• üsküdar ilçesine ikametten mensup bir yurttaş olarak, bu zat hakkında bazı gözlemlerimi anlatayım.

göreve geldiğinden bu yana sanırım en büyük (!) icraatı hükümet konağı binasının inşası. her yerde ilanlarla gözümüze sokuyor. dün inşaatın üzerinde "hasret bitiyor" ilanlarını gördüm, kimin hasretinin bittiğini anlamadım. bir kaç devlet memurunun mu, üsküdar halkının mı?

bunun dışında, hakkını yemeyeyim, fetih müzesine yüzlerce adam gönderme, pilav (belki de maklube) günleri, islam büyüklerini konuşmalara davet gibi cemaatsel-ulvi programlar düzenliyor. tüm bu ilanlarda dikkat çeken bir nokta mustafa kara isminin büyük puntolarla okuyanın gözüne sokulması, üsküdar belediyesi isminin kıyıda köşede kalması.

bir de çöp toplama meselesi var. yeni dönemde artık çöpler sabah 7-8 aralığında, çalışanların işe gidebilmek için cebelleştiği saatlerde toplanıyor.

neyse. hakkında şöyle küçük bir izlenimim var, aklıma geldi, paylaşmam lazım. yanlışsa kusuruma bakmasın. ağabeyimiz (benden küçük olabilir gerçi), gençliğinde cemaat evlerinde hayli yüksek bir terbiye almış, büyüklerine saygıda kusur etmemeyi kendine düstur edinmiş bir mümine benziyor.böylelerine bıyıklarını yemin billah kestiremezsiniz.

tanım : mustafa kara, kalibresiyle köy muhtarlığı seçiminde bile oy vermek için kırk kez düşünülmesi gereken bir kişidir, ama üsküdar belediye başkanlığı koltuğunu iştigal etmektedir.

ek : mademoiselle55 bildirdi, fethipaşa korusu dergaha dönmüş.
  • pankartlarla, bilboardlarla halka muhattap olmayı çok seven uskudar belediye başkanı. her yerde her konuda pankartı var birşeyler soyluyor. ben de rasathane yakınında yaşayan bir vatandaş olarak ' sayın başkan belediye olarak yolların anasını siktiniz kaldırım taşı döşeyeceğiz diye 2 aydır ortalık toz duman ne iş ' diye bir pankart yaptırıp asmak istiyorum.
  • üsküdar belediye başkanı olanı, ona buna teşekkür etmek için astırdığı afişlerle çokça sinirime dokunuyor.
    teşekkür etmekten başka bildiği bir halt yok, kötü belediyecilik yaptığı en iyi acıbadem caddesi üzerinden gözlemlenebilir.
    caddenin üsküdar ilçesinde kalan tarafı; yerlere saçılan çöplerden dolayı leş gibi, kaldırımlar yamuk yumuk, her 100 metrede 1 çukur var, kaldırım işgali almış başını yürümüş gitmiş, yapılan inşaatlarda güvenliğe kimse dikkat etmiyor.
    kadıköy belediyesinin ilgilendiği taraf ise yam yam belediye başkanına rağmen tam aksi vaziyette.
  • üsküdar belediye başkanı. akşam oturduğum siteye yaklaşan seçimlerde akp'ye oy istemek için geldi. biz de kendisine çeşitli sorular, talepler ilettik. en öncelikli konu benim için oturduğumuz yapıların güçlendirilmesi ile ilgili belediyenin herhangi bir projesinin olup olmadığıydı. kendisine depremle ilgili düşüncelerimi aktardığımda bu konuya ilgili en ufak bir projesinin - ne deprem öncesi ne de sonrasıyla ilgili - olmadığını anladık. "valla biz birşey yapamayız, bir projemiz de yok" dedi özetle. en ufak bir öneride, tavsiyede bulunamadı.

üsküdar'da bulunan yapılarda daha depremsellik yönünden bir tarama dahi yapılmadı. üsküdar'da oturanları ne yazık ki hazırlanmadığımız bir deprem bekliyor. bunun başta gelen sorumlusu da mustafa kara ve onun kadar duyarsız yöneticilerdir.

ayrıca danışmanlarına bir not ileteyim. mutlaka okuyorlardır. adamı bilgilendirin doğru dürüst, deprem dediğinde insanlar iki laf edebilsin adam. proje, katılım falan desin. bak iyi gider. kuka gibi oturmayın.
  • çamlıca tepesi'ne yapılacak olan dev cami için son on yılın en deha açıklamasını yaparak c. sinan sağıroğlu'na selam çakan üsküdar billboard belediyesi başkanı

- sayın birand, 50 bin kişilik seyrantepe toki arena haftada kaç gün doluyor?
    - 1 gün
    - e biz de haftanın 1 günü dolacak 35 bin kişilik cami yapsak ne olur?

istanbul'da 4 hadi kasımpaşa'yı da sayayım 5 tane stattan birisi için bunu söylüyor adam. konum ve proje tartışmaları bir yana, 2011 rakamlarına göre istanbul'daki cami sayısı 3,113 , üsküdar'daki cami sayısı 181 ve adamın caminin yapılmasını savunmak için üretebildiği tez bu. bıyığına sağlık başkan.
  • üsküdar belediye başkanı olduktan sonra kaldırım taşlarını yenilemek dahil hiç bir yararlı iş yapmamış olan, her şeye rağmen güzelim validebağ korusundan yol geçirerek doğaya saygısını göstermiş olan, üsküdar meydanını kuduz köpekler ve tiner çeken ayakkabı boyacıları istila etmişken meydana kocaman bir saat koymayı akıl eden ve bu şekilde güvenliği sağladığını düşünen, çağrı marketler zinciri halkalarını çoğaltmak için belediye başkanı olmuş alan insan.
  • kör cahil olduğunu diliyle yetmiş milyona göstermiş, tipik cemaat ağızlı argüman üreteci... madem bilgin yok nasıl bu kadar emin bir şekilde iddialarda bulunuyorsun arkadaş...
    uluslararası yarışma açılmaması gerektiğini cami'nin gayri müslim bir mimar tarafından yapılmaması gerekliliğine dayandırdı. osmanlı'nın son dönemindeki en güzel camileri pek çok gayrimüslim mimarın yaptığını bilmiyor herhalde. bir de "...ben de inşaat mühendisiyim..." diyerek kendini meslektenmiş gibi sunması tam bir komedi.

http://tr.wikipedia.org/wiki/dolmabahçe_camii
    http://tr.wikipedia.org/wiki/büyük_mecidiye_camii

ayrıca
    (bkz: raimondo d'aronco)

bir de vedat dalokay'ın camisi konuşulurken nasıl bir zevkle yaptırılmadığını dile getirdi onu da anlayamadım. öylesine güzel bir tasarım ankara'nın simgesi olabilecekken şimdi ne idüğü belirsiz taklit bir cami ile yetiniyor ankara... neyse ki estetiken anlayan pakistanlılar takdir edip kendi topraklarında inşa ettiler...
    http://tr.wikipedia.org/wiki/faysal_camii

sonra da gelmişler ayan beyan sultanahmet çakması garabet bir yapıyı simge diye dikecekler.

bravo, anca o kadar anlarsınız zaten siz o işlerden...
  • kendisine bir mektup yazdığım insan.

"sevgili mustafa kara,

üsküdar belediyesi'ne hiç hatırlamak istemediğim bir şekilde -sorun sizde değil bendeydi merak etmeyin- işim düştüğünden beri bana kısa mesajlar gönderiyorsunuz. sayenizde üsküdar ili sınırları çerçevesinde açılan her imam hatip lisesi'nden, düzenlenen her sempozyumdan, ara ara unuttuğum kandillerden ve üsküdar belediyesi'nin atletizm takımından haberim oluyor. adınıza bir yalnızlık birimi olarak mustafa kara diye başlık bile açtım.

peki doğumgünümde beni niye unuttunuz mustafa kara? mesai saatinde ta bilmem nerdeki imam hatip'in açılışına çağırmaya gelince uzun uzun mesajlar yardırmasını biliyorsunuz da iki satır "iyi ki doğdun" mesajını bana çok mu görüyorsunuz? ayıp mı günah mı doğum günü kutlamak?

"e ben sizi tanımıyorum ki" dediğinizi duyar gibiyim. la ben biliyor muyum ünalan anadolu imam hatip lisesi'ni? ünalan'a en son bundan 15 sene önce yanlış otobüse binince gittim. ben işi gücü bırakıp da nasıl geleyim imam hatp lisesi açılışına, kısakürek seminerine, yazıcıoğlu toplantısına? bilmiyor musunuz bunları? biliyorsunuz.

biliyorsunuz da neden bu doğumgünümü boş geçtiniz mustafa kara? bütün bir gün sizden ve belediyenizden mesaj bekledim. o belediye ki kar yağınca "yolları tuzladık" diye mesaj atar. ha belediye bu mesajı atmış, ha eşşek kadar evladım ayrı eve çıktıktan sonra "babacım sıçtıktan sonra sifonu çektim (:" diye sms göndermiş. ben o mesajları bile bağrıma bastım sen neden bana bir doğumgünü mesajını çok gördün mustafa kara neden?

musti musti lema şevaktani?"

sevgi ve saygılarımla,
    resimhane şatıroğlu
  • --- alıntı ---

"camiyi müslümanların yapması daha doğru olur." diyen mustafa kara'ya balçiçek ilter, "o zaman gayrimüslimler yarışmaya boşuna katılacakmış." diye cevap verdi. üsküdar belediye başkanı sözlerine şöyle devam etti: jürinin öyle bir duruşu yoktu. ama doğrusu budur. inananların, ona inanmış olanların yapması daha doğrudur. ayetlerde, hadislerde bu var. inananların bunu yapması gerekiyor... o ruhu yaşaması lazım. o namazı kılan biri olmalı"

--- alıntı ---

şu cümleleriyle bile çapını belli eden kişi. ecdadımız da ecdadımız diye tutturduğu osmanlı padişahları bile 200 sene öncesinde bile kendisinden daha medeni görüşlüymüş ki camiyi yapanın inancına değil, fikirlerinin güzelliğine bakmışlar. doğru da yapmışlar ki göze güzel gelen son dönem camilerinin bir çoğunun mimarı gayrimüslimdir.

mustafa kara'ya ortaköy camiini kim yaptı diye sorsak mimar sinan diyebilir. aman dikkat.
hesabın var mı? giriş yap