• düdük makarnası
  • penne ne boru makarnadir, ne de eklenen malzemelerden alir adini. 3-4 santim boyunda olup verev kesilmis butun makarnalar pennedir. kesiti genelde elips bicimindedir. en populer iki cesidi patlicanlisi ve de biberlisidir (arabbiata).
  • art niyetli kişiler tarafından kalp kıracak sorular üretilebilecek bir makarnadır.
    - abi en çok kimin pennesini seviyorsun? hilmi abinin pennesine hastaymışsın doğru mu?
    * +%^+@?!!!
  • bir makarna bu kadar mı güzel olur? şeklin tada dönüşmesinin efsanevi temsilcisidir. inanılmaz bir büyüdür... sadesi de güzeldir, sos da yakışır, acıktım, acıktık...
  • penne boru seklindeki makarna turunun adidir, farkli soslarla hazirlanabilir. en bilinenlerinden, acili domates soslu olani "penne arabbiata"dir. arabbiata'nin -benim de ilk duygugumda zannettigim gibi- arapla bir ilgisi bulunmayip, kizgin veya aci demekmis, la vita e bella'da bu anlamda kullanildigini gorunce ayilmistim.
  • uçları verev kesilmiş, üzerinde boyuna çizgiler bulunan makarna çeşidi.kalem makarna.
  • bir italyan yemeği. bildiğimiz boru makarnanın domates sos, sarmısak ve parmesan peyniri ile süslenmiş hali.
  • makarnanın sahip olabileceği en güzel form.
  • bursa , heykel'de yer alan , başarılı bir bardakta makarna müessesesi.
    önceleri , müşterilerin durabileceği alanın 1,5 metrekare oldugu kücücük bir dükkanda çalışmaktalardı , ardından hemen yan taraftaki koca mekanı satın aldılar. benim sayemde zengin oldular zaten. en kötü haftada 2 kez ordan yemekteydim, oraya kazandırdıgım müşteri sayısı zaten... bi teşekkür bile etmediler. hatta bunların farkında bile değillerdir belki *
    şaka bir yana , makarnalarıyla , soslarıyla , sistemleriyle , çaldıkları müziklerle , mükemmel bir mekandır. "50 yaşıma geldiğimde makarnacı dükkanı açıcam" gibisinden fantazilere sürüklemiştir beni...

edit: yerini merak edenler için, atatürk caddesinde kafkas'ın bulunduğu köşeden yukarı doğru çıkarken bi 20-30 metre yukarda sağda bir mekan, karşısında poğaça börekçi var. üstünde penne yazan dev bir tabelası yok ama farkedilir tipte bir özgünlüğü var.
  • bir makarnaci köpegine ancak bu kadar uygun bi isim koyabilir
hesabın var mı? giriş yap