• hasar görmesi durumunda "sonunu düşünen kahraman olamaz" tarzı bir cümle söylenmesi normaldir. yapılan hareketlerin, alınan kararların muhtemel sonuçlarını değerlendirmeye yarayan beyin bölgesi.
  • amerikan northwestern university'deki araştırmacıların yaptığı bir çalışma, prefrontal cortex'in bir kısmının hasar görmesinin insanı daha inançlı hale getireceğini ortaya koyuyor.

araştırmacılar, beyinlerinin bu kısımlarının zarar gördüğü hastalar üzerinde yaptığı çalışmada, hastaların, yeni fikirleri kabul etmede isteksiz olduklarını ve dinsel inanışlarında daha radikal hale geldiklerini gördüler.

http://www.independent.co.uk/…western-a7722946.html
  • duygularımızı ifade edebilmemizi sağlayan merkez. buraya hasar verildiğinde karar verme mekanizmasının da bozulduğunu ve doğru kararlar verilemediğini bulmuşlar (fareler ve doğumda beyni zarar gören çocuklar üzerinde yapılmış çalışmaların sonuçları).
  • beynin, insanı insan yapan yani diğer hayvanlardan ayıran bölümüdür denilebilir. soyut düşünme, problem çözme, yaratıcılık gibi vasıfların gizli mutfağıdır.
  • http://www.utilitarianism.com/…n-moraljudgments.pdf

prefrontal korteksde meydana gelen hasarların utilitaryan* davranış gösterme eğilimini artırdığı keşfedilmiş. ayrıca yine vmpc lezyonlarına sahip hastaların ultimatom oyununda adil olmayan teklifi reddetme eğilimleri normal deneklere çok daha fazlaymış. lakin bunu daha ziyade vmpc'nin öfke yönetimindeki rolü nedeni ile olduğu düşünülüyormuş.
  • beynimizin orkestra sefi.. cortex in on tarafi.. ona kotu birsey olmasi durumunda tahmin edemeyeceginiz rahatsizliklar ortaya cikar... eskiden sessiz beyin denirmis.. kimse ne yaptigini anlamadigi icin.. arastirilmasi gun gectikce populerlesiyor..
  • beynin alın kemiği arkasında bulunan lobudur. mantıklı düşünme, sağduyu, empati kurma yeteneği, olumlu düşünme gibi düşünce sistemlerinin aktif olduğu beyin bölgesidir. üçüncü göz olarak da adlandırılmakla birlikte geliştirilmesi doğuştan sahip olunan yetenekle alakasız, tecrübe sahibi olma ile ve/veya teorik olarak bilgi yüklenmesi ve bu bilginin kullanılması ile mümkündür. özet olarak bol bol okumak, öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamakla gelişen dinamik bir bölgedir. bir anlamda vücut geliştirme sporunun beyne uygulanan bir versiyonuyla gelişen bölgedir.

prefrontal korteks'i gelişmiş olan insanlar, medeni, empati yeteneği yüksek, olumlu düşüncelere sahip bilge insanlardır.
  • lateral bölümünde düşük oksijen seviyesi durumunda kişide nevrotik bozukluk görülür. size sabah sabah harika bir bilgi.
  • antisosyal kişilik bozukluğu taşıyan insanlarda, işlev bozukluğu olduğunu düşünülen beyin partı.
  • insanı insan yapan, sizin hayatta varolabilmenizi sağlayan, üst düzey özelliklere sahip beynin en önemli kısımlarından birisidir. eğer bazı yaşamsal fonksiyonlarınızda eksiklikler hissediyorsanız, mantıksız hareketler, saçma dürtüler edindiyseniz, beyninizin bu kısmıyla alakalı olabilir. gelecekte üstün insan modeli beynin bu kısmının daha iyi anlaşılıp, daha iyi kontrol edildiği bir zamanda ortaya çıkacaktır.

prefrontal cortex ile tanışmamız lise 3 yani 2008 yılına dayanıyor. çalışkan başarılı bir öğrenciyken, şöyle söyleyeyim lise 2'nin ikinci dönemi ortalamam 94'tü, bir kıza aşık olmuştum ama inanılmaz bir aşktı. ben anlamlandıramıyordum fakat beynim, zihnim kıza hayrandı. benden daha çok seven bir beynim vardı. tabi onu izlemek, onunla konuşmak beni daha zeki ve başarılı yapmıştı. şimdi gelelim, prefrontal cortex ile tanışma hikayemize, tabi ben kızı sevsemde onun haberide olsa sevgili olamadık. bir gün dediler ki birinden hoşlanıyormuş, işte o sırada beynimden vurulmuşa döndüm. cidden beynimin ön sol kısmında prefrontal cortexin olduğu kısımda farklı bir şeyler oldu. bir zaman sonra aşırı inanılmaz mantıksız işler yapmaya ve fazlasıyla muhafazakar, dindar birisi olmaya başladım. obsesyonlarım vardı ama okb gibi değil. mantıksız hareketler, saçma cümleler kurmaya başladım. o kısım çökmüş gibiydi ve beni insan yapan özelliklerim benden kopmuştu. bende kendimi korumak için insanlarla konuşmayı kestim, çünkü mantık denen şey yoktu artık beynimde. fakat muazzam bir şey oldu ve ben daha zekileşmeye başladım. matematik, geometri, fizikle ilgili soruları kalem kullanmadan kafadan çözüyordum ve inanılmaz basit geliyordu bana. aklınıza gelebilecek her konudan bahsediyorum. integralden türeve trigonometriden momentum-ivmeye herşeyi zihnimden çözmeye başladım. beynimin bu kısmı çökmüşte olsa diğer kısımlar anlaşılan baya gelişmiş oldu. matematikle ilgili düzensiz artan sayıların toplamıyla alakalı bir formül, bir sayı dizilimi bulmuştum o sıralar fakat gauss benden önce bulmuş bunu bilmiyordum. zamanla o kısım düzeldi oradaki boşluk hissi geçti. tabi bunun bir zamanlar düzenli bir seks hayatımın olmasıyla ilgisi var. cidden seks beynimin o kısmını daha düzenli bir hale getirdi. tabi bunun yanında benim ciddi anlamda çok güzel bir ilişki yaşamam ve sevgi ile ilgiye boğulmam beynimin o kısmının düzelmesini sağladı. sadece çok yüksek işlem gerektiren hesaplamalar yaptığımda o kısım biraz ısınıyor. şimdi daha rasyonel, kuralcı ve stabil birisiyim. insanı hayata adapte eden ve başarılı olmasını sağlayan beynin en önemli kısmı. gelişiminde zamana ihtiyaç var sabırla beyninizin bu kısmını geliştirebilir ve daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap