• "biz görmedik sen görürsün yavrum
    daha mutlu türkiye'mi mutlaka
    kulun kula kul olmadığı bir yarın
    kuramadık kurarsınız mutlaka

biliminle, kitabınla, aklınla
    ellerinle, dişinle, tırnağınla
    insan olmanın verdiği onurla yavrum
    yüreğinle kur yarını güzel kur"

şarkının bu umut dolu sözlerini dinleyip de duygulanmamak mümkün değil. ancak şarkının ve bugünün konjonktürünü düşündüğünde elde var sıfırın farkında olmak ne acı? daha kaç kuşak yavrusuna yapamadığının ve yaşayamadığının naif ümidini aktaracak diye sormaktan kendimi alamıyorum.
  • edip akbayram bu şarkıyı söylemekle kalmamış her zaman yaptığı gibi fazladan sesli harfler eklemiş, şarkı olmuş sana ''yavurum yavurum yavurum yavurum''... te allam... iyi hoş güzel, napalım o da öyle bi insan.

(bkz: edip akbayram tarzı şarkı söyleme rehberi)
  • cem karaca'nın çeşitli nedenlerden ötürü geri kalmışlığımızdan kendisini sorumlu tutan bir babanın çocuğuna "yarın senin ellerinde güzel kur" şeklinde seslenişini anlatan dervişan ile kaydettiği şarkısı.
  • tek kelime ile sanat eseri, tabi şahsi bir görüş benimkisi. genelde konuşan eda ile söyleyen cem baba haykırır bu şarkıda. bir de mutlaka yavrum yerine, yavrum.... mutlaka şeklinde geçirerek ifadeyi, başka bir detay ekler.
  • önce şuraya şarkıyı bırakayım.

sözlerini de tabii.

biz görmedik sen görürüsün yavrum
    didişmeden geçen bir gün mutlaka
    yalansız dolansız bir dünyayı yavrum

boşa harcandı benim yıllarım
    boşa geçen yıllarıma yanarım
    affet beni ne olur yalvarırım yavrum
    yarın senin ellerinde güzel kur

biz görmedik sen görürüsün yavrum
    daha mutlu türkiye'mi mutlaka
    kulun kula kul olmadığı bir yarın

biliminle, kitabınla, aklınla
    ellerinle, dişinle, tırnağınla
    insanın olmanın verdiği onurla yavrum
    yüreğinle kur yarını güzel kur.

2 gün önce 45'liklerimi kurcalarken tereddütte kaldım dinlemek, dinlememek için.
    karşımda; türkiye gündeminden, son yıllarda olanlardan, cinnet geçiren türkiye'den, darbelerden, siyasetten, cemaatlerden habersiz minik yavrum oturuyordu.
    tutamadım kendimi yine, dinledim.
    sonra acı acı oğlumu izledim.
    kuramadık oğlum biz senin için daha aydınlık, daha refah içinde, daha onurlu, daha demokrat bir ülke.
    veremedik insan olmanın değerini insana.
    fasit daire içerisindeki didişmelerimizle, hırsımızla, bizden olmayanı ezmemizle içine ettik bu ülkenin.
    nasıl cem karaca bunu 40 sene önce hüzünle, acıyla, utanarak dile getiriyorsa ben de aynısını senin için söylüyorum güzel oğlum.
    yalansız dolansız, kula kul olmadığın dünyayı/türkiye'yi biz kuramadık.
    yarını yine sizlerin ellerinize bıraktık, bizden size kalan miras; kötülük, pislik, kaos, cahillik, eğitimsizlik.
    biz kuramadık, siz kurarsınız mutlaka canım oğlum.
  • yarınsız adam'ın finalinde de çalar. ikisi de iyidir, hoştur.
  • ilk kez 33lukten, guclu bir pikapta dinledim bu sarkiyi, ve babam dinletti. anlami cok derindir. her ne zaman umutsuz kalsam dinlerim. siz de oyle yapiniz,
  • cem karaca'ya 'saygı' albümü. 'ortaçgil icin söylenmiş ortaçgil şarkıları' derim, sonra da 'saygı'nın anlamını bilmediklerini zannederim* yapımcıların. bazı isimler kelebek gibi duruyor listede...

1- yavuz bingöl - tamirci çırağı
    2- edip akbayram - mutlaka yavrum
    3- manga - raptiye rap rap
    4- teoman - bu biçim
    5- deniz seki - sen de başını alıp gitme
    6- volkan konak - kavga
    7- haluk levent - namus belası
    8- suavi - kalender
    9- ayhan yener - hep kahır
    10- tugrul arsever - yarım porsiyon aydınlık
    11- cem karaca - merhaba
    12- koro - bu son olsun

albümü epeyce dinledikten sonra gelen edit:

ismini cem karaca'ya saygı albümünde duyup da yüzümü ekşittiğim isimler* * , ekşittiğim yüzümün kızarmasını sağladılar. hiç de fena değil yorumları, özellikle de yavuz bingöl yorumu. haluk levent ve teoman ise bildik performanslarını sergilemişler, bir çırpıda kötü demek istemezdim ama kötü işte. edip akbayram olmamış gibi sanki… manga'nın yorumu/soundu marlyn manson'u anımsattı kimi yerlerde, hiç de fena değil. suavi, tuğrul arsever ve volkan konak yorumları güzel, tekrar tekrar dinlenilebiliyor. ayhan yener'in, ki çok severim sesini, bu kadar kötü bir performans sergileyebilmek için özellikle ve çok çalışmış olması gerekiyor herhalde, vokaldeki zorla/n/malar o kadar kötü ki; hayal kırıklığı.

cem karaca vuslat öncesinde nasıl cover yapılacağını göstermişti göç yolları'nda ama kimse ders almamış, halbuki sakalı da vardı rahmetlinin. bu son olsun gerçekten de..
  • cem karaca için yapılan ancak kadroya bakıldığında insanı hayal kırıklığına uğratması muhtemel;tribute albüm.
hesabın var mı? giriş yap