• son on beş günümü zehir eden şey.
    buyrun efendim ilginç ve biret verici bir nasır hikayesi.
    agk nasır denen bokun ne olduğunu bilmediği için ayak serçe parmağındaki kabarıklığı önemsemez. kendiliğinden geçeceği ümidiyle hayatına devam eder. gün geçtikçe şerefsiz kabartı acı vermeye başlar. eczacısının tavisyesiyle nasır bandı alana agk bandı nasırlı bölgeye tatbik eder. vakti geldiğinde, üç gün sonra, bandı söker ve nasırın acayip bir hal aldığını müşahede eder. talimata göre bir pens yardımıyla nasır yerinden sökülüp pansuman yapılacaktır fakat agk tırsar, "acır lan bu" der ve ertesi gün daha evvel kapısını hiç çalmadığı kurum tabipliğine koşa koşa gider. son yedi yıldır sadece bir defa o da burnu kırıldığında doktora giden, diğer tüm hastalıkları kendi marifetiyle atlatan agk ufak bir pansuman için hemşirenin karşısına dikilir. hemşire pansumanı yapar ama nasırın tamamının sökülemediğini bu şekilde de olmayacağını ufak bir operasyon gerektiğini söyler. agk sallamaz. ikinci nasır bandını yapıştırır, vakti geldiğinde bandı sker ve hemşireye koşar. hemşire aynı şeyleri tekrarlayıp doktora gitmesini salık verir. agk yine kaale almaz bir kaç gün öyle gezer. nasır denen orospu çocuğu tekrar azar. son bant yapıştırılır ve dört gün sonra sökülür.
    burdan sonrasını 12 yaşından küçükler okumasın
    bu sefer agk kararlıdır. önce yumuşayan parçaları temizler sonra bir cımbızı kolonya ve ateş yardımıyla sterilize etmeye çalışır. cımbızı nasırın açıldığı yere sokar, nasırın kökünü sıkıştırır. temas eder etmez sızı başlar. agk "seni parçalicam orospu çocuuuuu" diye haykırırken tüm kuvvetiyle nasıra asılır. öyle bir acı hisseder ki kolunun dermanı kesilir ve çekmeyi bırakır. tüm gücünü tekrar toplar ve "aaaaa" diye bağırarak nasıra yüklenir. tuhaf br şekilde ağlamamasına rağmen gözlerinden hiç boşalmadığı kadar yaş inanılmaz bir hızla boşalmaya başlar. öyle ki ayağı sırılsıklam olmuştur. nasır denen hayvan evladı on beş gün boyunca verdiği acının toplamından daha fazlasının vücüdu terk ederken vermeyi başarır. agk da nasır kökü olduğunu tahmin ettiği bandın muhteviyatından dolayı morarmış olan şeyi sökmeyi başarır. acıdan bayılmak üzere olduğunu hissetse de parmağı kesse daha az acıyacağını düşünse de bir keyif cigarası yakar...
  • dış deri tabakasının * uzun süre ve sürekli aşınmaya maruz kalması sonucu deri üzerinde normal dışı bir şekilde kalınlaşmasıyla oluşan normalden daha kalın, sürtünmeye dayanıklı, bir süre sonra aşırı rahatsız eden, bir süreden sonra da alışılan doku. sabahtan akşama kadar kürek çekseniz elleriniz su toplar, bisikletin gidonuna devamlı asılsanız elleriniz su toplar, sevdiğiniz ağacın köklerini kabartmak için çapa sallasanız elleriniz su toplar, şekli güzel ama ergonomik olmayan araçları kullanırken ayaklarınız su toplar vb. derken ve bu işlerle uğraşırken, bu nasır dediğimiz olay aslında bir su toplar iki su toplar en sonunda "yetersiniz lan, işte kalkanları açıyoruz" diyerek ortaya çıkar. vücudun bir savunma mekanizmasıdır.
    ellerimizdeki ve ayaklarımızdaki gittikçe küçülen tırnaklar, gittikçe artan ve hareketsizlik yüzünden olduğu bilinen travmalar hep doğamızdan uzaklaşmaktan, yeni bir türe doğru gidişimizden kaynaklanmaktadır. nasır, (çok discovery channel söylemi gibi olacak ama) bizi geçmişimize bağlayan yegane şey olarak kalacaktır.

5 yıl sonra gelen edit: rahmetli kerrigan'ı hatırlatan bir entry bu. huzur içinde yatsın.
  • hafife alinmamasi gereken acili bisi, bi donem 2 ayagimda toplam 10 civari cikmis ve hayatimi zehir etmistir.

benim gibi cok aci cekmemek, bastan dogru adimlarla en kisa yoldan kurtulmak isiyosaniz iste tavsiyelerim:

`*` sizde daha once cikmamis olmasi nasirin cok aci veren ve zor kultulacak bisi oldugunu gercegini degistirmez. ayaklarinizda nasir belirtisi gosterir gostermez soruna sebebiyet veren ayakkabiyi giymeyi birakin, aksi taktirde bir anda mantar gibi cogalabilirler mazallah.

`*` nasir kendiliginden gecmez, bekleyisiniz bosuna. cok abartiyorsin, bende de vardi ve uctu kayboldu diyosaniz muhtemelen gercek nasir diildi o, nasircikti, ne bileyim sadece kalinlasmis deriydi. kuvvetle muhtemelen hayatiniz garip tesaduflerle dolu ve farkina varmadan nasira iyi gelen bisiler yaptiniz (ayaginiza limonata doktunuz, surtunme katsayisi yuksek bi yuzeyde ayaklarinizi suruye suruye yurududunuz, komsunun kucuk kizi size pedikur yapti bilmiyorum). nasiri ciddiye alip ona gore cok aci cekmeden mudahele etmeniz yerinde olur.

`*` eger deri cok kalinlasmissa once nasir bandiyla kalin deriden kurtulabilirsiniz. nasir bandiyla nasirdan tamamiyla kurtulmak pek mumkun diildir cunku bant dedigin sey soyulur, islanir vs. 1-2 gunden uzun ayakta tutmaya calismak, ayaklari islatmadan herhangi bi sekilde banyo yapmaya calismak mumkun degil. ayaga poset baglamak - bosuna bir girisim, su bu, dus sirasinda yolunu bulup siziyor iceri. kuveti doldurup icine ayaklar disarda kalicak sekilde atlayis yapmak - kalca kemikleri icin cok tehlikeli. once kuvete girip ardindan ayaklarinizi disari sallandirarak kuveti doldurmak - beklemesi cok uzun sikici, su sicakligini ayarlicam ya da sampuan alicam filan derken o ayak yine islaniyor.

`*` ayaginizi sicak suda ya da mumkunse pedikur tuzu attiginiz suda bekletip ardindan kalinlasmis deriyi liflemek de ust deri inceltmek icin etkili bir yontem, ancak deri kalinlasmissa baya bi haftanizi alabilir bu islem, nasir bandi daha hizli bi cozum.

`***` nasirin en kalici cozumu solusyon ama ancak ust deri inceldikten, yani nasir bandi ya da pedikurden sonra kullanimina baslamalisiniz ki nasrin icine isleyip kurutabilsin. sabirli olun benim yaptigim gibi bir solusyonu 3-4 sefer kullanip iyilesmeyi beklemeyin, olmayinca eczane eczane dolasip baska marka ilac pesine dusmeyin. ayaklarinizi hassaslastirsa hatta acitsa bile sabah aksam solusyonu surmeye devam. 2 hafta sonra bakin nasil da cillop gibi olmuslar tekrar.
  • insan derisinin keçi derisi dansı sergileyebildiği teatral bir yeteneği..
  • son derece tehlikeli bir hal alabilen bir rahatsızlıktır. şöyle ki babamın bir arkadaşı başparmağındaki nasırı suyla sabunla yumuşattıktan sonra kesmiş. fakat steril bir şekilde yapmamış olacak ki, parmağı mikrop kapmış, sonuç olarak kangren olmuş ve adamcağızın parmağını kesmişler.
    o yüzden kendi kendinize ameliyatvari şeyler yapmayınız. doktora gidiniz. illa ben yapcam diyosanız alkol, oksijenli su, tentürdiyot gibi şeyleri kullanmayı ihmal etmeyiniz. işin ucunda parmaksız kalmak falan var.
  • ayak küçük parmağımda belli aralıklarla oluşan kalınlaşmış deri.
    ben bundan normalde pedikür yaptırırken o bölgeyi de aldırarak kurtuluyorum. hele ki derinden köküyle birlikte alınırsa uzun süre rahat ettiğim de oluyor, ta ki bir daha çıkana kadar.
    ama şu an yurt dışında bulunmam nedeniyle uzun süredir pediküre gitmedim ve nasır yine aynı yerde çıkıp çok da acı vermeye başlamıştı ki, ondan kurtulmayı başardım. şöyle ki;
    niveanın çok etkili vücut nemlendiricisinden sabah-akşam nasırlı bölgeye sürmeye başladım. bir süre sonra kalınlaşmış deri yumuşadı ve kalınlaşmış deriyi çok kolay bir şekilde elimle kaldırdım. hemen arkasından da antibiyotikli krem sürerek iltihap kapmasının önüne geçmeye çalıştım.
    sonuç olarak; eğer kendi kendinize bir çözüm bulmak zorunda kalırsanız sadece nemlendiriciyle belki olayı çözersiniz. ağrı çekeceğinize bir deneyin bence.
  • bu şerefsiz ikinci kez oluştu. ilki sağ ayak tabanımdaydı. nasır yakısıyla bir seferde kurtuldum.

ikincisi bu yaz bol yürümeli bir tatil sonrası sol ayak tabanımda çıktı. üzerine basamaz hale gelince yine nasır yakısı yapıştırdım. üst deri soyuldu, alttaki bu pis kaldı. sonra yine nasır yakısı yapıştırdım. tuba yakı aldım. üçer gün üst üste toplam 6 gün yapıştırdım. üst deri kenarlarından kalktı ama deriyi soyunca altındaki bu şerefsiz yine kaldı. ben deriyi soydukça daha da acımaya başladı. bactroban, bephantenlerle pansuman yaptım, iyileştirdim ama acısı hiç azalmadı. hazır deri iyileşmişken yine aynı döngüyü yaptım. sonuç aynı. yine aynı döngüyü yaptım, sonuç aynı. üstteki deri soyuluyor, alttaki bu pislik aynen yerinde duruyor. bir ara kendim oymaya çalıştım ama yapamadım. cerrahi olarak çıkarılmasını da gözüm yemedi. hem rapor almam gerekecek hem de bir süre hiç üzerine basamayacaktım.

ayağımın altına domates bağlamak, üzerine kına sürülmüş incir dilimi koymak raddesine gelmiştim ki, en son artık 5. - 6. paket miydi hatırlamıyorum, yine 3'er gün toplam 6 gün yakıyla dolaştım. sonra deriyi hiç ellemedim. kenarlardan azıcık kalktı ama sabrettim. artık acımıyordu da. bu halde yaşayabilirdim yani. sadece çorap giyerken kenarları kalkmış deriye takılmasın diye dikkat ettim. veee 1-1,5 ayın sonunda duştayken deri ve üzerine yapışık it nasır kendiliğinden düştü. yerinde minik bir çukur kaldı. o da artık kapanmak üzere.

biraz sabretmek gerekiyormuş. tekrarlarsa çok tecrübelendim. elimden kurtulamayacak it.
  • özellikle ayaktaki can yakan nasırla başa çıkma yollarından biri de ilginçtir ama domatestir. nasırlı kısma sabitlemek suretiyle - ki bu gayet zor ama poşet, koli bandı vb ekipmanla yapılabiliyor- yerleştirilen yarım domates, sabaha kadar nasırı yumuşatıp içindeki her ne ise (böyle ip gibi bişi çıkmıştı) söküyor. özellikle gece yatarken yapılan bu uygulamada nasırlı bölgedeki hareketi hissedebiliyorsunuz. bir geceyle de bitmiyor bu süreç, bi kaç kez uygulamakta fayda var ki tecrübeyle sabittir bu yöntem. hadi geçmiş olsun...
  • orhan veli'nin bir şiirine konu olmuş acı veren bir fiziksel hasar.

hiçbir şeyden çekmedi dünyada
    nasırdan çektiği kadar;
    hatta çirkin yaratıldığından bile
    o kadar müteessir değildi;
    kundurası vurmadığı zamanlarda
    anmazdı ama allahın adını,
    günahkar da sayılmazdı.
    yazık oldu süleyman efendi'ye

(bkz: orhan veli kanık)
  • herkeste farklı olan bir şey sanırım. benim ayak serçe parmağımda çıktı bundan. kesinlikle ayakkabıdan kaynaklı. çünkü bir yıl önce aynı noktada aynı botları giydiğim zamanda çıkmıştı. çok fena acıtıyor. öyle ki yürürken insanın gözlerinden yas geliyor. iki yıldır scholl marka şu geçirmez nasir bandı kullanarak kurtuldum bu illetten. bu bant gerçekten sağlam ve su gecirmiyor. 3 4 gün parmağında sarılı kaldı uzerindeyken her gün duş aldım gayet ise yaradı. birkaç gün içinde bant nasiri yumusatiyor, ve nasirin merkezinde taş gibi sert bir doku kalıyor. bu taslasmis dokuyu tırnagimla soktugumde nasir kayboluyor. sanırım nasirın acıtmasi bu taslasmis dokudan kaynaklanıyor.
hesabın var mı? giriş yap