• lost izledim 1 sezon, hakatten ilginç olaylar dönüyordu. sonrasında dizi devamlılığım olmadığından ne oldu bitti bihaber kapattım o defteri. gayet garip ve değişik bir diziydi. dünya üzerinde başka bir dönem daha yoktur ki beni bu nasyonal sosyalist alman işçi partisi dönemi gibi şaşırtmasın. hakkında çıkan haberin, fotoğrafın, görüntünün, hatıranın haddi hesabı yok. bilim ve araştırmadan tut, vahşice işlenmiş cinayetler ve deneylere kadar; politikasından tut, teşkilatlanmasına; aldolf hitler'inden joseph goebbels'ine, gestapo'suna kadar ve daha birçok şey. sanki dünya içinde ayrı bir dünya, zaman içinde ayrı bir zaman gibi. her şey farklı bir boyutta cereyan etmiş gibi. benim aklım almıyor. hayatımda beni şoke eden az sayıdaki konudan birisidir. bayrağı, kullandıkları simgeler, hitler bile gerçek olamayacak kadar ilginç. bilemiyorum, gerçekten bilemiyorum. dünyanın böyle bir dönem yaşamış olması akıl almaz bir durum.
  • nationalsozialistiche deutche arbeiter partei
    milliyetci sosyalist alman isci partisi

(bkz: hitler)
    (bkz: sa)
  • hitler, 1921'de katıldığı alman işçi partisi'nin ismini hem sağ kesimden hem de sol kesimden oy almak için bu şekilde değiştirmişti. bu isimdeki anahtar kelimeler ne sosyalist ne de işçiydi, önemli kısım nasyonel ve alman'dı.
  • çok ilginç bi parti lan. genel olarak üst rütbeli nazilere bir nazire yapmak isterim.
    himmler, goebbels, hess, hitler falan tiplere bakıyosun kara kuru, eciş bücüş; tövbe yarabbim çarpılmış gibi tipler. esmer, güdük, aşırı çirkin, göt, göbek... ayy düşman başına bi suratlarında siğil çıkmamış evlerden ırak.

adamların ayrımcılığına bakıyosun 'alman dediğin aryan olur sarışın, mavi gözlü, gaslı maslı, 1.80' diye beğenmediklerini kılıçtan geçirmişler.
    e yarraam aryan olmayanları temizlemek gerekiyorsa önce sizi temizlemek lazım.

hadi üstün ırk falan diye milleti kekleyip oy aldılar da bu ırka mensup olduklarını millete nasıl yedirdiler hiç anlamıyorum.
  • yaptigi propaganda siyasetinin ba$arisini bir anlamda joseph goebbels'e borclu olan parti
  • seçimlerde aldığı oy yüzdesi aşağıdaki şekilde artan parti:
    1928 seçimleri: %2,63
    1930 seçimleri: %18,25
    1932 seçimleri: %37,36
    1933 seçimleri: %43,91
    http://www.axishistory.com/index.php?id=3782
  • bayraginin cizimi ve tasarimi hitlere aittir
  • başarılı olmasının nedenleri:
    -yahudi düşmanlığı
    -komünist tehlikenin abartılması
    -weimar cumhuriyetinin federal yapısına karşın merkeziyetçi eğilimler
    -versailles antlaşmasının reddi

hitler iktidara geldikten hemen sonra yapılan seçimlerde daha da güçlendiler. aynı yıl almanya milletler cemiyetinden ayrıldı. 1934'de hindenburg'un ölümünden sonra hitler devlet başkanlığını üstlendi. nazi partisi üye sayısı 1929'da 176.000 iken 1933'de 2.000.000, 1944'de 6.000.000 oldu.
  • tarihin en değişik siyasi ideolojilerinden birisine sahip olan parti.sağ mı yoksa sol mu faşist mi yoksa sosyalist mi konusu hala tartışmalıdır.zira hitler tasfiye etmeden önce bünyesinde ciddi bir sol kanat bulundurmaktaydı.bu sebeple isminde ki sosyalist ifadesini de yanlış kabul etmemek gerekiyor.çünkü cidden sosyalist bir partiydi ama sadece almanlara*
  • ilk büyük kurultayı 1 mayıs 1927'de adolf hitler liderliğinde toplanmıştır. sosyalist (!) bir abimiz olduğundan kelli 1 mayıs'ı seçmiş kendileri.
hesabın var mı? giriş yap