...
  • 1 milyon dolar tutan tedavisi neymiş gerçekten merak ediyorum ben. zeki alasya-metin akpınar filmi mi abicim bu, sene olmuş 2013, hala 1 milyon dolara amerika'da tedavi geyiği mi yapılıyor.

ciddi dezenformasyon ve duygu sömürüsü kokusu alıyorum ben bu olaydan. kendisinin iyi olmasını, daha uzun seneler yaşamasını isterim de, bu ülke ne oktar babuna'lar ne süleyman mercümek'ler gördü. kaldı ki eğer ki bu kadar ciddi bir durum söz konusuysa, bu kadar ciddi bir parayı halk değil, halkın vergilerini takır takır toplamasını çok iyi bilen sosyal devletimiz vermeli.

bir de ortaya çıkan şu hesap numaraları mevzuusu var, kimin hesap numaraları arkadaş bunlar, bunu yönetebilecek sivil toplum kuruluşları yok mudur?

her şeye rağmen en kısa zamanda sağlığına kavuşması dileğiyle. havadan nem kapıp her şeyden şüphelenen bir millet olduk ama bunun oluşmasına sebep olanlar utansın.

edit: bir mesaj geldi, deniyor ki refiye'ye doktorlar vs. tarafından söylenen tutar budur. ben de zaten yukarıda refiye insanları kandırıyordur demiyorum, refiye aracılığıyla doktorlar, hastaneler, refiye'nin amerika bağlantılarını sağlayan x kişileri bunu suistimal ediyor olabilir diyorum. devlet insanların bu kadar hassas tepki verdiği bir olayda tavır alıp sorumluluğu kendi eline almalı. doğrusu budur.

edit2: bir de bu kadar hassas bir konu hakkında bu tarz bir şeyler yazmak gerçekten geriyor insanı. her an linç edilebilir, kalpsiz, pislik bir insan ilan edilebilirim. ama durun bir de geniş açıdan bakın olaya.
  • kimsenin bir allah kuruş vermemesi gereken kız. bu kızın muhtemelen sağlık sigortası var. hatta olmasa bile gss diye bi bok çıkardılar yani sike sike var. bu kızın hastalığını devlet tedavi etmek zorunda değil mi. kendi imkanlarıyla edemiyorsa da sike sike amerikaya gönderip yaptıracak ameliyatını. yardım toplayarak 1 kişiye belki yardım edersiniz ama ya diğerleri. 23 yaşında bir kız değil de 33 yaşında bir erkek olsa eminim ki kimse bu hassasiyeti göstermezdi. 33 diyorum bak daha hayatının baharında, yolun yarısına bile gelmemiş olması gerekiyor ama yolun sonu gözüküyor. ki ona 1 milyon da lazım değil 100.000 olsa yetecek. hadi onu da geçtim sokakta üşüyen, montu olmayan çocukların ihtiyacı olan bunun daha da azı. daha geçenlerde karda terlikle yürüyen çocuğa yardım yağdı. sonra noldu peki. kim bilir daha kaç tanesinin ayağında botu yok hala. bu durum sistemdeki bozukluğun bir sonucu ama sen bunu görmezden gelip spesifik örneklere yardım yaparak bunu çözmeye çalışıyorsun. aynı şey depremde de yapıldı. devlete sordular nerde bu deprem parası diye adam sırıtarak yol yaptım dedi. millet hiç arkasını aramadı bile gitti yardım etti. etti de noldu adamlar hala sokakta hala sefil. 1 yılı geçti depremin üstünden. o deprem parasıyla o şehir yeniden yapılırdı 1 yılda. ama vatandaşın yapacağı yardım bir kerelik oldu ki öyle olur. bunları halletmek devletin işi. devletin varlık sebebi bu işler. kişilerin tek başına yapamayacağı şeyleri halletmek. siz o kişiye o yardımı zaten vergi verirken yaptınız. şimdi yapmanız gereken ekstra yardım değil parayı verdiğiniz kurumu, o parayı kullanmaya itmek yani işleyişi düzeltmek. ancak bu herkesi kurtarır.
  • tedaviisne karşı değilim, hiç olmadım da. ama süreci baştan sona çoooook yakından takip ettim. tatlı su duyarlılığı ile değil tamamen bilimsel çerçevede. şimdi size bir link vereceğim. önce o haberi okuyun; yazdıklarıma daha sonra bakın

http://www.haberler.com/…erken-oldu-4809397-haberi/

o günlerde, acil organa ihtiyacı olan bu bebek beklerken, ince bağırsak açısından daha nakil aşamasına bile gelmemiş olan ablamız için 1 milyon tl toplandı, daha sonra da devlet eliyle hasta amerika'ya yollandı. (şimdi bana la dört tane organ nakledildi rererörö yapmayın; amerika'da bizdeki kadar donör sıkıntısı olmadığını da eklerim, neyse bu başka bir mecranın konusu) benim derdim burdaki cerrahların töhmet altında bırakılmasıydı baştan beri. kendi ajitasyonları için belki yüzlerce insanın hayatını kurtaran hekimlere bok atıldı.

bu bebek cezmi hoca'nın (bkz: cezmi karaca) hastasıydı. hani yılmaz ailesinin o dönem "bizi ameliyat etmiirler rererörö" diyerek iftira attığı tepecik hastanesi'ndeki ekibin hocası. "6 aylık bir bebeğimiz var, acil organ bekliyor. ben nasıl daha nakil aşamasına bile gelmemiş, endikasyona girmemiş bi hastayı kabul edeyim? bu bebeğin hakkını nasıl gaspedeyim?" demişti. fevzi bebek objektifler için "güzel kız, acıklı hikaye, dram reytingi" özelliklerini taşımadığı için sanırım, onun için 1 milyon tl toplanmadı; sağlık bakanlığı onu tedavi için abd'ye yollamadı. adaletini sevdiğim dünya. nur içinde yat bebek...

işte ben baştan beridir buna kızdım; imkan olsun herkes yollansın amerika'ya, ihtiyacı olan herkes. ama sırf medya baskısı, kamuoyu sinir uçları öyle istedi diye değil!!!
  • insallah o para bulunur ve bu genc kizimizin hayati kurtulur.
    ancak anlayamadigim nokta; bir insanin tedavi olmasi icin neden 1 milyon dolar gerekir?
    yani kizin olmesine izin mi verecekler 1 milyon dolar gelmezse?
    olecek bir insani parasi yok diye tedavi etmemek ne demek? ve 1 milyon dolar da nedir?
  • okudukça okudukça daha da deliriyorum, yazılan yorumlara cümlelere bakıyorum; herkesin ağzında aynı şey: ah zavallı kız, vah zavallı kız.

arkadaşım, bu kızın 6 aylık ömrü kaldığı hikayesi nerden çıkmış çok merak ettim cidden. (hürriyet'in daha doğrusu dha'nın yerel muhabirinin bok yemesi olmasın sakın?) zira tepecikte ince bağırsak naklini çok başarılı bir şekilde yapan ekibin başındaki hoca asla böyle bir şey demiyor. ikincisi, 1 milyon dolarım neden elin amerikalısına gitsin? burada kendi vatanımda bu iş tek kuruş ödemeden yapılabiliyorken.

üçüncüsü, bu kız terminal dönem hastası değil, yani halen hayatını idame ettirme şansı var yaşam kalitesi düşük de olsa; oysa ölümün eşiğinde olup bağırsak nakli olmayı bekleyen 9 aylık bir bebek yatıyor tepecik'te. organ çıkacak olsa o bebek gibi bir hastaya değil de sırf eli yüzü düzgün, hürriyetin ajitasyonuna iyi malzeme oldu diye yaşam şansı bu kıza mı reva görülmeli?

arkadaşım biraz tıbbi durumu araştırın; işin ağlak kısmını bir köşeye bırakıp. refiye yılmaz'ın yaşamaya hakkı var elbette. sağlıklı olmaya da. ama orada "acilen" organ bekleyen diğer hastaların da en az onun kadar yaşamaya hakkı var ok? devlet mevlet demeden önce devletin organ naklinde ne kadar hassas davrandığını da gözden kaçırmayın. yiğidi öldürüp hakkını verin yani. bugün hangi ülkede organ nakli -ki ince bağırsağın tr'deki maliyeti 100-150 bin tl- hastadan tek kuruş para alınmadan yapılıyor?

biraz akıl biraz fikir lütfen!!!
  • şimdi bi saniye...

bu kız için kızılay hesap numarası verdi. sms numarası verdi. millet yardım etsin diye...
    bugün o kadar para toplandı. ve şimdi bakanlık vatandaşa açıklama yapıyo "para yollamanıza gerek yok biz hallediyoruz zaten bunları" diye...
    ne lan bu dağınıklık. bakanlığın kızılaydan haberi yok ya da kızılay bakanlığı takmadan kafasına göre hareket ediyo...

şimdi bu kızılay devletten bağımsız bi kuruluş mu?
    bakanlığın kızılay'dan haberi yok mu?
    e madem devlet hallediyo kızılay hangi yetkiye dayanarak para topluyo?
    madem bakanlığın görevi bu, neden kızılayın gayet resmi yollarla (hesap numarası, sms) para topladığından haberi olmuyo?
    o toplanan paralar ne olacak? (kızılay'a kaldı yüksek ihtimal)

bugün, milletin bu tür hayır işlerine duyduğu güven baltalandı.
    bravo.
  • bilip bilmeden burada ahkam kesen sevgili sözlük camiası, olayı enine boyuna araştırmadan yazan dallama haberciler için gelsin bu bilgi (nakil işlerinin bizzat içinde olan bir doktorun sözleridir):

"şimdi bildiğim kadarıyla bu kızda gardner sendromu var, desmoid tümör ile giden bir türü. ve bunların bir kısmında ince bağırsak nakli gerekebilir ki, bunun endikasyonu konursa burada en iyisini yaparız tepecik ve gata bu konuda oldukça iyi, olay bitti mi, bitti! diğer açıdan bakalım, nakil gerekmiyorsa imatinib içerikli bir ilacı kullanması faydalı olabilir (ki tartışma da buradan çıkmıştır, ilaca "endikasyon dışı ilaç" kategorisinde sağlık bakanlığı'nca izin verilmediğinden aile temin edememiştir, ve parası ile yurtdışından getirmek gündeme gelmiştir, kıyamet kopmuştur; paralar havada uçuşuyor, vaadlerin önü arkası kesilmiyor), sağlık bakanı ilgili kurula talimat verir, ilacın kullanılmasına izin verilir, eczacılar birliği ilacı 1 hafta içinde yurtdışından getirir, sgk parasını öder. klişe ama, sistem bu kadar basit çalışıyor"

sonuç neymiş? 1 milyon dolar falan hikaye... peki neden bütün bunlar oldu? birileri aileye gaz vermiş, onlar da çaresizce kızları bir an önce iyileşsin istemiş. yurt dışı bu konuda daha tecrübeli, orayı araştırın demiş doktorun biri. bunlar da miami'yi bellemiş. oysa oraya da gitse belki aynı cevabı alacak, "nakilden önceki tüm şanslar sonuna kadar denenmeli" denecek. neden? çünkü gerçekten tehlikeli bir nakil bu. böbrek alıp takmaya benzemiyor ki o bile kendi içinde riskli operasyon sonrası süreç için...

peki olay neden buralara sürüklendi? sömürü meraklısı medya mensuplarının işin ucunu bucağını düşünmeden "1 milyon dolar bulunmazsa 6 ay içinde ölecek" başlığını atması yüzünden. bu arada 6 ay vs hikayesi de tıbben gerçek değilmiş. bilginize...
  • adaleti sorgulatan bir genç kız.

bu para illa ki bulunur, koca memleket 1 milyon doları bir araya getiremiyorsa hiçbir şeyin anlamı kalmamış demektir.

benim anlamadığım, türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan, maaşının ortalama dörtte birini devlete sağlık güvencesi sağlaması için veren, bu ülkede eğitim görmüş, bu ülkede yaşayan bir memleket evladı iyileşmek için "neden" yardım istemek zorunda. niçin birilerine mektup yazmak zorunda, neden ekşi sözlükte konser yapsak da para toplasak diye fikirler çıkıyor yaşaması için?

başbakana, başbakanın eşine seslenmek nereden geliyor aklına; neden geliyor? başbakan kimdir; ölümle yaşamı ayıran çizgiyi çeken kişi midir? grip olduğumda ben kendime bakarım, benim altından kalkamayacağım kadar büyük bir hastalıkla karşılaştığımda insanlara el açmamı gerektiyorsa neden zorunlu sağlık güvencesi için prim ödüyorum? yaşamak için neden çalışmak zorundayız diye isyan ediyordum, şimdi revize ediyorum yaşayabilmek için neden yardım dilenmek zorundayım?

elimizden geleni yaparız, refiye'yi kurtarabilecek parayı toplarız. peki diğerleri? bu işin bir sonu var mı? benim kızıma, kız kardeşime sahip çıkmayan devlet utanmadan benden vergi istiyor, beni askere alıyor, hayatımı paramparça ediyor.

ne boktan bir ülke oldu burası arkadaş, ne anlamsız bir hayat oldu.

neden çalıştığımız unuttuk, neden vatanperver olduğumuzu unuttuk, neden beraber yaşadığımızı unuttuk. vay arkadaş.
  • sgk diye bir saçmalık var ortada. bizim başımıza böyle bir durum gelse ben ödemem git öl diyecek bu kurum sanırım. asli görevi vatandaşa sağlık hizmeti sağlamak olan bir kurum bu kadar insanın toplanıp yardım toplamaya çalışmasından utanır belki.
    tanım: bir an önce sağlığına kavuşması için elimizden ne geliyorsa yapmamız gereken insan.
hesabın var mı? giriş yap