• palmer ve sam'in zor hayatlarının çakıştığı anı anlatan film. sam'in durumu netflix işi gibi hissettirse de apple işi. şimdiye kadar apple original yapımı ne izlediysem beğendim ve palmer bu seriyi sürdürdü.
    filmden bir kesit var ki insan hayata bambaşka bir açıdan bakıyor;

--- spoiler ---

palmer başlarda sam'in kız gibi davranmasını kabullenemiyor ve bir gün sam yine prenseslerle ilgili favori programını izlerken şöyle bir diyalog oluyor:

palmer: o programda kaç tane erkek görüyorsun?
    sam: hiç.
    palmer: peki bu sana ne ifade ediyor?
    sam: ben ilk olabilirim.

gerçekten empati yapmak çok zor ama insan ben ne yapardım diye düşünmeden edemiyor. çocuğun bazı şeyleri ne kadar gönülden hissettiğini ve istediğini görüyorsun ama dünya bu konuda anlayışlı değil ve hatta çok acımasız. bunu bile bile sam'i gittiği yolda destekleyebilmek gerçekten çok zor.

sonrasında sam cadılar bayramında prenses kostümü giymek istiyor. palmer yine olabilecek en doğru şekilde bunun olamayacağını anlatıyor ama yine sam'e kıyamıyor ve o kostümü alıyor. bu noktada da devreye maggie giriyor ve okula erkek kostümüyle gelip çocukların ufkunu genişletecek bir konuşma yapıyor.

kısacası sam çok büyük bir şans eseri 2 koruyucu melek buluyor ama hayat sam'in sandığı gibi rengarenk değil. yani film mutlu sonla bitmiş gibi görünse bile bu dünyada bunun mümkün olamayacağını bilmek üzücü.

--- spoiler ---
  • son entry sinin neredeyse 7 ay önce girilmiş olması gerçekten çok büyük ayıp. son dönem izlediğim en başarılı filmlerden biriydi. dünyayı kurtarmıyorsanız işinizi gücünüzü bırakıp izleyin.
  • gerek film sitelerinde yapılan yorumlara gerek 2 üstteki gibi yorumlara bakmayın. sığ görüşlülerin beğenmeyeceği filmdir. justim timberlake cidden güzel bir oyunculuk sergilemiş, çocuk oyuncuya değinmiyorum bile. ben beğendim, gayet anlamlı ve günümüzde ülkemizde yaşananları görünce konusu tam da uygun.
  • son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden birisi. ön yargılar, çocuk sahibi olmak için ehliyet, ikinci şanslar ve çocuklarda cinsel kimliğe yaklaşım gibi konuları çok dozunda kesiştirip hepsinin de üstesinden gelerek meramını anlatan bir drama. yönetmeni daha önce duymamıştım ama kurgusu, anlatış tarzı ve temposunu beğendim ve takibe alıyorum. justin timberlake'in oyunculuğu ise çok kararındaydı, oldukça beğendim kendisini. bu tip dramlarda daha çok görmek dileğiyle.

bu arada 2021 listelerinde filmi hiç göremedim fakat bana göre 2021'in en iyilerinden biri.
  • justin ne oynamış öyle yahu! şaşırttı. aslan palmer, aslan sam. güzel film.
  • cocuk oyuncu akademilik performans sergilemis, guzel film kendine gore, tavsiye ederim
  • dün akşam izledim, justin timberlake'in oynadığını görünce hemen atladım tabii.

spoiler olabilir.
    palmer, gençliğinde karıştığı bir soygun ve öldürmeye teşebbüsten 12 yıl hapiste kaldıktan sonra şartlı tahliyeyle çıkıyor ve babaannesinin yanına gidiyor. babaanne de babaanne yani. pasif agresifin, örtük sadizmin bir numarası, bayrak taşıyanı.
    bir de sam var. babaannesinin arsasındaki bir karavanda uyuşturucu bağımlısı annesiyle yaşayan "queer" bir çocuk.

elbette ki louisiana'dan bahsediyoruz, white trash'ler, palmer da dahil olmak üzere, sam'e karşı garip bir önyargıya sahipler.
    palmer'ın çocuğumuza olan önyargısı kırılıyor, onu toplumsal cinsiyet kalıplarına sokmak yerine, onunla birlikte yürümeye başlıyor, adım adım ikisi de kendilerini buluyorlar. yalpalasalar da mutlu oluyorlar.

öncelikle film, bir kendini iyi hisset filmi her şeyden önce. finalde karakterlerin arzularına ulaşıyorlar, bir çift anahtar, bir mektup yetiyor bunun için.

filmin en büyük artısı sanırım queer çocuklara olan önyargının kırılmasına yönelik olabilir. bu açıdan da abd'nin en muhafazakar kesimlerine ait olan birinin sam'in yoldaşı olması, başarılı bir seçim olmuş. yani şu filmdeki hikayeyi new york'a ya da california'ya taşısan aynı şekilde işlemez, tereciye tere satmaktan bir farkı kalmaz. o açıdan muhafazakarların algısında bir kırılmaya sebep olur mu bilmiyorum ama en azından filmin çabasını takdir ediyorum.

ve fakat, bir eleştirim de apple tv+'a: zira, başrol oyuncusu 7-8 yaşlarında olan bir filme 15 yaş sınırı koymak nedir allasen? iki sevişme sahnesini çıkarıp atarsın, böylece sam gibi çocuklar da yalnız olmadıklarını görebilir, geleceğe biraz daha umutla bakabilirler.
  • bazı eğlendirici sahneleri olmasına rağmen genel olarak hüzünlü bir atmosferi olan kaliteli bir dram filmidir.
    konuyu uzatmadan, sıkıcı hale getirmeden işlemişler.

oyunculuklar gayet iyiydi. özellikle çocuk oyuncu ryder allen çok başarılıydı. juno temple da fazla görünmemesine rağmen akılda kalıcı bir performans sergilemiş.
  • hayatın içinden filmleri seviyorsanız, beğenirsiniz. film yavaş ilerliyor fakat kendisini izlettiriyor, sıkmıyor. 10 üzerinden 10 mu? hayır. fakat güzel dersler çıkarabileceğiniz film. mesela bir ebeveynseniz ve çocuğunuz eşcinselse ona nasıl yaklaşabileceğinizi görebilirsiniz.
  • babam ve oğlum new orleans. hayatın içinden amerikan sosyolojik sorunlarına değinen güzel çerezlik bir film. puanım 7.5/10
hesabın var mı? giriş yap