• bilimsel adi "portia fimbriata", orumceklerin belki de en akillisi, en evrilmi$i. diger orumcekleri avlayan bu avustralyali bilinen en zeki avcilardandir. kendinden daha iri ve hizli avcilari avlar, cok az 'memesiz'in du$unebilecegi stratejiler geli$tirir. bunlardan en basiti: baska bir orumcegin agina bir av gibi titre$imler gonderir. eger diger orumcek bunu yutmazsa, geri cekilir gibi yapar ve ba$ka yonden saldirir. bir diger adi da "ziplayan" orumcektir ve "ucan orumcek"le ciftle$se, dunyanin en ust avcilarindan biri olabilir.
  • shakespeare'in venedik taciri'nde ilk olarak bassanio tarafindan su sekilde tanitilir:

in belmont is a lady richly left;
    and she is fair, and, fairer than that word,
    of wondrous virtues: sometimes from her eyes
    i did receive fair speechless messages:
    her name is portia, nothing undervalued
    to cato's daughter, brutus' portia:
    nor is the wide world ignorant of her worth,
    for the four winds blow in from every coast
    renowned suitors, and her sunny locks
    hang on her temples like a golden fleece;
    which makes her seat of belmont colchos' strand,
    and many jasons come in quest of her.

(turkce cevirisini ne yazik ki internette bulamadim)
  • bir yerde, ağ üzerinde av bekleyen örümceklerin aksine gezici bir türdür..
  • en aşık olunası shakespeare kadınlarından biri
  • marcus brutusun karisi.
  • belmont'lu, ki$ilikli, guclu, zeki, esprili, hazircevap, maceraci shakespeare hanimefendisi. tiyatrocu hanimlarin en cok oynamak istdigi karakterlerden oldugu yonunde duyumlar aldik.
  • william shakespeare'nin venedik taciri adlı oyununda, ikinci perde dokuzuncu sahnede; arragon prensi yanlış sandığı seçip sandığın içinden çıkan soytarı kafasından ayarı yiyince;

--- spoiler ---
    ben burada durdukça,
    aptallığım artacak galiba.
    tek budala kafayla gelmiştim kur yapmaya
    ikisiyle birden dönüyorum şimdi geriye.

(portia'ya)
    elveda tatlı bayan, yeminimi tutacağım;
    derdimi ömür boyu içime atacağım.
    --- spoiler ---

deyip maiyetiyle birlikte odadan çıktıktan sonra;

"işte mum da pervaneyi böyle yakar" diyen karakter.
  • venedik tacirinde, shakespeare'in hamlet'te de gorulen "hicbir yeminin aslinda bozulmaz seyler olmamasi"ni anlatan, kocasina verdigi ve verirken hicbir zaman parmagindan cikarmamasi icin turlu yeminler ettirdigi yuzugu bir takim dolaplar, alengirli islerle baska biri kiliginda geri almayi basaran soylu ve zengin kadin karakterdir.
  • 3 boyutlu görüşü olan, gezici örümcek. örümcek adamı ısıran örümceğe fazlasıyla benzemektedir.
  • (bkz: porçay)
hesabın var mı? giriş yap