• türklerle en ufak bir alakası olmadığı iddiasının elle tutulur bir yanı yok.

toplumların yakınlıklarını renkler üzerinden izah etmeye çalışanlara hâlâ rastlıyorsak ve böylece kendimizi interaktif bir müzede yaşıyor gibi hissediyorsak da uzun zamandır tasnifin dillere göre yapılanı tercih edilmektedir. geniş bir kesim tarafından kabul gören (elbette muarızlar da var) altay dilleri teorisine (ve yine ural-altay teorisine göre de) türk dilleri, moğol ve tunguz dilleri ile birlikte altay dil ailesine mensuptur. bu dillerin birbirleri ile olan akrabalıkları, bu toplumların da birbiri ile akrabalığına işaret eder. burada elbette tarihi kökenlerden bahsediyoruz. yine o tarihi kökenlerde, eberhard'ın şuñ-nu ve duñ-hu kavimlerini ayırdığını ve böylece proto-türklerle proto-moğollar arasında bir ayrıma gittiğini de söyleyelim.

öyle ya da böyle, türklerle moğollar (türk sözcüğünü elbette geniş tarihi anlamı ile kullanıyoruz) arasındaki ilişki çok yakındır. bu iki millet arasında bir akrabalık ilişkisi bulunması çok büyük bir ihtimaldir. tarihi coğrafyanın birçok yerinde türklerle moğolların ayırt edilemeyişi vakıadır.

ama bu kadar gürültüye gerek yok. benim esas önemli bulduğum hususu tsan chan şurada çok güzel izah etmiş, buyurun okuyun: (bkz: sarı ırk/#10679343)
  • kuytuda yakalarsam sicarim agzina.

1. topragimi isgal edip padisahimin karisina hallendiniz.
    2. dovuscunuz van damme'in arkadasini gereksiz yere oldurdu.

tarih affeder ben affetmem. serefsizler!!!!!1
  • mevlana, fih-i mafih adlı kitabında moğollardan bahsederken bazı güzel sözler söylemiş, hatta "moğollar mallarımız talan ediyor, ne yapmalıyız?" diye soran bir müridine;

"moğolların aldığı mal allah'ın hazinesine girmiş mal gibidir" diyerek cevap vermiştir.(sayfa 100)
  • 1243 kösedağ savaşıyla selçuklu devletini yenerek türklerin o dönem cehennem hayatı yaşamasına neden olan toplumun bireylerine verilen ad.ilk başlarda türklerle içiçe yaşamışlar,medeniyeti onlardan öğrenmişlerdir.fakat her büyük hükümdar gibi,cengizin de dünya hakimi olma gibi bir ideali olduğundan!yakıp yıkarak fethetmeye başlamışlardır.gerçi yıktıklarının yerine daha iyisini yapçak paraları varmış ama eskisi gibi olabilir mi?olamaz.birsürü fetih yapmışlar,avrupaya korku vermişler ama sonra sönmüşler.şimdi moğollar grubu var.ama onların herbirine moğol demiyoruz.

yıllar sonra gelen ek:
    (bkz: lise)
    (bkz: tarih dersi)
    (bkz: eksik)
    (bkz: yalan)
    (bkz: yanlış)
  • bir zaman bir moğol ile bir odayı bir hafta paylaşmıştım. insandı gördüğüm kadarıyla. o gün öğrendiği türkçe kelimeleri gelip bana soran, meraklı, bak burda ben de varım diyen bir insan. yatağımda yatarken camı biraz açsana dediğimde tip tip bakan, "pencere" dediğimde gene anlamayan, işaret ettiğimde pencereye gidip bu sefer de ne yapması gerektiğini düşünerek beni kahkahaya boğan bir insan. tarkan'ı biliyordu sadece. moğolistan'da da biliniyormuş tarkan. budistti, ailesi de öyleymiş. birçok doğulu gibi batı'yı seviyordu. birkaç sefer metroda karşılaştım sonra gene uzak doğu olarak kaldı bende moğol-istan.
  • zaytung denilen ne idiğü belirsiz site tarafından ırkçı hakarete uğrayan millet.

kürtçüler ve devşirme torunları tarafından anadolu toprakları için güya işgal, türkler için ise barbar vurgusu yapmak için bolca kullanılırlar, ki kendilerine hakaret eden bu vicdansızların toplamından çok daha soylu insanlardır.
  • bağdat kütüphanesini yaktıkları hikayesi uydurmadır,gerçekliği yoktur.

coğrafya kaderdir.-40 dereceyi gören bir iklimde zeytin ağaçlarının altında felsefe yapamazsın.
    moğol ordusundaki 10 kişiden 8'i türktür.türk kültürü ve mitolojisi de dünyadaki en kadim kültürlerden biridir.uyduruk antropolojik çıkarımlarınızı boş alanda yapınız.
  • moğolistan dışında, çin sınırları içerisinde bulunan ve özerk bölge olan iç moğolistan'da ve rusya sınırları içinde bulunan buryatya cumhuriyeti ile diğer iki küçük özerk bölgede (aga buryatya ve ustorda buryatya) yaşarlar. zira bu bölgeler, moğolistana yakındır. hazar denizinin batı ucunda yaşayan ve özerk cumhuriyetleri olan kalmuklar da moğol kökenli olup avrupa sınırları içerisindeki tek budist topluluktur. iran sınırları içinde de eskiden kalma (ilhanlılar zamanından) moğol halklar vardır.
  • bir zamanlar dünyanın anasını siken ama gök gürültüsünden çok korkan ana erkil ırk.
  • tıpkı türklerin oğuzlar, kıpçaklar, uygurlar, ogurlar vs vs. gibi çeşitli kavimlerden oluşması gibi cengiz'in torunları moğollar da halha, buryat, kalmuk, oyrat, daur, ordos, yugur gibi çeşitli moğol kavimlerinden oluşurlar. en çok bilinen ve bugün moğolistan cumhuriyeti ile iç moğolistan özerk bölgesinde yaşayan, moğolların büyük çoğunluğunu oluşturanlar halha moğollarıdır. tüm moğol kavimlerinin toplam nüfusları 11 milyondan fazladır ve çin'de moğolistan'dan daha fazla moğol yaşar. moğol kavimlerinin dünya üzerinde yayılışı bu şekildedir. bunların dışında bir de hazara diye bilinen; iran, afganistan ve pakistan'da yaşayan farslaşmış, farsça'nın hazaragi şivesini konuşan bir moğol kavimi var. bunların da nüfusu 6 milyondan fazla.
hesabın var mı? giriş yap