• semt pazarından bir enstantane ;

naftalin satıcısı : abla naftalin al bak kışlıkları korur güveleri öldürür hede hödö .
    ucuza penye arayan şahıs : yok gerek yok sağol .
    naftalin satıcısı : hiç bişey yapmasan kaynananı zehirlersin be abla heheö.
    ucuza penye arayan şahıs : ... . . .
  • kokusuna deliren insanları gördüğümüz madde.

olm hasta mısınız, kafadan kanserojen maddedir bu... etkili bir aromatik hidrokarbondur kurt böcek vs hepsini savar ama insan sağılığını da etkiler. kısacası canlı düşmanıdır.

hele babaanneler anneanneler kilo kilo pazarlardan torbaların içine koyup 385 kg lık yorganlara döşeklere koyarlar melet bir de süblimleşir buharı siner. açıkta satılmaması bile gerekir.

lan iyi misiniz? hadi nineler akıl edemiyor bari siz yapmayın.
  • burnumla her bu maddenin kokusunu aldığımda, dayanamayıp deli gibi içime çekip, orgazmik keyfini yaşarım. en sevdiğim kokular arasındadır bu maddenin kokusu.
  • kanserojendir, aman diyim... yemeye filan kalkmayin...
  • naftalin aldım. saklarken, katlarına serpmek için. sonra aklıma geldi, kokusunu hiç sevmem naftalinin, seninkini sevmiştim.

saklamak ne korkunç bir eylem. kaçınmak için diil, kaçırmak için saklıyoruz çünkü. paylaşmaktan korktuğumuz için.

paylaşamadıklarımızdan yakınıyoruz sonra. utanmadan.

hiçbir yaramızın bandı değil oysa sakladıklarımız.

oyuncak sakladık, oyunun tadı kaçtı. yemek sakladık, sofranın bereketi.

sevdik lan. sebepsizdi. zararımız da yoktu kimseye. dillenmesin diye, kelimelerimizi sakladık. aşkın büyüsü kaçtı.

saklamıyorum. aklımdasın. gördüm. sobe sobe sobe. üzeceklerin mi kalmış bende? canın sağolsun...
  • mevsimin kışa dönüşüyle yerinden çıkan giysileri terk etmeyen kesif kokusuyla, çamaşır yıkamaya bile bana mısın demeyişiyle geçen kışın yarım kalmışlıklarını ve kötü hislerini geri getiren kimyasal. her türlü zararlı.
  • uzun süre kullanımayacak olan giyeceklerin güve ve haşerattan korunması için kullanılan katı madde. bulunduğu ortam ısınınca naftalin sıvılaşmadan gaz haline dönmekte olup*, giysilerin sıvı izine bulanmasını engellediği gibi, gaz halinden kaçan haşeratı giysiciklerinizden uzak tutmaktadır.

şimdi efendim diyelim ki tatile çıkacaksınız, öğrencisiniz okulunuz kapandı, hiç biri olmadı elbiselerinizi gözünüzden uzak bir yere kaldırma isteği oluştu sizde ama atasınız da gelmedi. naftalinleyeceksiniz elbiselerinizi belli oldu işte. öncelikle şu anda mevcut olan katı yarım cm çaplık naftalinleri kullanmanızı önereceğim naçizane. içiniz rahat olsun, "az mı kullandım acaba?" demeyin; sıcağı görünce gazlaştığından ötürü, az bir miktarı bile büyük bir alanı yaşanmaz hale getirmek için yeterli olmaktadır bu meretin. ancak şu da var ki, sıcakta açığa konulmuş olan naftalin kokusunu da yapar etrafa affetmez hiç. bu nedenle naftalinlenmiş elbiselerimizi kapalı yerde tutmak önemli ve ekonomik stabilite açısından faydalı olup yine de bu kurala riayet etmeyen bünyelerde kısırlığa yol açmamaktadır.

neyse geldiniz okulunuza geri, emanetten eşyalarınızı aldınız. odanıza getirip açtınız kavuştunuz canım elbiselerinize, maalesef o kadar toz pembe değil bu iş. odanıza gelip "ne lan bu koku!" diye posta koyan arkadaşlarınız, hatta bu elbiselerinizi giyince size "dede" diye hitap eden insanlar olabilecektir. neymiş efendim "dedelerin elbiseleri naftalin kokarmış". o dede tavlada verir ama eline, pulları. bu noktada iki seçeneğin var ey kendini naftalin mağduru konumunda gören okur kişi. eğer kendin naftalin kokusundan rahatsız olmuyor, insanların rahatsız olmasından da rahatsız olmuyor, ağız birliği etmişçesine aynı iddiayı eden "torun" şahıslara da "ben sizin dedenizim" diyebiliyorsanız çıkın kardeşim açık havaya. bu meret açık havada bir süre sonra kokusunu kaybedecektir.

ama yok, "ben rahatsız olurum arkadaş naftalinden falan, allah cezamı vireydi de koymyaydım o naftalini elbiselere" diyen bir insansanız ve hatta bununla da kalmayıp üstüne diyet kolayla beraber
    bir de "keşke güveler yiyeydi elbiselerimi de böle kokarken görmeyeydim" alıyorsanız, hatta abartıp burnunuzun kokusu değişsin diye arada sırada osurur olduysanız sizin için de çözümümüz var. başta da belirttiğim üzere kullandığınız top naftalinleri elbiselerinizden uzaklaştırıp çamaşır makinesine atınız. top naftalin kullanımının böyle bir avantajı vardır işte, katı halde olan diğer dövülmüş naftalin elbise üstünde mutlaka kalmakta olmasına rağmen bu teknoloji harkasında bu tür bir komplikasyon yoktur. fazla yüksek sıcaklıkta da yıkamayınız elbiselerinizi ki elbiselerinizin üstüne çözünmüş naftalinli su kokusu sinmesin makinenin içinde. evet sizin de aklınıza geldiği gibi naftalinin kokusunun rahatsz ediciliğinden dolayı bazı kitlesel saldırılarda kullanımı mümkün olup satırların sahibinin kah bilinçsizce, kah "kırılsın hibunlerin burun direği" zihniyetiyle bunları tecrübe etmişliği bulunmaktadır. bu bilgiler stratejik öneme sahip olduğundan erişimi neredeyse imkansız gibidir.
  • maden kömürünün katranından elde edilirmiş.
  • saklanmışların yerinden oynatılmasıyla dağılan koku. geçmişin kokusu, sandık kokusu, gizin kokusu. aralardan sızmış hikayelerin kokusu...kristal kristal serpilmişliklerin, damla damla erimenin, anımsamanın, aralamanın, elde tutup yüze değdirmenin...
  • kırsal kesimde kurtlanan koyun kuyruklarındaki kurtları imha etmede bire bir etkili olan maddedir.
    yaranın içine döküldüğü takdirde kurtlar 5 dakika içerisinde kendilerini dışarı atmaktadırlar
hesabın var mı? giriş yap